تبیان، دستیار زندگی

جمع جاهلیت با خاتمیت

برخی افراد، خاتمیت رسول گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) را زیر سوال بُرده و مدعی شده‌اند: بت‌پرستی مردم عربستان نشان بر جهالت ایشان است و چنین افرادی نمی‌توانند، دریافت کننده، دینی باشند، که آخرین دین الهی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 جمع جاهلیت با خاتمیت
در مورد این ادعا، باید به چند نکته توجه داشت:
اگر چه مردم، آن دوران جاهل بودند، ولی زمینه رشد را به خوبی در خویش داشتند، به گونه‌ای که در مدتی کوتاهی بعد از رسیدن دین اسلام به ایشان، تمدنی بزرگ توسط همین افراد به ظاهر جاهل پایه گذاری شد. پس زمینه دریافت آخرین رسول الهی در ایشان به خوبی وجود داشته است.
از سوی دیگر، همین مردم به قدری به قرآن ــ به عنوان قانون اساسی هدایت جامعه بشری، تا قیامت ــ توجه داشتند که آن را از تحریف حفظ کرده و به عنوان یک امانت بزرگ به دست افراد بعد از خویش سپردند، که این نکته می‌تواند، مهم‌ترین دلیل برای انتخاب ایشان به عنوان دریافت کننده آخرین پیام الهی باشد.
علاوه بر آن، جامعه آن دوران محدود به مردم عربستان نمی‌شده است، بلکه در کنار این مردم، چندین تمدن بزرگ بشری مانند تمدن ایران، یونان و ... وجود داشته‌اند، که پس از آشنایی با اسلام به گونه‌ای آن را تبلیغ کردند.
در پایان لازم است به این نکته اشاره کنیم، که وجود امام حی و زنده، یکی از مهم‌ترین دلایل خاتمیت است، به گونه‌ای که امام تبیین کننده و تفسیر کننده دین پیامبر خاتم است، به گونه‌ای که مردم را، بر اساس استعدادی که داشته‌اند پرورش می‌داده‌اند.
منبع:
کانال اندیشه تشیع

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.