تبیان، دستیار زندگی

پوسته‌های زرد و چرب روی سر نوزاد

کرادل کپ (cradle cap) یا کلاهک گهواره ای در نوزادان شرایطی است که به آن سبورئیک درماتیت گفته می شود. کلاهک گهواره ای با پوسته های زرد و چرب روی سر کودک نمایان می شود و معمولا بدون درمان در سنین 8 تا 12 ماهگی از بین می رود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
کرادل کپ

در کرادل کپ، پوست سر کودک دارای پوسته های خشک است، شبیه شوره سر یا پوسته های ضخیم زرد یا قهوه ای و به صورت دلمه است. پزشکان به این مشکل درماتیت سبوره کودکی نیز می گویند که بسیار شایع است.

کرادل کپ بیماری حدی نیست. این مشکل اغلب در چندماه اول زندگی وجود دارد و بطور خودبخودی می تواند ظرف 6 تا 12 ماه از بین می رود. با وجود این در برخی اطفال تا مدت طولانی وجود خواهد داشت. ممکن است چنین مشکلی را در اطراف گوش ها، ابرو، پلک ها و حتی زیربغل و سایر نواحی چین دار بدن کودک مشاهده شود.

علل کرادل کپ چیست؟

علت آن نامشخص است. اما باید بدانید که این مشکل در اثر بهداشت ضعیف یا آلرژی ایجاد نمی شود.

برخی از متخصصان پوست معتقدند که هورمون های که کودک از مادر در پایان بارداری دریافت می کند باعث تحریک بالای غدد چربی می شود که کرادل کپ را ایجاد می نماید. تخریش ناشی از مخمر مالاسزیا در سبوم نیز از عوامل احتمالی است. اما اجماع در مورد این علت وجود ندارد.

کرادل کپ مسری نیست و احتمالا هرگز برای کودک شما مشکلی ایجاد نمی کند. تنها در شرایطی که کرادل کپ شدید هست احتمالا باعث ایجاد خارش می شود.

چگونه کرادل کپ کودک خود را درمان کنم؟

نیازی نیست هیچ کاری انجام دهید، در صورتی که کرادل کپ باعث ناراحتی کودک شما می شود موارد زیر را انجام دهید:

- به آرامی پوست سر کودک خود را با انگشتان یا یک برس نرم برای شل کردن پوسته ها بکار ببرید.

- هر روز سر کودک خود را با شما بشویید، بخاطر داشته باشید تا شامپو کاملا روی سر کودک شسته شود. پس از شامپو زدن یک برس نرم به آرامی یا حوله نرم سر کودک را خشک کنید. برخی از والدین از شامپوهای کرادل کپ استفاده می کنند و در برطرف کردن کرادل کپ موفق هستند.

- از کرم کرادل کپ هیدرو رم بیبی زیر نظر پزشک استفاده نمایید.

شانه کردن سر نوزاد

آیا می توانم از روغن های طبیعی برای درمان کرادل کپ کودکم استفاده کنم؟

بله روغن های طبیعی مانند روغن بادام یا زیتون یا نارگیل می تواند پوسته های خشک را نرم نمایند. خاصیت ضد میکروبی روغن نارگیل به کاهش التهاب پوست نوزاد شما کمک خواهد کرد و مرطوب کنندگی روغن نارگیل باعث نرمی و رطوبت این قسمت سر نوزاد شما می شود و حالت پوسته پوسته سر نوزاد را کم می کند و رفته رفته از بین می برد.

روغن را روی پوست سر نوزاد خود بمالید و 15 دقیقه صبر کنید. سپس به آرامی با یک برس نرم نوزاد یا مسواک نرم پوسته پوسته ها را از پوست نوزادتان جدا کنید. بعد از استفاده از روغن می توانید با شامپوبچه سر نوزاد را بشویید تا پوسته ها کم تر و پوست سر از خشکی خارج شود.

نکته ای که باید توجه کنید این است که باقی ماندن روغن روی پوست سر نوزاد باعث بسته شدن منافذ و چسبیدن پوسته ها می گردد. کف شامپو را به مدت چند دقیقه قبل از شستشو روی سر کودک نگه دارید تا روغن را پاک نماید.

آیا باید کودک خود را نزد پزشک ببرم؟

اگر کودک تان به کرادل کپ شدید یا خونریزی زیر پوسته های کرادل کپ ایجاد شود، با پزشک کودک خود مشورت کنید.

پزشک شامپو ضد شوره توصیه خواهد کرد و در صورت وجود التهاب در پوست سر کرم کورتیزون تجویز می نماید. در صورتی که عفونت مخمری وجود داشته باشد پزشک یک ترکیب ضد قارچ موضعی تجویز می کند.

فراوری: نیره ولدخانی - بخش سلامت تبیان

منابع:

آرایش

دلگرم
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.