تبیان، دستیار زندگی

کاهش کلسترول بد با خوردن بادام

بادام شما را در کاهش کلسترول بد کمک می‌کند. در این مطلب به شرح کار بادام جهت کاهش کلسترول بد می‌پردازیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

بادام

بهبود عملکرد قلب شما فقط با جایگزین کردن این میان وعده، کار بسیار ساده‌ای است، بر اساس تحقیق جدید که در مجله تغذیه (Nutrition) منتشر شد، به جای خوردن میان وعده‌های پر از کربوهیدرات، یک مشت بادام بخورید تا به بالا بردن سطح HDL یا کلسترول خوب خونتان کمک کنید.

در این مطالعه، محققان 49 نفر با LDL بالا یا کلسترول بد خون را انتخاب کرده و دو آزمایش کاملاً جداگانه و شش هفته‌ای تغذیه‌ای رویشان انجام دادند. در آزمایش اول هر روز یک مافین موز می‌خوردند. در آزمایش دوم به جای آن هر روز 1.5 اونس (42 گرم) بادام می‌جویدند که تقریباً کالری مشابه مافین داشت. به جز این دو میان وعده سایر موارد رژیم غذایی هر دو گروه یکسان بود.

بعد از هر دو آزمایش، محققان متوجه یک تغییر قابل توجه در مورد کلسترول خوب شرکت کنندگان شدند، خوردن بادام به جای مافین، ذرات HDL آلفای آن‌ها را به میزان 19 درصد افزایش داده بود (مرحله رشد کامل که ذرات بزرگ‌تر شده و می‌توانند کارشان را بهتر انجام دهند) و با بهبود عملکردی 6 درصدی مواجه بودند. اهمیت این موضوع در این است که سطح بالای HDL می‌تواند شما را از بیماری‌های قلبی محافظت نماید.

این اولین بار نیست که آجیل‌ها را به سلامت قلب مرتبط کرده‌اند، مطالعه‌ای که اوایل همین امسال انجام شده بود، مصرف بادام هندی را با کاهش سطح کلی کلسترول و کلسترول LDL مرتبط کرده بود

در واقع تحقیقات قبلی نشان داده بود که، سطح alpha-HDL به طور کلی بهتر از سطح HDL در پیشگیری از مشکلات قلبی عمل می‌کند. داشتن ذرات بزرگ‌تر کلسترول HDL به جای ذرات کوچک‌تر نشان دهنده موفقیت بیشتر خارج کردن کلسترول از بدن (که باعث بزرگ‌تر شدن آن‌ها می‌شود) و انتقالشان به کبد برای خروج از بدن است.

این بدان معناست که احتمال کمتری دارد که به دیواره رگ‌های خونی بچسبند و منجر به ایجاد پلاک‌هایی شوند که به طور بالقوه باعث تنگ شدن عروق خونی و ایجاد انسداد شده و احتمال خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

یک نکته مهم: نویسندگان مطالعه افشا کرده‌اند که در تحقیقات خود از کمک مالی هیئت بازرگانی بادام کالیفرنیا استفاده کرده اندکه قطعاً علاقه زیادی به مزایای بادام دارند. با این حال، این مطالعه توسط منابع بی طرف مورد بررسی قرار گرفته و تأیید شده است.

به علاوه این اولین بار نیست که آجیل‌ها را به سلامت قلب مرتبط کرده‌اند، مطالعه‌ای که اوایل همین امسال انجام شده بود، مصرف بادام هندی را با کاهش سطح کلی کلسترول و کلسترول LDL مرتبط کرده بود.

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم، آجیل مزایای زیادی برای سلامت شما دارد، پس نترسید و هر روز یک مشت آجیل میل کنید. فقط تند تند و یکجا آن‌ها را پوست نکنید، تحقیقات نشان داده است که، 1.5 اونس از بادام، 253 کالری دارد، پس پیش از خوردن آن اطمینان حاصل کنید که مقدار مناسبی از آن را میل می‌کنید.
 

منبع: سیمرغ
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.