تبیان، دستیار زندگی

جان‌ فرانکو رُزی داور جشنواره سینماحقیقت شد

جان‌ فرانکو رُزی مستندساز مشهور ایتالیایی، داور بخش مسابقه بین‌الملل یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
جان‌ فرانکو رُزی

وی از جمله فیلمسازانی است که در سال‌های اخیر با آثار مستندش، موفق به کسب جوایز جشنواره‌های مهم سینمایی شده است.
جان‌ فرانکو رُزی فیلمنامه‌نویس، فیلمبردار، کارگردان و تهیه‌کننده ۵۳ ساله، متولد کشور اریتره، شهروند ایتالیا و فارغ‌التحصیل دانشکده سینمایی نیویورک است. وی از سال ۱۹۹۳ با فیلم مستند «قایقران» قدم به دنیای سینما گذاشت که در جشنواره‌های مهمی نظیر «لوکارنو»، «ایدفا» و «ساندنس» به نمایش درآمد.
رُزی با شروع سده جدید، آثاری چون «صحبت‌های بعدی»، «زیر سطح دریا» و «اتاق ۱۶۴» را کارگردانی کرد. این فیلمساز با مستند «زیر سطح دریا» موفق به دریافت جایزه Orizzonti جشنواره «ونیز» شد.
وی در سال ۲۰۱۳ با فیلم «آزادراه مقدس» جایزه شیر طلایی هفتادمین دوره جشنواره «ونیز» را به دست آورد. این فیلم زندگی شهری در امتداد آزادراه GRA واقع در کمربندی شهر رم ایتالیا را به تصویر می‌کشد.
این مستندساز در سال ۲۰۱۶ با فیلم «آتش در دریا» Fire at Sea که به موضوع مهاجران می‌پردازد، برنده خرس طلایی شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم «برلین» و نماینده سینمای ایتالیا در جایزه اسکار ۲۰۱۷ شد.
سال گذشته و در بخش مرور سینمای مستند ایتالیا دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، سه فیلم برجسته‌ی «جان فرانکو رُزی» به نام‌های «آتش در دریا»، «زیر سطح دریا» و «ال‌سیکاریو اتاق ۱۶۴‌» در این جشنواره روی پرده رفت و با استقبال مخاطبان سینماحقیقت همراه شد.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

منبع: صبا