تبیان، دستیار زندگی

اجرای طرح کرامت نیازمند حرکت جهادی است

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه اجرای طرح کرامت نیازمند حرکت جهادی است، گفت: تلاش داریم با فرهنگ‌سازی، تنفر و انزجار در جامعه نسبت به مساله مواد مخدر ایجاد شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
طرح کرامت
به گزارش تبیان به نقل از ایرنا، علی مویدی درجلسه طرح کرامت که در ساختمان دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، افزود: تلاش می کنیم تا نسل آینده کشور را از تهدید مواد مخدر نجات دهیم که البته تحقق این طرح نیز به صبوری و تحمل بیشتری دارد.

وی اظهار کرد: چشم‌انداز اجرایی طرح کرامت، شهرستانی بدون معتاد و قاچاقچی است و تلاش داریم با فرهنگ‌سازی، تنفر و انزجار درجامعه، نسبت به مساله مواد مخدر ایجاد شود.

مویدی تاکید کرد: نظام در رویکرد پیشگیری از اعتیاد با مشارکت مردم و اقشار تاثیرگذار جامعه خوب عمل کرده است و دراین طرح که نمونه رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است تلاش شده تا برنامه‌‌هایی همچون توانمندسازی دانش‌آموزان، والدین و معلمان در مدارس با هدف پیشگیری از تمایل به اعتیاد در کنار حوزه‌های درمان پیگیری ‌شود.

وی در ادامه گفت:همچنین برخورد با خرده‌ فروشان، پاک‌سازی محلات، ساماندهی معتادان متجاهر از جمله مواردی است که در این طرح در نظر گرفته شده است.قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین بر برگزاری جلسات طرح کرامت به صورت ماهانه تاکید کرد و گفت: از سال گذشته تاکنون 4 هزار فرصت شغلی برای معتادان بهبودیافته ایجاد شده است و تلاش داریم این فرصت‌های شغلی را هم در این دو شهرستان ملایر و فلاورجان و هم کل کشور توسعه دهیم.

 استانداران امتیازات ویژه‌ای را برای کافرمایان دارای کارگر بهبود یافته فراهم کنند

در ادامه هادی ایازی معاون اجتماعی وزیر بهداشت با بیان اینکه مواد مخدر دغدغه آحاد مردم است و باید هرچه بیشتر به این موضوع پرداخته شود، گفت: پیشنهاد می‌کنم استانداران امتیازات ویژه‌ای را برای کارفرمایانی که معتاد بهبودیافته جذب می‌کنند فراهم کنند، به طور مثال زمین زراعی زیتون در اختیار کارفرمایی قرار دهند که کارگران آن همگی بهبودیافتگان هستند.

وی افزود: یکی از اتفاقات خوبی که در این طرح بوجود آمد، استفاده از همه ظرفیت‌ها همچون دستگاه‌های اجرایی، مردم، خیریه‌ها بود، تلاش داریم علاوه بر مجمع ملی سلامت، مجمع سلامت شهرستان و مجمع سلامت استان را با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی و توجه به حوزه پیشگیری از اعتیاد راه‌اندازی کنیم.


دست‌اندرکاران طرح کرامت، با انگیزه باشند

سردار فضلی جاشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین در این جلسه گفت: سازمان بسیج در راستای منویات رهبر معظم انقلاب درباره مبارزه با این پدیده شوم طرح جامعی را با عنوان طرح کرامت در دستورکار خود قرار داده و این طرح در شهرستان‌های فلاورجان و ملایر به صورت آزمایشی اجرا می‌شود.
وی با تاکید برجلسات مستمر ومنظم طرح کرامت افزود: نشست‌های توجیهی بسیاری با ائمه جماعات، نخبگان و مسوولان استان و شهرستان‌ها برگزار شده و افراد و نقاط آسیب‌پذیر و آسیب‌زا شناسایی شده‌اند.
فضلی خاطرنشان کرد: همه افرادی که دست‌اندرکار اجرای طرح هستند، باید با انگیزه و احساس مسئولیتی فراتر از وظیفه کاری و اداری داشته باشند، نباید به‌عنوان یک موضوع اداری به آن نگاه کرد بلکه به‌عنوان یک فرصت ملی باید آن را دید.

مداخلات پیشگیری از اعتیاد دیربازده است

عارف وهاب‌زاده مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر هم گفت: در حوزه پیشگیری از اعتیاد طرح توانمندسازی دانش‌آموزان مقطع متوسطه را از سال گذشته در دو شهرستان ملایر و فلاورجان اجرا کردیم.وی افزود: در این راستا امسال بیش از 36 هزار دانش‌آموزان، والدین، معلمان و مشاوران مقطع متوسطه در ملایر و بیش از 35 هزار دانش‌آموزان، والدین، معلمان و مشاوران مقطع متوسطه در فلاورجان تحت پوشش برنامه‌های پیشگیری قرار خواهند گرفت.

این مقام مسول از اجرای طرح مداخلات روانی - اجتماعی دانش‌آموزان در راستای طرح کرامت خبر داد و گفت: امسال در قالب طرح مداخلات روانی - اجتماعی، خانواده‌ها و دانش‌آموزان در زمینه محافظت و مراقبت در برابر رفتارهای پرخطر و آسیب‌های اجتماعی به ویژه سوءمصرف مواد و اعتیاد آموزش می‌بینند.

وهاب‌زاده در ادامه؛ توزیع کتب درسی با محتوای پیشگیری از اعتیاد در دو شهرستان ملایر و فلاورجان، ایجاد خانه‌های ورزش روستایی در جهت ارتقا سطح نشاط روستائیان، اختصاص اعتبار به طرح آموزش کادر متخصص پیشگیری از اعتیاد را از دیگر برنامه‌های در حال اجرا در راستای طرح کرامت برشمرد.

ی بیان داشت: مداخلات پیشگیری از اعتیاد دیربازده و نیازمند زمان طولانی، صبر و تحمل بیشتری است. همچنین اجرای برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد باید مستمر، آرام و طبق استانداردهای جهانی باشد.
منبع: ایرنا