تبیان، دستیار زندگی

عروس و دامادها شما این اشتباهات را مرتکب نشوید

ازدواج موجب صمیمیت و نزدیكی بین دو نفر می‌شود، اما به این معنی نیست كه با ازدواج احترام گذاشتن به همدیگر باید تمام شود. به عبارت بهتر، احترام ضد‌صمیمیت نیست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
زندگی مشترک، زوجین، ماه عسل، مراسم عروسی، همسران، احترام گذاشتن ، خانواده، عشاق موفق
زندگی مشترك اغلب زوج‌های جوان با عشق شروع می‌شود و با خاطرات شیرینی همراه است و به همین علت چند ماه اول زندگی‌های مشترك زوج‌های جوان را ماه‌عسل می‌نامند، اما همین ماه عسلی كه انتظار می‌رود ادامه پیدا كند، گاهی تلخ، تند و گزنده می‌شود و عامل اصلی آن نیز اشتباهات جزئی و كوچكی است كه شكافی عمیق بین زوج‌ها ایجاد می‌كند.

برخی اشتباهات رایجی كه بعضی زوج‌ها در اول راه زندگی، ناآگاهانه مرتكب می‌شوند، اما می‌توان از آن‌ها پرهیز كرد، در این مقاله تشریح شده است:

زوجین فراتر از مراسم عروسی را نمی بینند!
 برخی از زوجین آنچنان غرق در مراسم عروسی می شوند که به مسائل دیگر فکر نمی کنند، درحالی که مراسم عروسی هر چقدر هم که با شکوه باشد یک روز بیشتر طول نمی کشد و پس از آن شما باید زندگی نویی را آغاز کنید.

درصدد تغییر یکدیگر برمی آیند
به احتمال قوی شما به این علت با همسرتان ازدواج کرده اید که او را دوست دارید، در این صورت دلیلی برای تغییر دادن او وجود ندارد. راستش را بخواهید بیشتر بزرگسالان تغییر چندانی نمی کنند بنابراین بهتر است شما همسرتان را آن گونه که هست بپذیرید و به علت ویژگی های خاص او دوستش داشته باشید. تلاش برای تغییر دادن همسرتان باعث رنجش او و سست شدن پایه های ازدواج تان می شود.

زن و مرد با هم فرق دارند
زن‌ها به طور معمول وقتی دچار مشكل می‌شوند، دوست دارند با حرف‌زدن خود را تخلیه كنند، در حالی‌كه مردها در چنان شرایطی بیشتر احتیاج دارند كه تنها باشند و فكر كنند. ناآگاهی زوج‌های جوان از این موضوع موجب اختلاف بین آن‌ها می‌شود. با سكوت یك مرد، همسرش سعی می‌كند با او بیشتر حرف بزند و از آنچه آزارش می‌دهد باخبر شود به طور معمول هم تا نفهمد چرا شوهرش ناراحت است دست از سر او برنمی‌دارد و آرام نمی‌گیرد. همین رفتار موجب برانگیختگی و عصبانیت مرد می‌شود.

روان‌شناسان به بانوان جوان توصیه كرده‌اند بهترین كار این است كه وقتی متوجه شدید شوهرتان ناراحت است از او بپرسید كه دوست دارد درباره موضوع با شما حرف بزند یا نه؟ و اگر پاسخش منفی بود، به او فرصت بدهید و تنهایش بگذارید.

گفت‌‌و‌گو نیازمند مهارت است
یكی از مشكلاتی كه زوج‌های جوان در روزهای آغازین زندگی مشترك با آن روبرو می‌شوند نداشتن مهارت كافی برای گفت‌و‌گو با هم است. زوج‌ها دلخوری یا رنجشی را كه از هم پیدا می‌كنند، اغلب در قلب خود نگه داشته و می‌كوشند طرف مقابل را تحمل كنند و تصورشان این است كه مشكل خود به خود حل می‌شود، یا طرف مقابل رفتار ناپسندش را تصحیح می‌كند. به عنوان مثال، زن بدون مشورت با شوهرش وسیله‌ای گران‌قیمت را با پول خودش خریده. مرد با دیدن آن وسیله ناراحت می‌شود كه چرا همسرش بدون مشورت با او كاری انجام داده، اما به جای گفت‌‌وگو درباره مسئله موضوع دیگری را بهانه می‌كند. بگو و مگوها و دلخوری‌هایی ایجاد می‌شود، بدون این كه مسئله‌ اصلی حل شده باشد، مسئله دیگری به وجود می‌آید.

درباره مسائل پیش پا افتاده مشاجره می کنند
تمام زوجین گاهی در مورد مسائل پیش پا افتاده جروبحث می کنند، از باز گذاشتن در خمیر دندان گرفته تا قرار دادن لباس ها بر روی مبل. وقت خود را صرف امور مهم تر کنید. درواقع اگر بدترین کاری که همسرتان انجام می دهد این است که جوراب کثیف خود را بر روی کف اتاق می اندازد شما باید خودتان را آدم خوش شانسی بدانید!

تعجیل در بچه‌دار شدن
اگر قصد بچه‌دار شدن دارید باید به این مسئله توجه کنید که برای در کنار هم بودن زمان کافی بگذارید زیرا پس از بچه‌دار شدن دیگر موقعیتی برای با هم بودن پیش نخواهد آمد. وقتی فرزندی به زندگی شما وارد می‌شود، تمامی توجه شما را به‌خود جلب کرده و مطمئنا جایی در قلب شما برای خود باز می‌کند. اما شما باید تا جایی که می‌توانید هم برای همسر و هم برای فرزندانتان وقت بگذارید.

 داشتن توقعات غیرواقعی از زندگی
اگر فکر می‌کنید ازدواج مانند قدم زدن در یک پارک است، سخت در اشتباهید. در زندگی، سختی‌های فراوانی وجود دارد. مدتی زمان لازم است تا زندگی با شخص دیگری را یاد بگیرید و در ایجاد این رابطه موفق شوید. گمان نکنید هر چه در جاده زندگی جلوتر بروید چون متاهل شده‌اید مشکلات گذشته‌تان به‌راحتی از بین می‌رود. برخی مشکلات هرگز از بین نمی‌روند. هر‌طور که در گذشته بوده‌اید همانطور هم می‌مانید.

در كار همدیگر دخالت نكنید
ازدواج موجب صمیمیت و نزدیكی بین دو نفر می‌شود، اما به این معنی نیست كه با ازدواج احترام گذاشتن به همدیگر باید تمام شود. به عبارت بهتر، احترام ضد‌صمیمیت نیست. گاهی زن و مرد جوان ناآگاهانه، با رفتارهایی كه انجام می‌دهند موجب دخالت در كار همدیگر می‌شوند. كنترل كردن طرف مقابل و وارد شدن به فضای شخصی او، موجب آزار و اذیت طرف مقابل می‌شود و همین امر زندگی مشترك را به تلخی می‌كشاند.

منابع : مجله خانواده / همشهری 
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.