تبیان، دستیار زندگی

خانه هوشمند چیست؟

در دنیایی که همه‌چیز به سمت هوشمند شدن پیش می‌رود، به نظر می‌رسد داشتن یک خانه‌ی هوشمند هم بسیار خوشایند و کاربردی باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
چطور خانه‌ای هوشمند داشته باشیم؟
یک ساختمان هوشمند ساختمانی است که شامل محیطی داینامیک یا پویا و همچنین مقرون به صرفه می‌باشد. این اهداف با یک‌نواخت کردن سامانه‌ها و سرویس‌های ساختمان، ساختار ساختمان، مدیریت و رابطه میان آن‌ها به‌دست خواهد آمد. به عبارت دیگر ساختمان هوشمند ساختمانی است که کلیه اجزای داخلی آن به واسطه‌ی یک‌نواخت کردن و ایجاد منطقی سازگار با محیط، در تعامل و همکاری با یکدیگر هستند. مدیریت هم بخش مهمی از این یک‌نواخت‌سازی می‌باشد که از موارد مهم آن می‌توان به مدیریت انرژی (EMS) اشاره داشت که می‌تواند چیزی در حدود 10 الی 30 درصد تاثیر در کاهش هزینه‌ها داشته‌باشد. بازار جهانی خانه‌ها و ساختمان‌های هوشمند در چهار گروه بازار محصولات، بازار کاربر نهایی، بازار فناوری و بازار اپلیکیشن دسته‌بندی می‌شوند.

در یک خانه‌ی هوشمند، صحبت در مورد اتصالات است

زمانی که ما از گوشی‌های همراه معمولی به سمت گوشی‌های هوشمند حرکت کردیم، جهشی بزرگ در ارتباطات را شاهد بودیم. به جای اینکه فقط قادر به ایجاد تماس و ارسال پیام‌های متنی باشیم، اکنون با تلفن‌های هوشمند به اینترنت متصل می‌شویم، ایمیل می‌فرستیم، پیام‌های لحظه‌ای ارسال می‌کنیم، فایل‌های مورد نیازمان را دانلود می‌کنیم و بسیاری کارهای دیگر که به ارتباطات نیاز دارند را انجام می‌دهیم.
چطور خانه‌ای هوشمند داشته باشیم؟
در مورد خانه‌های هوشمند نیز وضعیت به همین منوال است. تفاوت اصلی خانه‌های هوشمند با خانه‌های معمولی در این است که همه‌ی وسایل در خانه‌های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می‌شوند. کنترل آب و هوا، چراغ‌ها، لوازم، قفل‌ها و انواع مختلفی از دوربین‌ها و مانتیورهایی که می‌توانند به خانه‌های هوشمند و خودکار اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می باشند.

 لامپ‌های هوشمند می‌توانند در ساعت‌های خاصی به‌طور خودکار خاموش و روشن شوند و یا به حرکات بدن واکنش نشان دهند.


ایجاد این اتصالات از روش‌های گوناگون قابل انجام است. سیستم‌های اختصاصی‌ای وجود دارند که ویژه‌ی خانه‌های هوشمند ساخته شده‌اند مانند Z-Wave Zigbee ،KNX و Control4.
چطور خانه‌ای هوشمند داشته باشیم؟
شما می‌توانید از طریق وای فای و روی بستر اینترنت، این وسایل را کنترل کنید. همچنین برخی از آن‌ها ممکن است با بلوتوث هم قابل کنترل باشند؛ در این شرایط حتی می‌توان بدون استفاده از اینترنت هم آن‌ها را کنترل کرد. هر یک از این سیستم‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و بهترین گزینه برای شما بستگی به نیاز و کاری دارد که می‌خواهید انجام دهید.
چطور خانه‌ای هوشمند داشته باشیم؟

مزایای یک خانه‌ی هوشمند چیست؟

و اما فایده‌ی ارتباط وسایل خانه با یکدیگر چیست؟ در یک کلام و به‌طور خلاصه جواب این است: راحت بودن! داشتن یک خانه‌ی هوشمند باعث می شود بتوانید کارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ‌ها، روشن کردن مایکروویو برای گرم کردن غذا.
شما می‌توانید برای وسایل خانه‌ی خود زمانبندی نیز تعیین کنید، بنابراین یک‌سری کارها در ساعات خاصی از روز به صورت خودکار انجام خواهند شد. حتی برخی از این وسایل هوشمند قابلیت یادگیری داشته و از کارهایی که شما انجام می‌دهید، می‌آموزند، در نتیجه با فعالیت بسیار کمتری می توانید انجام خیلی کارها را به صورت خودکار به وسایل خانگی خود محول کنید.
افزون بر راحتی، خانه‌های هوشمند بهره‌وری از انرژی را نیز افزایش می‌دهند. برای مثال می‌توان به ترموستات هوشمند شرکت Nest اشاره نمود. این ترموستات از شما یاد می‌گیرد که خانه باید چقدر گرم یا سرد باشد و دما را به طور خودکار تنظیم می‌کند، بنابراین شما نگران صرفه‌جویی در مصرف انرژی نخواهید بود. همچنین وقتی در خانه نباشید این ترموستات به حالت «از راه دور» رفته و با تنظیم دمای خانه، مبلغ قبض‌های استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی شما کمتر خواهد شد. سیستم خانه‌ی خودکار Webee نیز از فعالیت‌ها و کارهای شما می‌آموزد و توصیه‌هایی برای افزایش بهره‌وری در استفاده از لوازم و دستگاه‌های هوشمند، به شما خواهد نمود.
چطور خانه‌ای هوشمند داشته باشیم؟
در حال حاضر چه محصولاتی برای خانه‌های هوشمند وجود دارند؟
هم‌اکنون وسایل زیادی برای هوشمند سازی خانه‌ها در بازار موجود است، و با گذر زمان تعداد بیشتری در حال ورود به بازار هستند. در مورد لامپ‌های هوشمند یکی از بهترین گزینه‌های موجود را Philips Hue ارائه می دهد، اما برخی دیگر نیز مانند Holi Smart Mood Lamp نیز که تازه شروع به کار کرده، محصولی قابل احترام را ساخته است.

کار یک لامپ هوشمند چیست؟

به‌طور خلاصه این لامپ‌ها به شما اجازه می‌دهند برای روشن و خاموش شدنشان زمان بندی خاصی تعریف کنید و یا به حرکات شما عکس‌العمل نشان می‌دهند و یا بدون نیاز به دست زدن به کلید لامپ، می‌توانید آن را توسط گوشی هوشمند خود خاموش کنید.
چطور خانه‌ای هوشمند داشته باشیم؟

تلویزیون هوشمند

یکی از وسایل هوشمندی که ممکن است شما بیشتر با آن آشنا باشید تلویزیون‌های هوشمند است، این تلویزیون‌ها به اینترنت متصل شده و می‌توان با آن‌ها محتواهای گوناگون را مشاهده کرد. شما می‌توانید براحتی به Netflix و Hulu لاگین نموده و فیلم دانلود کنید، بازی انجام دهید یا چیزی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. امروزه شرکت‌های زیادی تلویزیون‌های هوشمند می‌سازند اما می‌توان از میان آنها به Vizio و برخی مدل‌های سامسونگ اشاره کرد.
البته وسایل هوشمند دیگری نیز وجود دارند مانند، یخچالها و فریزرها، اجاق گازها، تشخیص دهنده‌های دود و ترموستات ها که می‌توانند به کمک خانه‌های هوشمند بیایند. قفل‌های هوشمندی نیز وجود دارند که می توان از طریق اپلیکیشن و با تلفن هوشمند آنها را کنترل نمود و مثلا دری که چنین قفلی بر روی آن سوار شده را بست یا باز نمود. استفاده‌ی همزمان از همه‌ی این وسایل هوشمند به شما کمک خواهد کرد تا به آسانی خانه‌ی خود را کنترل کنید و بهترین بهره‌وری ممکن را در مصرف انرژی داشته باشید.
چطور خانه‌ای هوشمند داشته باشیم؟

همین الان شروع کنید و خانه‌ی خود را هوشمند کنید

درست است که در حال حاضر خرید وسایل هوشمند برای داشتن خانه‌ای هوشمند بسیار پرهزینه خواهد بود، اما می‌توانی متناسب با بودجه‌ی خود وسایلی ارزان‌تر را تهیه کرد.
برای داشتن خانه‌های هوشمند حتما نیازی به صرف مقدار زیادی هزینه نیست. می‌توانید خودتان هم اینکار را انجام دهید. مثلا با یک رایانه‌ی کوچک Raspberry Pi و یا Arduino برخی کارهای خانه‌ی خود را می‌توانید خودکار کنید. البته برای اینکار لازم است کمی هم برنامه نویسی بدانید.

منابع:دیجیاتو،اسمارت