تبیان، دستیار زندگی

در دیدار جمعی از طلاب استان البرز؛

اخلاص نخستین شرط طلبگی

حضرت آیت‌الله نوری همدانی گفتند: اخلاص نخستین شرط طلبگی است، بنابراین اگر فردی برای خدا شغل طلبگی را انتخاب نکرده باشد به کمالات نائل نخواهد شد و در این مسیر در جا خواهد زد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
حضرت  آیت‌الله نوری همدانی

حضرت  آیت‌الله نوری همدانی در دیدار جمعی از طلاب استان البرز که در دفتر معظم له برگزار شد، به تشریح وظایف طلاب در بدو ورود به حوزه های علمیه پرداختند و با اشاره به  ارزش و جایگاه شغل طلبگی تاکید کردند: طلبگی بهترین و عالی ترین شغل هاست و باید خدا را به خاطر آن سپاسگزاری کرد چرا که شغل طلبگی سربازی امام زمان است و هیچ شغلی از چنین امتیازی بر خوردار نیست.

حضرت  آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر سخنی از رهبری معظم انقلاب در باره با ارزش و جایگاه طلبگی گفتند: مقام معظم رهبری بالاترین افتخار و مدال را طلبگی می داند که بسیار با ارزش است .

معظم له خاطر نشان کردند: اخلاص نخستین شرط طلبگی است بنابراین اگر فردی برای خدا شغل طلبگی را انتخاب نکرده باشد به کمالات نائل نخواهد شد و در این مسیر در جا خواهد زد. 

ایشان تاکید کردند: همت بالا دومین شرط طلبگی است که برای آن لازم است طلاب به علم کم قانع نشوند و همیشه در پی ترقی مدارج علمی باشد چنانچه که امام خمینی(ره) یک فقیه کامل بود که در تمام ابعاد سیاست، فرهنگ، عرفان و غیره خبره بود.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی تصریح کردند: سومین شرط موفقیت در طلبگی جدیت است چرا که انسان های سست و ضعیف النفس در هیچ کاری توفیق به دست نمی آوردند و همواره در جا می زنند. 

ایشان با قرائت اشعاری از محمد بن  هانی اندلسی عنوان کردند: هر فردی فرزند سعی و کوشش خود است بنابراین رسیدن به مدارج بالای اجتهاد همت فراوانی می خواهد و هر فرد که کوشا تر باشد به مجد و عظمت می رسد.

این مرجع تقلید تصریح کردند: در منطق حوزه ادبیات و صرف و نحو بسیار مهم است و اگر فردی در این زمینه مشکل داشته باشد همیشه در مشکل خواهد بود چرا که در آینده راه ارتباط طلاب با جامعه در بیان و قلم خلاصه می شود که هر دو نیازمند آشنایی کامل با ادبیات است. 

ایشان با بیان مشکلات راه طلبگی اضافه کردند: امثال شیخ مفید، شیخ صدوق، ملا صادق مازندرانی و غیره صرفا با زحمات و تلاش های فراوان به مداراج بالای علمی رسیده اند در صورتی که وضع معیشتی برخی از این علما نیز بسیار سخت بود همچنین نظم و برنامه ریزی شرط مهم موفقیت در هر کاری است که طلبگی نیز از جمله همین امور است. 

ایشان اضافه کردند: یکی از مهمترین شرط های توفیق و موفقیت در مسیر طلبگی تهجد و نماز شب است که مورد تاکید فراوان اولیا دین است و تمام طلاب برای موفقیت در مسیر طلبگی به نماز شب و تهجد نیاز واقعی دارند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی خاطر نشان کردند: طلاب شایسته است تا در ابعاد اعتقادی، اخلاقی، عبادی ، اقتصادی، معاشرت، فرهنگی، سیاست و فقه حکومتی آشنایی کامل داشته باشد. 

ایشان در پایان عنوان کردند: فقیه باید فقه اقتصادی اسلام را تبیین کند و در فقه سیاسی نیز هوشیار و با بصیرت باشد و در ابعاد جهادی اسلام نیز شخصیتی برجسته باشد.

منبع: خبرگزاری رسمی حوزه علمیه