تنظیم خواب کودک با روش هایی ساده

داشتن خواب کافی و منظم نه تنها باعث رشد جسمی و فکری کودک می شود، بلکه برای آرامش و رفاه او نیز بسیار خوب است. برنامه منظم خواب کودک، برای پدر و مادر نیز آرامش بخش است. اما برای رسیدن به این هدف باید سلسله کار هایی انجام شود که در این مطلب به طور کامل به توضیح آن می پردازیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خواب کودک

به گزارش نبض ما به نقل از دکتر سلام، باید بدانیم در این مرحله سنی خاص، برنامه منظم خواب ، ممكن است شامل مراحل پوشیدن لباس خواب، مسواک زدن دندان های كودک و خواندن قصه جذابی برای او باشد. همچنین ممكن است برنامه منظم خواب از نظر شما شامل حمام كردن، داستان گفتن، نوشیدن یک لیوان آب و گفتن داستان دیگری باشد.

این بستگی به خود شما دارد، كه بخواهید عمل خوابیدن سریع و آسان تر انجام شود، و یا برای تنوع، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه را به كودكتان اختصاص داده و برایش قصه بگویید ، او را در آغوش بگیرید و با هم باشید. اگر قبل از خواب، ساعتی را به بازی آرامی اختصاص دهید، برنامه منظم خواب به بهترین نحوه انجام خواهد شد. این عمل باعث پایین آوردن سطح فعالیت كودكتان شده و سیستم عصبی او را آرام می سازد. بازی های پر تحرک، بدو بدو، غلغلک دادن و حتی تماشای فیلمی پر تحرک، باعث تأخیر در عمل خوابیدن و ایجاد بد خوابی و به هم ریختن برنامه منظم خواب می شود. مثال های زیر، باعث ایجاد نظم در جریان خوابیدن شده و نه تنها برای كودكتان، بلكه برای شما نیز مفید خواهد بود:

۱. برنامه منظم خواب
اگر برنامه منظم خواب از الگویی طبیعی و مستحكم پیروی كند، ساعت بدن كودک به سرعت خود را با آن برنامه سازگـار می سازد.

۲. هشدار قبل از خواب
درست قبل از ساعت خواب، توجه كودكتان را به این مسأله جلب كنید كه روز در حال تمام شدن است. ممكن است كودک شما هنوز برای قضاوت خیلی كوچک باشد. بنا بر این به طور مثال اگر بگویید ۵ دقیقه بیشتر به زمان خواب نمانده، احتمالا برایش قابل درک نخواهد بود. در عوض با ربط دادن موارد گوناگون به یكدیگر، می توانید زمان را به كودكتان بیاموزید. برای شروع اولین قسمت از برنامه منظم خواب ، اسباب بازی ها را جمع كنید، و به این ترتیب برنامه منظمتان را با علامتی كه حاكی از تمام شدن روز باشد شروع می كنید.

برخی از والدین، نزدیک شدن به زمان خواب را با استفاده از زنگ ساعت گاز آشپزخانه نشان می دهند. به این ترتیب كودک یاد می گیرد كه صدای زنگ به معنی زمان خواب است. از آنجا كه كودک می داند شما نمی توانید با گاز و دستگاه هایی از این قبیل بحث كنید، متعاقباً به شی سوم شخص اجازه داده می شود تا زمان را اعلام كرده و میل به اعتراض را كاهش دهد.

۳. پیشنهاد تنقلات
تنقلات سبكی كه شامل پروتئین و كربوهیدرات است، مانند تكه كوچكی پنیر و كمی نان گندم، باعث خواب شده و كمک می كند تا كودک، تمام شب را بخوابد. كربوهیدرات، باعث خواب آلودگی شده و پروتئین، مقدار قند خون را تا زمان صبحانه ثابت نگه می دارد. حتماً بعد از خوردن نان و پنیر، دندان های كودک را مسواک بزنید.

۴. حمام آب گرم قبل از خواب
با افزایش تدریجی دمای بدن كودكتان، او را آماده خوابیدن كنید. همچنین بازی با اسباب بازی هایش در حمام به او آرامــــش می دهد.

۵. پوشیدن لباس خواب
لباس های راحت و بدون بند انتخاب كنید كه نه زیاد گرم و نه نازک باشد.

۶. خواندن داستان مورد علاقه كودكان
خواندن داستان برای كودک نوپایتان، برنامه فوق العاده آرامش بخشی است. به خصوص اگر داستان مورد علاقه اش را انتخاب كرده باشید، مانند داستان شنگول و منگول. توجه داشته باشید كه كودک شما، با بزرگتر شدن، داستان های بیشتر و متنوع تری از شما می خواهد.

۷. عروسک كودک
خرس اسباب بازی یا عروسک مورد علاقه اش، باعث راحتی و آرامش، هنگام خوابیدن می شود.

۸. محدود كردن استفاده از شیشه شیر
اگر كودک شما هنگام خوابیدن نیاز به شیشه دارد اطمینان حاصل كنید كه درون شیشه فقط آب است. شیر، غذای كمكی، یا آب میوه اطراف دندان های کودک جمع شده و باعث كرم خوردگی دندان حتی در نوزادان می شود.


منبع: نبض ما
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.