• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1396/07/18
  • تاريخ :

خانه سبز من (قسمت سوم)

گیاهان نقش مهمی در فضای داخلی دارند؛ با استفاده از اون‌ها یک عنصر زنده رو وارد فضای زندگیمون کردیم که همواره در حال رشد و تغییر هست. اون‌ها هم ظاهری زیبا و هم عملکرد مفیدی در فضای اطراف ما دارند و حس محیط رو تغییر می‌دهند.

خانه سبز من
گیاهان رنگ و شوق به فضا می‌بخشند
گیاهان می‌تونن رنگ و سرزندگی رو با ریتم یکنواخت فضا بیامیزند ونشاط ایجاد کنند. ما گیاهان رو در تصور غالبمون صرفا "سبز" می‌دونیم در حالی که علاوه بر طیف متنوعی از رنگ‌های دیگر (شامل: سفید، زرد، قرمز، بنفش، نارنجی یا حتی ترکیبی از چند رنگ که در برگ‌های گیاه کروتون می‌بینیم)، انواع زیادی از رنگ سبز وجود داره: برگ گیاهان می‌تونن از سبز تیره تا زیتونی و سبزآبی و لیمویی متفاوت باشند.
خانه سبز من
درست مثل ادویه ها که به غذا مزه می‌دن، گیاهان هم با رنگ خودشون با ظرافت و پویایی هر چه تمام، به فضا شوق و نشاط می‌بخشند.

گیاهان کیفیت فضا را ارتقا می‌دهند
گیاهان و گلدان‌هاشون در فضای داخلی مثل تجهیزات جانبی هستند، اون‌ها به طراحی کلی اضافه می‌شن و تو بوجود آوردن دید کلی و حس فضا کمک می‌کنند.
 کاکتوس ها و ساکولنت ها، نخل های تزئینی، دراسناهای بلند پرچمی، بنجامین و شفلرا هر کدوم با توجه به خصوصیاتشون، حس و ویژگی خاصی به فضا اضافه می‌کنند.

خانه سبز من
گیاهان حس سودمندی را افزایش می‌دهند
گیاهان به ما کمک می‌کنند احساساتی نظیر رضایت، آرامش و آسودگی داشته باشیم و محیطی نیروبخش ایجاد می‌کنند. طراحان از این ویژگی گیاهان علاوه بر فضاهای مسکونی، در اتاق‌های استراحت و غذاخوری ادارات و بیمارستانها استفاده می‌کنند. گیاهان قادرند تا سیستم توجه انسان رو شارژ کنند و به خاطر همینه که افراد بعد از گذراندن یک استراحت کوتاه کنار یک عنصر طبیعی می‌تونن بهتر تمرکز کنن. یک پژوهش روی دانشجویان نشون داده افرادی که تحت استرس یک امتحان بوده اند در صورتی که چشم اندازی از طبیعت هنگام مطالعه داشتند، ترس و اضطراب کمتری رو تحمل می‌کردند. بنابراین اگر در منزلتون اتاق کار یا فضایی برای مطالعه دارید؛ استفاده از گیاه میتونه حس رضایتمندی شما از اون فضا رو بالا ببره و روی عملکردتون تاثیر مثبتی بذاره.

باغچه خانگی
در گذشته بسیاری از خانواده در باغچه خانه‌هاشون سبزی خوراکی منزلشون رو می‌کاشتند و به طور مستقیم استفاده می‌کردند، این گیاهان هم ظاهر زیبایی دارند و هم برای سلامت بسیار مفیدند.
خانه سبز من
درسته امروزه خیلی‌هامون به واسطه توسعه شهرنشینی توی خونه‌های حیاط دار زندگی نمی‌کنیم اما خوشبختانه با تهیه یک یا چند گلدان مناسب و بذر سبزی مورد نظرتون و قراردادنشون توی فضای تراس یا آشپزخانه، به طوری که نور مناسبی هم داشته باشه، می‌تونید یک باغچه خانگی داشته باشید و حتی با تشویق کودکانتون به پرورش این گیاهان حس همکاری و سودمندی رو در اون‌ها تقویت کنید.

می‌بینید چطور گیاهان نیازهای زیادی رو در طراحی داخلی و معماری مرتفع می‌کنند. اون‌ها کمتر از یک اثر هنری گرانقیمت یا یک تغییر اساسی در ساختمان مثل ساختن یک دیوار برای شما هزینه دارند، با این حال گاهی بسیار بیشتر از هزینه‌ای که براشون می‌پردازید به شما کمک می‌کنند: سطح سلامت افراد حاضر رو بالا می‌برند، اضطراب رو کاهش و روش کارکرد مغز ما رو ارتقا می‌دهند. هیچ عنصرزنده دیگه‌ای در محیط، ضمن اینکه بسیار زیباست، تا این حد عملکرد مثبت ندارد.

خانه سبز من (قسمت اول) 
خانه سبز من (قسمت دوم)

برای سوال پیرامون این نوشتار از طریق کانال تلگرام استودیو خلاقیت رایان با ما در تماس باشید.

تهیه شده در دپارتمان معماری داخلی استودیو خلاقیت رایان
نویسنده: مهندس فرزانه حسینیان

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName
x