تبیان، دستیار زندگی

چند خبر از رویدادهای تجسمی و موسیقی

برگزاری اختتامیه هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران، یک نشست موسیقی با محوریت "تنوع و ابداع"، اعلام برگزیدگان یک رویداد پرفورمنس از جمله خبرهای موسیقی و تجسمی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اختتامیه هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران

اهدای جوایز برگزیدگان و نکوداشت ویکتور دارش از برنامه‌های اختتامیه دوسالانه است که ساعت ۱۸(۶عصر) جمعه ۲۱مهرماه با حضور هنرمندان و مسئولان در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود.

آثار هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران را بهرام شیردل؛ معمار، ندیم کرم؛ معمار و مجسمه ساز لبنانی، حمید شانس؛ مجسمه ساز و مدرس دانشگاه، حمید سوری؛ پژوهشگر، منتقد و مدرس هنر و حمید کشمیرشکن؛ پژوهشگر، منتقد و مدرس هنر داوری کرده‌اند.

نکوداشت ویکتور دارش به پاس یک عمر فعالیت پویا و سازنده در آموزش هنری و جان بخشیدن دوباره به رشته دانشگاهی مجسمه‌سازی در اختتامیه دوسالانه برگزار می شود.

هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران با تم «وضعیت» به دبیری کورش گلناری با حمایت دفتر هنرهای تجسمی و همکاری انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر با ۷۸ اثر در بخش مسابقه و ۱۸ اثر در بخش مدعو از ۱۴ شهریورماه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شده است.

«تنوع و ابداع؛ یا تداوم ردیف‌خوانی در آواز ایرانی» بررسی می‌شود

چهاردهمین نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» از ساعت ۱۸ سه‌شنبه ۲۵ مهر با پرداختن به موضوع تخصصی، فنی و آموزشی این ماه با عنوان «تنوع و ابداع؛ یا تداوم ردیف‌خوانی در آواز ایرانی» در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

حمیدرضا نوربخش (خواننده، مدرس آواز و مدیر عامل خانه موسیقی)  به همراه علی شیرازی (خواننده و آوازپژوه) به عنوان کارشناس مجری برنامه، در این بخش حاضر خواهند شد. چهاردهمین نشست آیین آواز همچنین با بخش‌های دیگری برگزار می‌شود که جزئیات آن در خبرهای تکمیلی به اطلاع عموم خواهد رسید.

فرهنگسرای ارسباران در ضلع شمال غربی پل سیدخندان، خیابان جلفا (ارسباران) واقع شده و ورود دوستداران موسیقی و آواز ایرانی به سلسله نشست‌های ماهانۀ آیین آواز، رایگان و آزاد خواهد بود.

سلسله نشست‌های آوازی و ماهیانۀ «آیین آواز» کاری از کانون موسیقی ارسباران است که معمولاً آخرین سه‌شنبۀ هر ماه برگزار می‌شود.

اسامی برگزیدگان جشنواره بین المللی رادیکال پرفورمنس اعلام شد

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، پس از آخرین مرحله داوری در بخش‌های آلترناتیو پرفورمنس، پرفورمنس‌آرت، ویدئوپرفورمنس و سایبرفورمنس اعلام شد.

 دبیرخانه نخستین جشنواره بین المللی رادیکال پرفورمنس اسامی برگزیدگان نهایی دربخش‌های آلترناتیو پرفورمنس، پرفورمنس‌آرت، ویدئوپرفورمنس و سایبرفورمنس را به شرح زیر اعلام کرد.

در بخش پرفورمنس‌آرت ؛ازم طباطبایی ، پریسا صادقی ، مهدی اسدی و پژمان حسینی و در بخش آلترناتیو پرفورمنس جلال هاشمی و حسین مهاجر (در قالب یک گروه) موفق به حضور در جشنواره شدند.

در بخش ویدئوپرفورمنس فراز فلاحی (ایران)، حسام نظری (ایران)، الخاندرو زرتوک (مکزیک)، مانوئل لوپز (اسپانیا)، زلاتکو کوزیچ (صربستان)، تونی شوئنسن (استرالیا)، موریسیو سائنز (مکزیک)، لاچدویرجن تریمگیستو (مکزیک)، روجلیو ملندز (مکزیک)، جفری برد (ایالات متحده آمریکا) و در بخش سایبر پرفورمنس گروه لوز چنج (گروه بین المللی)، گروه دیستنت فیلینگز (گروه بین المللی) و خانم یولاندا بنالبا (اسپانیا) به عنوان شرکت کنندگان این دوره جشنواره پذیرفته شدند.

آثار نهایی از میان ۱۴۳ طرح و اثر در چهار بخش آلترناتیو پرفورمنس، پرفورمنس‌آرت، ویدئو پرفورمنس و سایبرفورمنس که شامل ۴۱ طرح و اثر از هنرمندان غیر ایرانی بود، داوری و برگزیده شدند.

داوری در دو بخش آلترناتیو پرفورمنس و پرفورمنس‌آرت در سه مرحله به انجام رسید که نتایج بررسی و مطالعه طرح ها در مرحله نخست ،در روز ۱۴ تیرماه ۱۳۹۶ اعلام شد.

نسیم احمدپور، آزاده گنجه، سعید بهنام، اصغر دشتی و امیر راد داوری بخش آلترناتیو پرفورمنس و نسیم احمدپور، اصغر دشتی، امیر راد، مهدی صدر و علی فیروزجنگ داوری بخش پرفورمنس‌آرت را در مرحله اول برعهده داشتند.

در مرحله دوم داوری که در تاریخ ۱۱ مردادماه برگزار شد، هنرمندان به صورت حضوری به ارائه طرح‌های خود پرداختند و داوران همزمان نکات و نظرات خود را در قالب مشاوره به شرکت کنندگان ارائه کردند. در سومین مرحله، داوران طرح‌های نهایی شده بر پایه مشاوره‌ی داوران را مورد ارزیابی قرار داده و نتیجه نهایی را اعلام نمودند.

مرحله دوم و سوم این دو بخش توسط آزاده گنجه ، امیر راد، مهدی صدر و علی فیروزجنگ به انجام رسید.

در بخش‌ ویدئوپرفورمنس داوری این بخش توسط الیاس امینیان، انریکو توماسلی، امیر راد، مهدی صدر و علی فیروزجنگ و در بخش سایبرپرفورمنس توسط ساندرا بازیچ ، الیاس امینیان، ، امیر راد، رضا غیورو علی فیروزجنگ صورت گرفت.

کلیه پذیرفته شدگان در هر چهار بخش، جهت کسب رادیکال زرین در آذر ۱۳۹۶ به رقابت خواهند پرداخت.

منبع: ایسنا به نقل از هفتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران