تبیان، دستیار زندگی

7 عامل خطر سکته مغزی در خانم‌ها

امروزه در سرتاسر جهان سکته مغزی یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در خانم‌ها محسوب می‌شود. عوامل متعددی در بروز این مشکل فلج کننده وجود دارد. برخی عوامل خطر سکته مغزی در خانم‌ها و آقایان متفاوت است. بنابراین خانم‌ها باید به برخی عوامل بیشتر دقت کنند. در این مطلب هفت مورد از این عوامل مهم را ذکر می‌کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سکته مغزی، بیماری قلب و عروق، سکته،

مشکل قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی (شایع‌ترین نوع ضربان قلب نامنظم) یکی از عوامل مهم بروز سکته مغزی است که در خانم‌ها بیش از آقایان تاثیر دارد. چون اکثر خانم‌ها دچار فیبریلاسیون دهلیزی هستند و از طرف دیگر به خاطر اینکه خانم‌هایی که به این مشکل مبتلا هستند بیش از آقایان با عوارض عروقی آن مواجه می‌شوند.

برای مقابله و پیشگیری از این مشکل باید به پزشک مراجعه کرد. اگر میزان خطر بالا باشد مصرف داروهای ضدانعقاد خون می تواند به پیشگیری از بروز مشکلات جدی تر کمک کند.


عدم تحرک بدنی کافی

بی تحرکی یکی از عوامل خطرناک بروز سکته مغزی است. نتایج پژوهشی که در سال های اخیر توسط محققان فرانسوی انجام شده نشان می دهد فقط 53 درصد خانم‌ها توانسته اند آن میزان که سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند تحرک بدنی داشته باشد.

متخصصان توصیه می‌کنند خانم‌های بین 18 تا 64 سال در طول هفته حداقل باید 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط داشته باشند و یا اینکه هر هفته 75 دقیقه ورزش‌های قدرتی با شدت بالا انجام دهند. البته ترکیب فعالیت‌های سبک و شدیدتر می تواند برای سلامتی مفیدتر باشد. توصیه می‌کنیم خانم‌ها تحرک بدنی منظم داشته باشند. این کار خطر بروز سکته مغزی را به میزان یک سوم کاهش می دهد.


ابتلا به دیابت

دیابت یکی از عوامل شناخته شده سکته مغزی در آقایان و خانم‌ها است. اما به عقیده محققان تاثیر این عامل در خانم‌ها بیشتر از آقایان است. برای پیشگیری اولیه از ابتلا به دیابت و در نتیجه آن پیشگیری از بروز سکته مغزی لازم است که خانم‌ها فعالیت بدنی منظم داشته باشند و از بروز اضافه وزن خودداری کنند.

علاوه براین خانم‌ها باید به طور مربت قند و فشار خون را کنترل کنند. چون اینها نیز جزو عوامل بروز دیابت هستند. خانم‌هایی که به دیابت مبتلا هستند باید با دقت بیشتری بیماری خود را کنترل کنند، چون قدرت مخرب دیابت در خانم‌ها به مراتب بیشتر از آقایان است.


مصرف قرص‌های ضدبارداری یا درمان‌های یائسگی

به عقیده متخصصان خطر عروقی در بین خانم‌هایی که داروهای حاوی استروژن مصرف می‌کنند تا حدودی بیشتر است. البته این بدین معنا نیست که همه خانم‌ها نمی توانند قرص ضدبارداری مصرف کنند.

برخی از قرص ها برای خانم‌هایی که عوامل افزایش دهنده خطر مانند مصرف دخانیات یا میگرن دارند توصیه نمی‌شود. اگر سابقه خانوادگی سکته مغزی نیز دارید بهتر است از قرص های ضدبارداری استفاده نکنید.

این شرایط در مورد خانم‌های یائسه ای که داروهای هورمونی جایگزین (هورمون درمانی) مصرف می‌کنند نیز صدق می‌کند. به طور کلی این درمان ها برای خانم‌هایی که پیش زمینه بروز مشکلات عروقی را دارند (خانم‌هایی که سابقه خانوادگی یا سابقه سکته مغزی را دارند) توصیه نممی‌شود.


فشار خون بارداری

فشار خون بالا جزو عوامل افزایش دهنده ابتلا به سکته مغزی در آقایان و خانم‌ها است، اما در بین خانم‌ها یک مورد ویژه وجود دارد. بارداری دوره ای است که تاثیر زیادی در سلامت خانم‌ها دارد.

خانم‌هایی که دچار فشار خون بارداری یا عوارض پرفشاری خون می‌شوند بیشتر در معرض سکته مغزی در سال های بعد قرار می گیرند. برای پیشگیری از این مسئله، خانم‌هایی که دچار فشارخون بارداری شده اند، باید با دقت بیشتری در طول زندگی خون فشار خون شان را کنترل کرده و تحت درمان باشند.


مصرف دخانیات

مصرف دخانیات یک عامل مهم در بروز سکته مغزی و سکته قلبی در خانم‌ها و آقایان است. باید بدانید مصرف سیگار در افراد زیر 55 سال خطر بروز سکته مغزی را دو برابر می کند. برای پیشگیری از این مسئله لازم است که هر چه زودتر مصرف سیگار را ترک کنید. چون سال‌ها طول می کشد تا ترک آن اثر کرده و خطر سکته مغزی را کاهش دهد.

نتایج پژوهش‌های انجام شده نشان می دهد که مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در خانم‌هایی که 5 تا 10 سال از زمان ترک آنها می گذرد، به میزان 50 درصد کاهش یافته است. این تاثیر بعد از 20 سال همانند مورد مشابه غیرسیگاری‌ها می‌شود. بنابراین هر چه زودتر سیگار را ترک کنید به نفع تان است.


آلودگی هوا

متاسفانه عوامل افزایش دهنده خطر بروز بیماری های قلبی عروقی روز به روز در سطح جهان در حال افزایش است. یکی از این عوامل آلودگی هوا و بویژه مسئله مربوط به ریزگردها است. نتایج پژوهشی که در سال 2016 انجام شده نشان می دهد آلودگی هوا به یکی از اصلی ترین عوامل خطر بروز سکته مغزی تبدیل شده است.

بدون شک به راحتی نمی توان از خطرات و مضرات آلودگی هوا در امان بود. اما توصیه می‌شود در روزهایی که هوا آلوده است، از رفتن به بیرون از منزل و انجام فعالیت‌های بدنی در هوای آزاد خودداری کنید.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.