تبیان، دستیار زندگی

ایران - روسیه شبیه‌سازی جام جهانی در کازان

تیم‌های ملی ایران و روسیه فردا ساعت ۱۹:۳۰ در دیداری دوستانه در یکی از ورزشگاه‌های مرببان جام جهانی به میدان می‌روند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
جام جهانی
 تیم‌های ملی ایران و روسیه فردا ساعت ۱۹:۳۰ در دیداری دوستانه در یکی از ورزشگاه‌های مرببان جام جهانی به میدان می‌روند.
به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، دیدار دوستانه تیم‌های ملی ایران و روسیه فردا (سه‌شنبه) ساعت ۱۹:۳۰ در ورزشگاه شهر کازان برگزار می‌شود؛ دیداری که بر خلاف هفت سال قبل اهمیت بسیار زیادی دارد. هر دو تیم برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه آماده می‌شوند.
روسیه (میزبان جام جهانی) به عنوان نخستین تیم و ایران به عنوان سومین تیم حضورشان در جام جهانی قطعی شده و این بازی، محک خوبی برای هر دو تیم است. تیم ملی ایران به خاطر صعود زودهنگام به جام جهانی و رکورد بی‌شکستی در سال ۲۰۱۶، به عنوان یکی از شگفتی‌های این رقابت‌ها مطرح شده و برای روس‌ها هم جالب است که با چنین تیمی روبه‌رو شوند.
حضور چندین بازیکن ایرانی در فوتبال روسیه، موجب شده فوتبال ایران برای روس‌ها غریبه نباشد. بدون شک سردار آزمون، پدیده فوتبال ایران و لیگ برتر روسیه، چهره نخست این میدان است.
این بازی از یک جهت دیگر برای ایران اهمیت دارد. حضور روسیه به واسطه میزبانی در سید نخست قرعه کشی جام جهانی قطعی است اما ایران برای حضور در سید سه، باید در این بازی به پیروزی برسد تا سقوط زیادی در آخرین رنکیگ فیفا نداشته باشد.
** دست بالاتر ایران برابر روسیه
شاگردان کارلوس کی‌روش در حال حاض در رده ۲۵ جهان قرار دارند. تیم ملی در پنج بازی گذشته خود، سه پیروزی و دو تساوی را به دست آورده و در آخرین مصاف خود با تیم‌های اروپایی توانست مونته‌نگرو را با حساب ۲ بر یک شکست دهد. ایران هفته گذشته نیز توانست توگو را با حساب ۲ بر صفر در آزادی شکست دهد.
** جای خالی نسل طلایی روسیه در تیم ملی
تیم ملی روسیه در حالی تیم ۵۵ جهان است که نسبت به سال ‌گذشته افت کرده و نسل طلایی خود در دهه نخست قرن بیست یک میلادی را ندارد. آنها در جام کنفدراسیون‌ها هم دور از انتظار ظاهر شدند و در دور گروهی مغلوب پرتغال و مکزیک شدند تا از صعود به مرحله بعد جا بمانند.
** تقابلی که ایران پیروز آن بود
دو تیم در شرایطی به میدان می‌روند که نسبت به هفت سال قبل تغییرات زیادی داشته‌اند و شاید جایگاه هر دو تیم عوض شده باشد.
نخستین بازی ایران و روسیه، ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در شهر ابوظبی برگزار شد و ایران با تک گل محمدرضا خلعتبری در دقیقه ۹۰ به پیروزی رسید. در آن بازی، روسیه با بازیکنان سرشناس خود مانند آندری آرشاوین، یوری ژیرکوف، رومن پاولیوچنکو و ... در رده دوازدهم جهان قرار داشت و بسیار قدرتمند بود. در سوی مقابل ایران در شرایطی به میدان رفت که شرایط مساعدی نداشت و علیرضا منصوریان هدایت این تیم را به طور موقت در اختیار گرفته بود.
مهم‌ترین چهره بازی نه در داخل زمین و روی نمیکت، بلکه روی سکوهای ورزشگاه بود. کارلوس کی‌روش که دو روز قبل از بازی برای قبول هدایت تیم ملی به تهران آمده بود، در ورزشگاه حضور داشت و برای نخستین بار بازی ایران را از نزدیک تماشا می‌کرد.
علاوه بر سید جلال حسینی، احسان حاج صفی، آکینفیف و ژیرکوف که باز مانده‌های آن بازی هستند، باید کی‌روش را هم بازمانده همان بازی در ابوظبی تلقی کرد. با آن بازی، کی‌روش از روی سکوها به روی نیمکت ایران منتقل شد و حالا تیم به مراتب قدرتمندتری نسبت به هفت سال قبل ساخته است.
دیدار دوستانه تیم‌های ملی ایران و روسیه فردا (سه‌شنبه) ساعت ۱۹:۳۰ در ورزشگاه شهر کازان برگزار می‌شود.