تبیان، دستیار زندگی

حذف بو و جلوگیری از رشد میکروب‌ ها به مدت ۷ روز در کیسه ‌زباله‌ های نانویی

پژوهشگران یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو فناوری با اضافه کردن نانو ذرات نقره به ترکیب پلی‌اتیلن، کیسه‌های زباله آنتی باکتریال و فاقد بو تولید کردند و به گفته محققان این شرکت در محصول تولید شده میکروب‌ها و قارچ‌ها به مدت ۷ روز امکان رشد ندارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
 حذف بو و جلوگیری از رشد میکروب‌ها به مدت ۷ روز در کیسه ‌زباله‌های نانویی
به گزارش ایسنا، محققان یکی از شرکت‌ های دانش بنیان در سال 1389 با هدف تولید مواد شیمیایی مجاز با استفاده از فناوری‌های نانو و بایو مطالعاتی را در دستور کار خود قرار دادند و در حال حاضر این شرکت در 3 حوزه نانو فناوری، پلیمر و نفت محصولاتی را تولید کرده‌ اند به گونه‌ ای که با بهره‌مندی از فناوری نانو، مواد پلیمری جدیدی عرضه کردند که دارای کاربرد در کیسه‌های زباله است.
این محققان با انجام مراحل آزمایشگاهی و سپس کسب مجوزهای لازم، کیسه‌های آنتی‌ باکتریال را با استفاده از فناوری نانو تولید کردند.
با توجه به این که کیسه‌های موجود در بازار از مواد کهنه تولید می‌شوند، دارای بوی نامطبوعی هستند؛ ولی کیسه‌ زباله‌ های آنتی باکتریال ضد بو از مواد نو با فرآیند نانو تولید شده است که موجب تمایز ویژه‌ این محصول است.
بهینه‌ سازی این محصول منجر به تولید کیسه‌ های زباله‌ نانوکامپوزیتی شده است که می‌ تواند وزن بیش از 20 کیلو زباله را تحمل کند.
آنتی باکتریال بودن نیز از دیگر مزایای این کیسه زباله است. دلیل ویژگی آنتی باکتریال بودن این محصول حضور نانوذرات نقره با اندازه کمتر از ۲۰ نانومتر در ترکیب پلی‌اتیلن است. غلظت ذرات نقره در محصول ppm ۱۸ است که در اثر آن باکتری‌ها، قارچ‌ها و میکروب‌ها امکان رشد و نمو را در زباله‌ها تا 7 روز نخواهند داشت؛ از این رو بوی نامطبوع حاصل از رشد این موجودات در این کیسه‌ها از بین ‌رفته است.
این محصول دارای گواهینامه نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو است.


منبع: همشهری آنلاین