تبیان، دستیار زندگی

تحریف نام "خلیج فارس"

مستندات محکم تاریخی خلیج همیشگی فارس

تحریف نام "خلیج فارس" سناریویی بود که از چند دهه پیش آغاز شد اما اسناد تاریخی آن چنان مستحکم و مستند هستند که سازمان ملل نیز بر اصالت نام آن تاکید دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خلیج فارس
از روزی که بشر به کار تدوین و نگارش تاریخ مبادرت ورزید برای مکان‌های جغرافیایی نیز نام‌های با مسمایی انتخاب که آبراه جنوبی و جدا کننده فلات ایران از شبه جزیره عربستان نیز یکی از این موارد بوده که با نام "دریای پارس" از آن دوران کهن به یادگار مانده است. "دریای پارس" یا "خلیج فارس" از جمله نام‌های قدیمی و باستانی است که در ازمنه‌های مختلف تاریخی در اسناد، قرارداد‌ها و مکاتبات، مورد استفاده همه اقوام و ملل دنیا قرارگرفته است.

نخستین بار ایرانیان در روزگار هخامنشیان، این دریا را "پارسا درایا" یا "دریای پارس" خواندند، طبق کتیبه‌ای که از داریوش پادشاه هخامنشی، در تنگه سوئز بدست آمده، از آن به عنوان "درایا هچا پارسا آیتی" یعنی دریایی که از پارس می‌آید یاد شده و این سند به عنوان نخستین مدرک تاریخی موجود است که حقانیت نام خلیج فارس را به وضوح نشان می‌دهد.

از طرفی در برخی از متون قدیمی از جمله کتاب حدود العالم به عنوان قدیمی‌ترین اثر جغرافیایی به زبان فارسی که در حدود هزار سال پیش تالیف شده، آمده است: "خلیج پارس از حد پارس بر گیرد، با پهنای اندک تا به حدود سند"، علاوه بر این همچنین بسیاری از مورخان، محققان و سیاحان اروپایی و غربی از جمله: فلاویوس آریانوس، بطلمیوس، هرودت، استرابون و... در آثار و نوشته‌های خود از دریای پارس یا خلیج فارس به عنوان "سینوس پرسیکوس" و "ماره پرسیکوم" یاد کرده‌اند.
در دوره‌های اسلامی نیز همه مورخان و جغرافیدانان مسلمان از جمله ابن فقیه در کتاب البلدان، اصطخری در کتاب المسالک الممالک، ابن رسته در کتاب الاعلاق النفسیه، ابوریحان بیرونی در کتاب التفهیم، ابن بطوطه در کتاب مشهور رحله و... نام این دریا را "بحر فارس"، "خلیج الفارسی" و یا "دریای پارس" ذکر کرده‌اند.
با کنکاش مختصری که در مستندات و برخی از متون تاریخی معتبر در کتابخانه‌های معروف دنیای غرب صورت گرفته، نام دیرین "دریای پارس" یا "خلیج فارس" در برخی از کشور‌ها به این صورت آمده است: در کشورهای انگلیسی زبان Persian Gulf، در آلمان Persischer Golf، در فرانسه Persique Golf، در ایتالیا Golfe Persico، در روسیه Persidsk Zalir و در کشورهای عربی به نام "خلیج الفارسی" یاد می‌شود.

تحریف نام "خلیج فارس"

درج نام‌های جعلی در کنار و یا به جای خلیج فارس از حدود چند دهه پیش آغاز و در دستور کار سردمداران برخی از کشورهای عربی و غربی قرار گرفته است، از تحریفاتی که توسط برخی افراد از جمله عبدالکریم قاسم و جمال عبدالناصر و "سرچارلز بلگریو" دیپلمات بریتانیایی که در آثار خود از واژه مجعول "خلیج ع. ر. ب. ی" استفاده کرده نشان دهنده این واقعیت است که همه آن‌ها در مقطعی حساس از تاریخ، درصدد تحریف نام خلیج فارس بر آمده‌اند.

به دنبال این تحریفات صورت گرفته، چند موسسه آمریکایی و اروپایی نیز با سناریویی از قبل طراحی شده جعل نام این دریای تاریخی را به شکل وسیعتری ادامه داده و به طوری که در سال ۱۳۸۳ خورشیدی موسسه آمریکایی نشنال جئوگرافی در اطلس جغرافیایی خود در کنار نام پرآوازه خلیج فارس از واژه مجعول "خلیج ع. ر. ب. ی" نیز استفاده کرد.

متاسفانه چند سال بعد از آن یعنی در سال ۱۳۸۵ خورشیدی نیز مسئولان موزه "لوور" پاریس واژه مجعول خلیج را به جای "خلیج فارس" بکار بردند، هر چند که این دو موسسه مذکور با اعتراض شدید ایرانیان وطن دوست مواجه شده و در مدت کوتاهی با عذرخواهی، تحریفات صورت گرفته را تصحیح کردند، اما متاسفانه این معضل به اینجا هم ختم نشد و این روند تا به حال نیز ادامه داشته و دارد به طوریکه در یکی دو سال اخیر نیز اخباری دیگر توسط برخی از آژانس‌های خبری مبنی بر تحریف نام خلیج فارس اعلام شد، البته این بار نام تاریخی خلیج فارس، توسط سایت‌های "گوگل" و نیروی دریای ارتش آمریکا مورد تحریف واقع شد که بلافاصله همانند موارد قبلی با اعتراض شدید ایرانیان مواجه شد و در حال حاضر رییس جمهور آمریکا با توهین به ایران و تمدنش این بار او هم دست به تحریف تاریخ زد و خلیج فارس را با نام دیگری خواند!

تاکید سازمان ملل متحد بر اصالت نام خلیج فارس

سازمان ملل متحد نیز تاکنون در سه نوبت، نام رسمی و تغییر ناپذیر آبراه جنوبی ایران را "خلیج فارس" اعلام کرده است.
برای اولین بار در سند "AD311/1 Gen مورخ پنجم مارس ۱۹۷۱ میلادی" بار دوم طی یادداشت شماره UNLA45. 8. 2/C مورخ دهم اوت ۱۹۸۴ میلادی و بار سوم نیز طی یادداشت شماره ST/CS/sER. A/29 در تاریخ دهم ژانویه ۱۹۹۰ میلادی نام رسمی دریای جنوبی ایران و خاوری شبه جزیره عربستان را "خلیج فارس" اعلام کرده است.
این سازمان در کنفرانس‌های سالانه خود که در زمینه "هماهنگی در نام‌های جغرافیایی" برگزار می‌کند، به فارسی بودن نام این آبراه بین‌المللی تاکید کرده و آن را مورد تائید قرار داده است.

نامه رسمی جمال عبدالناصر به سران بحرین

"جمال عبدالناصر" رئیس جمهور پیشین مصر که ملی‌گرا‌ترین رهبر جهان عرب در قرن میلادی گذشته بوده، در یکی از اسناد دولتی خود به سران بحرین از نام اصیل "الخلیج الفارسی" استفاده کرده است.
 
خلیج فارس
پایگاه خبری عرب زبان "الجوار" عراق اخیراً سندی را منتشر کرده که نشان می‌دهد "جمال عبدالناصر" رئیس جمهور پیشین مصر که یکی از سرشناس‌ترین و به اصطلاح اعراب ملی‌گرا‌ترین رهبر جهان عرب در قرن میلادی گذشته و پایه‌گذار اقدامات وقیحانه‌ای در جهت تحریف هویت و ملیت ایرانیان بوده، در یکی از اسناد دولتی خود به سران بحرین از نام اصیل "الخلیج الفارسی" استفاده کرده است.
نام مجعول و ساختگی "خلیج ا/ل/ع/ر/ب/ی" اولین بار توسط "جنبش ملی گرایان عرب" که ریاست آن را "جمال عبدالناصر" بر عهده داشت، مطرح شده است و وی در اقدامات دولتی خود در مصر به همه مدارس و دانشگاه‌های کشورش دستور داده بود که نام کهن و تاریخی خلیج فارس را حذف کنند و نام مجعول عربی را بر آن بگذارند تا در نتیجه با جعل تاریخ منطقه برای اعراب بدوی هویت ساختگی ایجاد کنند.
در این سند که تلگرافی از سوی "جمال عبدالناصر" به "ابراهیم العریض" از مقامات ارشد نظامی بحرین ارسال شده بود، چنین نوشته شده است: استاد بزرگوار "ابراهیم العریض" مسئول نیروی دریایی بحرین در "خلیج فارس"، با کمال خوشحالی و خوشبختی آغاز سال جدید هجری را به جنابعالی تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

تاکید بر نام «خلیج فارس» در نامه امیر اسبق کویت به سرکنسول انگلیس

سندی تاریخی مربوط به بیش از یک قرن پیش نشان می‌دهد حتی پایه‌گذاران کشورهای عربی نیز از نام «خلیج فارس» در مکاتبات خود استفاده می‌کرده‌اند.
به«شیخ مبارک الصباح» موسس و امیر اسبق کویت در نامه‌ای خطاب به «پرسی کاکس» سرکنسول و نماینده عالی دولت انگلیس در خلیج فارس در مورخ ۲۶ ذی‌القعده ۱۳۳۱ هجری قمری (۱۰۲ سال پیش) از اصطلاح «خلیج فارس» استفاده کرده است.
در این نامه که در تاریخ ۱۴ ژوئن ۲۰۰۶ در شماره ۵۳۵۸ روزنامه کویتی الوطن-روزنامه نزدیک به سرویس اطلاعاتی کویت - به چاپ رسیده، امیر کویت در سطر دوم نامه خویش که تماما به زبان عربی نوشته شده، اقدام به درج نام «خلیج فارس» حتی بدون تعریب آن یعنی بدون استفاده از الف و لام، کرده است.
این مکاتبه ضمن اثبات اصالت و قدمت و تاریخی بودن نام خلیج فارس، حاکی از رواج و جاری بودن نام خلیج فارس با الفاظ و کلمات فارسی در بین کلیه اعراب حتی سران آنان و مکاتبات رسمی آن‌هاست.
منابع:مهر،فارس،تابناک