تبیان، دستیار زندگی

راه‌اندازی مرکز ۲۴ ساعته برای کنترل سفرهای دانش‌آموزی

پس از وقوع حوادث رانندگی در جریان سفرها و اردوهای دانش‌آموزی که آخرین مورد حادثه محور بندرعباس - داراب بود و۷ دانش‌آموز کشته و تعدادی مصدوم شدند، وزیر آموزش و پرورش از راه‌اندازی مرکز ۲۴ساعته کنترل سفرهای دانش‌آموزی با هدف جلوگیری از خطرات در سفرها و اردوهای دانش‌آموزی به‌صوت متمرکز طی هفته آینده در وزارت آموزش و پرورش خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سفرهای دانش آموزی
به گزارش تبیان به نقل از همشهری آنلاین، مركز كنترل سفرهای دانش‌آموزی به‌صورت متمركز و 24ساعته همه سفرها از مبدا تا مقصد را از حیث رعایت مقررات و ضوابط مشتمل بر نكات ایمنی، مسیر حركت، ساعت مجاز حركت، تغییر رانندگان در موعد مقرر و توقف‌های لازم برای استراحت دانش‌آموزان را توسط بارزسان مركز از طریق سرپرست و راهنمای اردو و همچنین رانندگان خودروها كنترل می‌كند.
وی با بیان اینكه شرایط اقلیمی راه‌ها نیز پس از تماس با مراجع ذیربط، به سرپرست اردو و رانندگان اطلاع‌رسانی می‌شود، گفت: اگر احساس شود خطری دانش‌آموزان را در یكی از سفرها تهدید می‌كند، آن سفر را لغو می‌كنیم.
وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: با راه‌اندازی این مركز شماره تماسی نیز در اختیار دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان قرار می‌گیرد تا درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا اطلاع‌رسانی از نحوه برخورد رانندگان و خطاهای احتمالی امكان‌پذیر باشد. همچنین خطاهای احتمالی از این طریق به مراجع ذیربط اعلام می‌شود تا امكان عكس‌العمل از سوی آن مراجع نیز فراهم شود.
بطحایی با اشاره به اینكه درباره مركز كنترل سفرهای دانش‌آموزی با پلیس نیز هماهنگ شده تا با دریافت اطلاعات از سوی دانش‌آموزان یا سرپرست و راهنمای اردو، نسبت به رسیدگی تخلفات راننده یا توقف خودرو اقدام شود.
به گفته وی آیین‌نامه اردوهای دانش‌آموزی نیز پس از بازنگری برای تصویب به شورای‌عالی آموزش و پرورش فرستاده می‌شود، البته دستورالعمل تكمیلی برای اردوهای دانش‌آموزی راهیان نور كه از 2هفته آینده شروع می‌شود، تدوین و ابلاغ شده‌است.
وزیر آموزش و پرورش توضیح داد كه در بازنگری‌ آیین‌نامه اردوهای دانش‌آموزی از نظرات كارشناسی دستگاه‌های دیگر ازجمله پلیس راهور و وزارت بهداشت نیز استفاده می‌شود و موارد مدنظر آنها نیز در ضوابط لحاظ خواهدشد.
كاهش نرخ تلفات با شروع آموزش از مدارس
همچنین وزیر آموزش و پرورش دیروز در همایش ملی طلایه‌داران فرهنگ ترافیك كه با حضور بیش از 6 هزار دانش‌آموز همیار پلیس در ورزشگاه 12هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد، گفت: تقویت مهارت‌هایی كه دانش‌آموزان در زندگی فردی و اجتماعی به آن نیاز دارند، یكی از مهم‌ترین وظایف آموزش و پرورش است. زمان تحصیل بهترین فرصت برای آموزش مهارت‌های ترافیكی است كه با این آموزش‌ها می‌توانیم نرخ تصادفات را در جامعه كاهش دهیم.
وی افزود: بچه‌ها باید مهارت‌هایی را تمرین كنند كه در زندگی به آنها نیاز دارند، مهارت حفاظت از خود در برابر تهدیدهایی كه در زندگی اجتماعی وجود دارد، جزو مهم‌ترین مهارت‌هاست. دانش‌آموزان باید بیاموزند كه چه خطراتی جسم و روح آنها را تهدید می‌كند، این خطرات را بشناسند و بدانند چگونه خود را از این خطرات دور نگه دارند و صدمات آن خطرات را نسبت به‌خودشان و دیگران كاهش دهند.
بطحایی یكی از مهم‌ترین این خطرات را خطرات تهدیدكننده ایمنی سفرها برشمرد و گفت: شاید یكی از مهم‌ترین خطرات ناشی از پیامدهای زندگی در جوامع توسعه یافته خطرات سفرهای درون شهری و جاده‌ای است، امروز رعایت نكات ایمنی در سفرها در كاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مؤثر است.
وزیر آموزش و پرورش با اعلام آمادگی این وزارتخانه برای ارائه آموزش‌ها و مهارت‌های لازم در این زمینه به دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان گفت: آموزش و پرورش می‌تواند این آموزش‌ها را در برنامه رسمی خود بگنجاند تا سهم قابل توجهی در كاهش صدماتی ایفا كند كه هر روز شهروندان به‌دلیل رعایت نكردن فرهنگ ترافیك جان خود را از دست می‌دهند.
به گفته وی بسترهای لازم برای سرعت بخشیدن به یادگیری این مهارت‌ها و آموزش‌ها در آموزش و پرورش فراهم شده و یك شبكه اختصاصی در آموزش وپرورش برای ارائه آموزش‌های مورد نیاز برای دانش‌آموزان و اولیای آنان با كمك متخصصان در حال راه‌اندازی است. بطحایی افزود: بیاییم به‌صورت مستمر و مداوم این مهارت‌ها را در جامعه تمرین كنیم تا نرخ تصادف را كاهش دهیم. بدون مشاركت همه جانبه همه دستگاه‌های زیربط این آموزش‌ها را نمی‌توان مؤثر خواند. این یك ماموریت ملی است و با همكاری همه اقشار و دستگاه‌ها در آینده نه چندان دور خواهیم توانست نرخ تصادفات را كاهش دهیم.
كاهش 577 نفری جان‌باختگان سوانح رانندگی
فرمانده نیروی انتظامی در همایش ملی طلایه داران فرهنگ ترافیك گفت: در سال96 تاكنون نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته 577نفر كمتر جان خود را از دست داده‌اند كه این به‌معنای كاهش 4درصدی جان‌باختگان سوانح رانندگی است كه باید این روند كاهش را افزایش دهیم.
سردار حسین اشتری در جمع خبرنگاران اعلام كرد: هدف از برگزاری این همایش ارتقای بیش از پیش فرهنگ ترافیك در كشور است و پلیس در موضوعات ترافیكی با مردم مشاركت فعالی دارد. به هر میزان كه مردم و مسئولان در امر ترافیك با پلیس همكاری كنند، تصادفات و جان‌باختگان ناشی از آن نیز كاهش پیدا می‌كند.
وی افزود: ارتقای فرهنگ ترافیك و كاهش سوانح رانندگی و تلفات ناشی از آن مستلزم همكاری و تعامل بسیار خوب همه دستگاه‌های مسئول و نیز مشاركت مردم است، البته نقش اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی نیز در این امر بسیار مؤثر است.
فرمانده ناجا با تشكر از همكاری دانش‌آموزان، معلمان و مسئولان آموزش و پرورش گفت: آموزش‌های لازم از سوی همكاران و مربیان به همیاران پلیس ارائه می‌شود و وظایفشان نیز مشخص است؛ یكی از مهم‌ترین وظایف همیاران پلیس این است به راننده خودرو كه عمدتا والدین‌شان هستند هنگام رعایت نكردن قوانین تذكر می‌دهند.
استفاده از ظرفیت اقشار فرهنگی در اولویت پلیس
رئیس پلیس راهور با تأكید بر اینكه آموزش همگانی باعث توسعه فرهنگ رانندگی می‌شود، گفت: استفاده از ظرفیت اقشار فرهنگی در اولویت پلیس است.
سردار تقی مهری در همایش ملی طلایه‌داران ترافیك با بیان اینكه ارتقای فرهنگ ترافیك یكی از مهم‌ترین اقدامات پلیس راهور است و آموزش همگانی باعث توسعه فرهنگ رانندگی می‌شود، خاطرنشان كرد: استفاده از ظرفیت اقشار فرهنگی در اولویت پلیس است. وی با اشاره به همكاری خوب با آموزش و پرورش تصریح كرد: هم‌اكنون بیش از 10میلیون همیار پلیس، 12هزار راهور محله و 100هزار همیار ترافیك با پلیس همكاری دارند.
منبع: همشهری آنلاین