تبیان، دستیار زندگی

زائران اربعین حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند

تزریق واکسن آنفلوآنزا می‌تواند تا 60 درصد از ابتلا به آنفلوآنزا و عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی و تا 50 درصد در کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و افزایش مقاومت‌های میکروبی موثر باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
واکسن آنفلوآنزا

متاسفانه چند سالی است اخبار و اطلاعات نادرستی در حوزه بهداشت و سلامت در شبکه‌های مجازی دست به‌دست می‌شود که گاهی عوارض جبران ناپذیری را نیز با به خطر انداختن سلامت عمومی افراد به همراه دارد.

در همین خصوص یکی دو سالی است با شروع فصل پاییز، شایعاتی مبنی بر عوارض جبران‌ناپذیر تزریق واکسن آنفلوآنزا در سایت‌ها و فضاهای مجازی دیده می‌شود. در حالی که نه‌تنها تأثیرگذاری واکسن آنفلوآنزا روی انسان و حیوان بیش از 30 سال است به اثبات رسیده، بلکه مشخص شده است تزریق واکسن آنفلوآنزا می‌تواند تا 60 درصد از ابتلا به آنفلوآنزا و عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی و تا 50 درصد در کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و افزایش مقاومت‌های میکروبی موثر باشد. ضرورت تزریق این واکسن در اوایل پاییز هر سال بویژه برای افراد در معرض خطر ما را بر آن داشت تا در این باره پای صحبت‌های دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی، عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا و رئیس انجمن میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های ایران بنشینیم .

تزریق واکسن آنفلوآنزا از 6 ماهگی تا سالخوردگی

مرکز کنترل بیماری‌ها در آمریکا از سال 2014 اعلام کرده است همه افراد از شش ماه تا بالاتر باید واکسن آنفلوآنزا بزنند. چراکه اگر زن باردار این واکسن را دریافت کند نیازی نیست فرزندش تا شش ماهگی واکسن بزند. البته باید توجه داشت واکسن آنفلوآنزا برای پیشگیری اختصاصی از بیماری آنفلوآنزاست و واکسن سرماخوردگی نیست .

البته ابتلا به سرماخوردگی، دو تا سه‌بار در سال اصلا غیرطبیعی و خطرناک نیست؛ چرا که سرماخوردگی، یک بیماری بدون دردسر همراه با کمی تب و آبریزش است و با کمی استراحت و داروهای معمول سرماخوردگی بهبود می‌یابد. ولی تزریق واکسن آنفلوآنزا تا 60 درصد از بیماری ویروسی حادی پیشگیری می‌کند که می‌تواند در بیمارانی که نقص سیستم ایمنی (بیماران دیابتی، کلیوی، قلبی و سرطانی) دارند، تبدیل به سینه پهلو و با خطر مرگ همراه شود .

واکسینه شدن، نه در برابر سرماخوردگی

واکسن آنفلوآنزا صرفا علیه آنفلوآنزا واکسینه می‌کند و در دنیا واکسنی به نام واکسن سرماخوردگی وجود ندارد. واکسن آنفلوآنزا هر ساله بر اساس مطالعات سازمان جهانی بهداشت در تمام دنیا با توجه به‌گونه‌های در حال گردش تولید می‌شود.

این واکسن علیه چهار نوع ویروس ایجادکننده آنفلوآنزا که در تمامی کشورها شیوع دارد، مقاومت دارد و بدن را در جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا مقاوم می‌کند. البته تزریق واکسن تا 60 درصد از بروز بیماری آنفلوآنزا پیشگیری می‌کند. بنابراین رعایت نکات بهداشتی همچون دست ندادن با فرد مبتلا، نبوسیدن و جدا کردن اتاق فرد مبتلا از دیگر اعضای خانواده می‌تواند در پیشگیری از این بیماری مؤثر باشد.

شما باید واکسن آنفلوآنزا بزنید !

بر اساس اولویت‌های سازمان جهانی بهداشت در سال 2017، اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا با خانم‌های باردار است و هرچه سریع‌تر (در هر ماه از بارداری) این افراد در مراکز بهداشتی و درمانی باید نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند .

بچه‌ها از شش ماه تا شش سال باید سالانه واکسن آنفلوآنزا بزنند. بویژه تزریق آن برای دانش‌آموزانی که در سال چندبار عفونت تنفسی می‌گیرند، بشدت توصیه می‌شود . همچنین دیابتی‌ها ،افرادی که بیماری‌های مزمن ریوی دارند، بیماران قلبی ـ عروقی و نیز کسانی که بیماری‌های صعب‌العلاج مثل سرطان دستگاه گوارش، پستان یا مشکلات غدد لنفاوی دارند حتما باید سالی یک‌بار نسبت به تزریق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند.

افرادی که تحت درمان با کورتون هستند، رادیوتراپی و شیمی درمانی می‌شوند یا افرادی که پیوند اعضا شده‌اند، نارسایی مزمن کلیه دارند و نیز کسانی که دیالیز شده‌اند نیز باید این واکسن را دریافت کنند .

زائران اربعین حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند

توجه داشته باشید تزریق واکسن آنفلوآنزا برای برخی افراد بسته به شرایط شغلی یا مسافرت ضروری است . از جمله پرسنل پزشکی شامل پزشک، پرستار و خدمه‌ای که در بیمارستان کار می‌کنند باید در اسرع وقت نسبت به تزریق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند. همچنین تمام افراد بالای 50 سال باید واکسن آنفلوآنزا بزنند؛ چرا که ثابت شده تزریق این واکسن در این سنین، میزان سکته قلبی را کم می‌کند. بخصوص کسانی که در اربعین به عتبات عالیات سفر می‌کنند حتما باید از الان واکسن دریافت کنند.

واکسنی بدون عارضه

استفاده از واکسن آنفلوآنزا عارضه بخصوصی به همراه ندارد و بروز عارضه بر اثر تزریق واکسن آنفلوآنزا نادر است، اما باید هنگام تزریق نکات بهداشتی رعایت شود.

درد مختصر در ناحیه تزریق و گاهی تب از عوارض اولیه این واکسن بوده و در مواردی ممکن است علائمی شبیه آنفلوآنزا در فرد ایجاد کند. این واکسن غیر فعال است. پس برای کسانی که نقص ایمنی دارند مشکل ایجاد نمی‌کند. حتی مطالعات جدید مشخص کرده کسانی که به تخم مرغ حساسیت دارند نیز می‌توانند واکسن بزنند.

توجه داشته باشید ده روز طول می‌کشد تا واکسنی که می‌زنید، آنتی بادی ایجاد کند و بعد از دو ماه کارایی واکسن مشخص می‌شود .بعلاوه تفاوتی جدی میان واکسن‌های موجود در بازار دارویی ایران از حیث کارایی وجود ندارد.

منبع: جام جم
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.