وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

چرا صندلی های هواپیما همیشه به رنگ آبی هستند؟

از آن جا که هواپیماها یکی از سریع ترین، بهترین و راحت ترین وسایل حمل و نقلی جهان است احتمالا سوال های زیادی در ذهنمان راجع به آن ها وجود دارد. سوال هایی مانند چطور هواپیماها در آسمان می مانند؟ چرا شیشه های هواپیما گرد هستند؟ دلیل وجود روزنه ی کوچکی در پایین پنجره های هواپیما چیست؟ و… سوال هایی از این قبیل که به سراغ هر ذهن کنجکاوی می آید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
صندلی هواپیما

در سفرهایی که با هواپیما انجام داده اید مطمئنا متوجه شده اید که رنگ صندلی های هواپیما آبی است. اما به نظر شما دلیل آ ن چیست؟ آیا اصلا دلیلی برای آن هست؟ در جواب باید گفت که بله، دلیل خوب و قوی ای پشت این موضوع وجود دارد، این که هیچ وقت هواپیمایی را نمی توانید پیدا کنید که رنگ صندلی های آن زرد یا قرمز، سبز و یا حتی مشکی باشند و این موضوع هم مربوط به امنیت مسافران هواپیما می شود! حتما تعجب کردید که رنگ صندلی هواپیما چه ارتباطی به امنیت مسافران دارد، توضیحات بیشتر را در ادامه ی این مطلب بخوانید:

سفرهای هوایی همیشه استرس زا هستند اگر ۳۰ روز هر ماه را هم در حال سفر باشید  باز هم استرس هر چقدر کم همیشه هست. خیلی ها همیشه در این فکر هستند که وقتی در آسمان هستند، اگر هر اتفاقی هم بیفتد هیچ کاری از دستشان بر نمی آید. این سفرها قوانین خاص خودشان را دارند و شما هم در کنار کسی می نشینید که هیچ شناختی از او ندارید، همه ی این موارد می تواند استرس های سفرهای هوایی را کمتر کند.

آبی از آن دست رنگ هاییست که به محض دیدنش به انسان حس آرامش می دهد و به گونه ای راحتی فکر و خیال را در فرد بیشتر می کند دقیقا بر خلاف رنگ قرمز که به نوعی نشان دهنده ی هشدار است و احساس مراقبت و هشیاری را در فرد بیشتر می کند. آبی، رنگ اسمان آبی و آبی دریاست که هر دوی این ها حس آرامش و شفافیت و سکون درونی را در فرد زنده می کند.
شاید تا حالا نمی دانستید اما هواپیماها و در واقع مسئولان هواپیمایی همه ی سعی شان را می کنند که استرس مسافران را به کمترین حد ممکن برسانند و احساس آرامش و امنیت را در او بیشتر کنند. یکی از بیسیک ترین کارهایی که در این زمینه انجام می دهند، تغییر رنگ صندلی های هواپیما است. در واقع آن ها از تکنیک های روانشناسانه به بهترین شکل ممکن کمک می گیرند و همه ی جنبه ها  عواملی را که ممکن است باعث استرس حتی به مقدار کم و جزیی شود را حذف می کنند.

اگر کمی دقت کرده باشید تا حالا به این موضوع توجه کرده اید که رنگ صندلی های هواپیما آبی است  و احتمالا از خودتان پرسیده اید چرا؟! شاید هم خیلی ساده از کنار این موضوع رد شده اید  و اصلا به آن توجه نکرده اید اما بد نیست بدانید که پشت موضوعی به ظاهر ساده و کم اهمیت یک دلیل روانشناسانه وجود دارد. در وهله ی اول ممکن است جوابتان به این سوال این باشد که احتمالا به خاطر این که رنگ آبی به خوبی می تواند کثیفی ها و لکه ها را پنهان کند از این رنگ استفاده می شود.

دلیل اصلی و علمی استفاده از رنگ های آبی پر رنگ در صندلی های هواپیما این است که سایه های تیره ی رنگ آبی باعث آزاد شدن مواد شیمیایی آرامش بخشی در بدن می شود که این موضوع باعث می شود تا مسافران احساس خوبی در هواپیما داشته باشند و کمتر استرس را احساس کنند.

متخصصان روانشناسی رنگ در این باره  می گویند: آبی از آن دست رنگ هاییست که به محض دیدنش به انسان حس آرامش می دهد و به گونه ای راحتی فکر و خیال را در فرد بیشتر می کند دقیقا بر خلاف رنگ قرمز که به نوعی نشان دهنده ی هشدار است و احساس مراقبت و هشیاری را در فرد بیشتر می کند. آبی، رنگ اسمان آبی و آبی دریاست که هر دوی این ها حس آرامش و شفافیت و سکون درونی را در فرد زنده می کند.

علاوه بر این رنگ آبی نشان دهده ی تنفس و تپش های قلب است و به همین دلیل است که در موقع ریلکس کردن و در تمرینات مدیتیشن از آن استفاده می شود. رنگ آبی باعث بیشتر شدن حس اعتماد می شود و به همین دلیل است که حتی در بسیاری از مصاحبه های کاری و اولین ملاقات و قرارهای کاری از این رنگ در لباس استفاده می شود. بنابراین طبیعی است که هواپیمایی که در  هر بار رفت و آمد صدها نفر را جابه جا می کند، بتواند اعتماد فرد را جلب کند طوری که مسافران هم بتوانند اعتماد کنند و برای دفعه های بعدی باز هم از هواپیما برای سفرهایشان استفاده کنند.

علاوه بر همه ی این ها، رنگ آبی احساسات افراد را عوض می کند و طبق مطالعاتی که در این زمینه دانشمندان انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که حتی مایعاتی که به رنگ آبی باشند و در لیوان باشند احساس عطش و تشنگی افراد را بیشتر می کنند به نسبت هر رنگ دیگری و دلیل این موضوع هم دقیقا به خاطر سرمایی است که از رنگ آبی به فرد منقل می شود و حس سرمایی آن است. طبق این آزمایش، ۴۸ درصد افراد نظر موافق داشته اند و گفته اند که دقیقا همین احساس را داشته اند.

به همین دلیل است که ایرلاین ها هم براین باورند که رنگ آبی، به مسافران کمک می کند تا احساس راحتی بیشتر و بهتری داشته باشند. در دهه ی ۷۰ و ۸۰ میلادی به ایرلاین ها دستور داده شد تا در کابین ها از صندلی های قرمز رنگ استفاده کنند اما بعد از مدتی همه ی آن ها برداشته شدند و دستور لغو شد چرا که رنگ های گرمی مانند رنگ قرمز احساس خشم و خشونت را در فرد زیاد می کنند و به عبارتی بعد هیجانی فرد را بیدار می کنند. مقاله هایی در این باره هم در مجلات معتبر هواپیمایی دنیا چاپ شده است که نشان دهنده و اثبات همین موضوع و اهمیت رنگ صندلی های هواپیما در افراد هستند.

منبع: مجله الی گشت  به نقل از news.com.au
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین