تبیان، دستیار زندگی

تلاش برای کنار گذاشتن جباری

دو بازیکن در زمان سرمربیگری منصوریان از استقلال کنار گذاشته شدند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
جباری و افتخاری
دو بازیکن در زمان سرمربیگری منصوریان از استقلال کنار گذاشته شدند.
مهدی رحمتی و مجتبی جباری دو بازیکنی بودند که در روزهای پایانی حضور منصوریان در استقلال ماجراهای زیادی را برای این باشگاه به وجود آوردند.
به گزارش تبیان و به نقل از نود؛ با‌ آمدن سرمربی جدید قرار است تصمیم جدیدی برای دو بازیکن گرفته شود. جواب این معادله دو حالت دارد. هر دو بازیکن برمی‌گردند یا هر دو بازیکن کنار گذاشته می‌شوند. البته ممکن است یکی از دو بازیکن هم برگردد و یکی دیگر برنگردد.
شفر از هیچ کدام از دو بازیکنی که از استقلال کنار گذاشته شده بودند شناختی ندارد پس یا باید به گفته خودش در بدو ورود، با توجه به شناخت خودش به نتیجه برسد یا این که با استناد به حرف‌های اطرافیان به تصمیم از قبل گرفته شده پایبند باشد. مشخص نیست این معادله چطور حل شده که رحمتی در تمرینات حاضر شده و مجتبی جباری قراری به بازگشت ندارد.
کلید حل این معما نزد افتخاری است. او از زمان حضور شفر یک راه‌حل عجیبی را در پیش گرفته است. بیان نقل قول‌هایی از زبان سرمربی آلمانی که باور کردن آنها کار سختی است. اولین نقل قول در مورد برزای بود. این که شفر در اولین روز حضورش در استقلال سراغ برزای را بگیرد از آن اتفاقاتی است که باورش سخت است. دومین حرفی که به نقل از شفر گفته شده بیشتر به پیش‌زمینه سازی برای کنار گذاشتن جباری شبیه است. افتخاری امروز در مصاحبه‌اش گفت: «شفر از کمیته پزشکی خواسته تا درباره جباری گزارشی را ارائه بدهند. شفر می‌گوید من بازیکنی را می خواهم که ۹۰ دقیقه در زمین بجنگد.»
مجتبی جباری و رحمتی هیچ‌کدام به دلیل مسائل فنی از استقلال کنار گذاشته نشده بودند. رحمتی با منصوریان مشکل داشت و جباری با افتخاری. این که چرا یکی از این دو بازیکن برمی‌گردد و دیگری کارش به اما و اگر می‌کشد نمی‌تواند ارتباطی به شفر داشته باشد. شفر از هیچ کدام از این دو بازیکن شناختی نداشت و قرار شد با کار کردن با آنها خودش بعد از مدتی به تصمیم نهایی برسد. اما شفر در این مدت هیچ دیداری با جباری نداشته تا قرار بر این باشد که به شناخت فنی و اخلاقی از او برسد. هیچ حرفی هم در رسانه‌ها درباره او نزده است. در هر حال انتقادهای شدید اللحنی که جباری علیه نحوه مدیریت افتخاری در رسانه ها مطرح کرده می تواند در این ماجرا اثر گذار باشد. هر چند در خبرها بود که جباری در اردوی استقلال پیش از بازی مقابل پارس جنوبی جم، در جم علیه افتخاری انتقادهایی را مطرح کرده بود که باعث ناراحتی مدیرعامل استقلال شده بود و برخی می گویند چون در این انتقادها سیدمهدی رحمتی هم همراه با جباری بوده، هیات مدیره این دو بازیکن را از حضور در تمرینات منع کرده است. آنطور که مصاحبه امروز صبح افتخاری نشان می دهد، او علاقه ای به بازگشت جباری ندارد و در گفت و گویش هم برای او خط و نشان کشید اما در هر حال کنار گذاشتن بازیکن بزرگی مثل مجتبی جباری، برای افتخاری نمی تواند به این آسانی ها هم باشد. جباری در میان بازیکنان از محبوبیت خاصی برخوردار است و چند بازیکن استقلال هم طی روزهای گذشته پستهای اینستاگرامی حمایتی از مجتبی جباری منتشر کرده اند.
اما بازگشت برزای یعنی خالی شدن یک جا برای این بازیکن جوان. کنار رفتن جباری بیش از این که خواسته شفر باشد ظاهرا خواسته مدیریت باشگاه است و از زبان شفر بیان می‌شود. اتفاقی که پیش از آن در پرسپولیس هم شاهد آن بودیم. مانوئل ژوزه، علی کریمی را کنار گذاشت. زمانی که ژوزه از ایران رفت و زمانی که در مورد دلیل کنار گذاشتن کریمی صحبت کرد به خوبی ردپای رویانیان در آن مشخص بود.مدیرعاملی که حرف‌های کریمی علیه ژوزه را برای سرمربی ترجمه می‌کرد و آتش این اختلاف را روشن کرد تا در نهایت از طریق سرمربی به هدفی که می‌خواهد برسد و علی کریمی از پرسپولیس جدا شود. گویا راز خیلی از اتفاقات در تیم‌هایی که سرمربی خارجی دارند یک کلمه است: ترجمه!
ای کاش همه مسایلی که اتفاق افتاده است برای شفر ترجمه می شد. مطمئنا اگر این اتفاق می افتاد، او نمی گفت: در همه موارد با رئیس باشگاه هماهنگ است! ای کاش مصاحبه افتخاری پس از قرارداد بستن با جباری هم برای شفر ترجمه می شد که سراسر پر بود از به به و چه چه! به قول هواداران کمتر کسی باور می کند که استقلال بخواهد زیدان آسیا را کنار بگذارد! اما این اتفاق در حال رخ دادن است.