تبیان، دستیار زندگی

از روحانیون مشهد برای نقشم الگو گرفتم

بررسی کارنامه برزو ارجمند به نقش‌های متنوع در سینما، تئاتر و تلویزیون ختم می‌شود. کافی است نگاهی به مجموعه‌های تلویزیونی او همچون پشت کنکوری‌ها، ساعت شنی، صاحبدلان، زیر آسمان شهر 2، نون و ریحون، نردبام آسمان، اشک‌ها و لبخندها، قهوه تلخ، روز سوم، جایی دیگر، معراجی‌ها، زخم، تنهایی لیلا و ... داشته باشیم، آن وقت است که متوجه رنگین‌کمان نقش‌های او در کارنامه‌اش می‌شویم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سریال «سر دلبران»

 
ارجمند هرگز خودش را تکرار نکرده و همیشه سعی داشته به بهترین شکل نقشش را بازی کند. برایش فرقی نمی‌کند طنز بازی یا جدی، آنچه برایش اهمیت دارد این است که با انرژی جلوی دوربین یا روی صحنه برود. یکی از خوش‌شانسی‌های او این بود که دو بار نقش روحانی را بازی کرده که اولی در سریال معراجی‌ها بوده و دومی در سریال سر دلبران است که در مرحله تولید قرار دارد و هنوز پخش نشده. نقش روحانی از جمله کاراکترهایی است که همه بازیگران علاقه‌مندند یک روز این نقش را تجربه کنند. حال این قرعه دو بار به نام ارجمند افتاده و او معتقد است، روحانی سریال سر دلبران به لحاظ ویژگی‌های شخصیتی از زمین تا آسمان با روحانی سریال معراجی‌ها فرق می‌کند و هر کدام به لحاظ تیپ شخصیتی تفاوت دارند. به بهانه بازی در سر دلبران با او در لوکیشن مجموعه در مسجدالرحمان یزد به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.
روحانی از آن دست کاراکترهایی است که همه بازیگران علاقه‌مندند بازی کنند و این اتفاق دو بار برای شما افتاده است. روحانی سریال سر دلبران تا چه میزان با روحانی معراجی‌ها شباهت دارد؟

درباره نقش نمی‌توانم توضیح بدهم، چون نقش باید دیده شود و بعد راجع به آن صحبت کنم. این دهمین کار من با محمدحسین لطیفی است. کار با او خیلی لذت‌بخش است. به دلیل این‌که بازیگر را به‌عنوان ابزار کاری‌‌اش نمی‌بیند و سعی می‌‌کند بهترین شکل را از او نشان بدهد. برای همین وقتی جلوی دوربین لطیفی هستید، از بازیگری لذت می‌برید و نمی‌توانید بی‌سواد باشید. منظورم از سواد، خواندن و نوشتن نیست بلکه نسبت به نقش باید باسواد باشد.

قرار بود امسال سریال در ماه رمضان پخش شود، اما این اتفاق نیفتاد؛ ولی امیدوارم سال آینده در ماه رمضان پخش شود. این ماه همیشه برایم نشانه‌های خوبی داشته است. فکر می‌کنم در هشت یا 9 مجموعه ماه رمضانی بازی کرده‌ام و دعای خیر مردم را در زندگی‌ام احساس کرده‌ام. به همین دلیل دوست دارم مجموعه سردلبران هم در ماه رمضان پخش شود. ضمن این‌که سر دلبران، قصه خوبی دارد، قصه‌ای که وقتی من به عنوان بازیگر آن را خواندم، قلقلکم داد و تصمیم گرفتم از این فرصت استفاده کنم.

ولی هنوز جواب سوال مرا نداده‌اید. تاکید کردید نقش روحانی در سریال سر دلبران ویژه است و شما را برای بازی ترغیب کرده، اما نگفتید آیا با روحانی معراجی‌ها شباهت دارد؟

اصلا قابل مقایسه با روحانی معراجی‌ها نیست. روحانی سریال سر دلبران زمین تا آسمان متفاوت است. روحانی معراجی‌ها، فرمانده گردان بود و همه حواسش به جنگ. او باید به نیروها دستور جنگی می‌داد، اما روحانی سر دلبران از مردم است و در دل جامعه زندگی می‌کند. شخصیت این روحانی با کاراکتر معراجی‌ها خیلی فرق دارد. تنها شباهت‌شان فقط یکی بودن لباسشان است.

برای نقش روحانی این سریال ما‌به‌ازایی هم داشتید؟ به هر حال همه ما در اطرافمان روحانی دیده‌ایم.

این ماجرا عقبه‌ای دارد. من بچه مشهد هستم. زمانی که در مشهد درس می‌خواندم، گاهی شیطنت کرده و همراه دوستانم از مدرسه فرار می‌کردم و از آنجا که هوای مشهد سوز سرمای وحشتناکی دارد، همیشه به حرم پناه می‌بردیم، چون بهترین جای گرم بود. وقتی به حرم می‌رفتیم همراه دوستانم کتاب می‌خواندیم. به قول معروف حرم، پاتوق کتاب خواندن ما بود.

در آنجا با تعدادی روحانی جوان آشنا شدیم که نظر مرا نسبت به روحانیون تغییر داد. آنها تاثیر زیادی در زندگی، شخصیت، رفتارم و ... گذاشتند و حتی آنها را استادان خودم می‌دانم. روحانی سردلبران شبیه همان روحانیونی است که در مشهد با آنها آشنا شدم. همیشه علاقه‌مند بودم نقش روحانی‌ای را بازی کنم که از جنس مردم باشد و روحانی سر دلبران، مردمی است.

پیشه من بازیگری است و از این طریق ارتزاق می‌کنم. دوست دارم نقش، عمق داشته باشد. ماه رمضان را خیلی دوست دارم و علاقه‌مندم در این ماه سریال بازی کنم، چون برایم برکت دارد. اولین سریال رمضانی من پشت کنکوری‌ها بود که در این ماه پخش شد و برکت آن را در زندگی‌ام دیدم. اگر شرایط مالی زندگی‌ام اجازه می‌داد در سال یک کار سینمایی بازی می‌کردم و بقیه آن را به تئاتر مشغول بودم.
نقش روحانی سر دلبران را با لهجه صحبت می‌کنید؟

نه، به هیچ وجه با لهجه صحبت نمی‌کنم.

بازیگر پارتنر تاثیر زیادی روی بازی می‌گذارد. آیا این اتفاق در سر دلبران برایتان افتاده است؟

بله، خوشبختانه یکی از ویژگی‌های سر دلبران، حضور پیشکسوتان است که برکت سریال هستند. در این سریال پیشکسوتانی همچون محمد کاسبی، اسماعیل محرابی، جعفر دهقان، جهانبخش سلطانی، رابعه مدنی و ... را داریم. بیشترین بازی من هم با آقایان کاسبی و فرهاد قائمیان است که اهالی محل هستند. نقش زن روحانی را متین ستوده بازی می‌کند و نقش مادر هم به عهده رابعه مدنی است.

تمام لوکیشن‌های ســـریال سر‌دلبران در یزد می‌گذرد. دوری از خانواده برایتان سخت نبود؟

خیلی سخت است، به این دلیل که بچه‌ام چهار سال دارد. برای او و همسرم سخت است که در یزد مشغول کارم، اما چاره‌ای نیست. به نظرم وقتی میان زوجین درک متقابل وجود داشته باشد، مشکلی پیدا نمی‌کنند. اما سخت‌ترین بخش این پروژه، دور بودن از محل زندگی‌ام است.

بعد از این همه سال که تجربه نقش‌های متفاوت را در کارنامه‌تان خلق کرده‌اید، طول و اندازه نقش برایتان مهم است؟

من در فیلم «چهارشنبه 19 اردیبهشت» دو سکانس بازی کرده‌ام یا در برخی کارها نقش‌های کوتاهی داشته‌ام. در واقع بعد از بازی در فیلم چهارشنبه 19 اردیبهشت تصمیم گرفتم گزیده‌تر انتخاب کنم. در مجموع عرض نقش را بیشتر از طول آن دوست دارم.

مدیوم سینما و تلویزیون برایتان فرقی می‌کند؟

پیشه من بازیگری است و از این طریق ارتزاق می‌کنم. دوست دارم نقش، عمق داشته باشد. ماه رمضان را خیلی دوست دارم و علاقه‌مندم در این ماه سریال بازی کنم، چون برایم برکت دارد. اولین سریال رمضانی من پشت کنکوری‌ها بود که در این ماه پخش شد و برکت آن را در زندگی‌ام دیدم. اگر شرایط مالی زندگی‌ام اجازه می‌داد در سال یک کار سینمایی بازی می‌کردم و بقیه آن را به تئاتر مشغول بودم.

آخرین کار تلویزیونی شما بازی در سریال تنهایی لیلا بود. چرا بعد از آن در تلویزیون بازی نکردید؟

سناریوهایی را که پیشنهاد می‌شد دوست نداشتم. پارسال و دو سال قبل چند کار سینمایی پیشنهاد شد که بازی کردم. ضمن این‌که در سریال پیکسل هم بازی کرده‌ام که قرار است در فضای مجازی پخش شود. به نظرم سریال مهمی است و دوست داشتم در آن بازی کنم.

سریال پیکسل هنوز در فضای مجازی منتشر نشده است؟

نه، هنوز منتشر نشده.

با توجه به این‌که تب فضای مجازی در کشورمان داغ است، تصمیم گرفته‌اید که در یک سریال برای این فضا بازی کنید؟

خیر، چون قصه اش خیلی عجیب بود، پذیرفتم. داستان عجیب و غریب پیکسل را حامد عنقا نوشته است. زمانی که قرارداد بستم، کارگردان کار محمود معظمی بود. البته پارت اول را معظمی کارگردانی کرد و بقیه پارت‌ها را محمدحسین لطیفی ساخت. راستش قصه این سریال مرا تکان داد ضمن این‌که بازیگران محبوب و معروف در آن بازی می‌کنند.

منبع:جام جم