تبیان، دستیار زندگی

جنس لباس کوچولوی شما چه باشد؟

همه ما می‌دانیم که رنگ‌های یکدست تیره مثل مشکی، سرمه‌ای، قهوه‌ای و دودی خیلی شیک به نظر می‌رسند. اما این را فراموش نکنید که کودکان قرار نیست با رنگ‌های تیره سر کنند. در انتخاب رنگ لباس کودکان باید توجه داشته باشید که هرقدر رنگ‌های شادتر، شفاف‌تر و پررنگ‌تر را انتخاب کنید، بهتر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دختربچه، انتخاب لباس، لباس کودک، مارک، رنگ های دخترانه ،رنگ های پسرانه،عروسک بازی، مواد شوینده، زیبایی، کودک، نی نی بان
  مطمئن باشید دختربچه و پسربچه شما حالا حالا وقت دارند که لباس‌های تیره بپوشند. به هرحال خیلی زود بزرگ می‌شوند و دیگر خبری از رنگ قرمز و سبز پوشیدن نیست. رنگ‌های شاد، بهترین انتخاب هستند اما بهتر است میان دختر و پسرتان کمی تفاوت رنگ قائل شوید.
قطعا رنگ‌هایی مثل نارنجی، قرمز و صورتی را باید برای دخترها بیشتر استفاده کرد و رنگ‌هایی مثل آبی، خاکستری و بنفش را برای پسرها. رنگ‌هایی هم هستند که میان دخترها و پسرها، مشترکند مثل زرد، سبز، سفید، مشکی و زرشکی رنگ‌هایی هستند که هم به تن دختربچه‌ها برازنده‌اند و هم به تن پسربچه‌ها. این را هم فراموش نکنید که هرقدر رنگ لباس، روشن‌تر باشد برای دختربچه‌ها مناسب است و هرقدر پررنگ‌تر و تندترباشد، برای پسربچه‌ها. به‌طور کل خانم‌ها (که دختربچه‌ها هم بالاخره جزوشان هستند) رنگ‌های ملایم‌تر را بیشتر می‌پسندند و البته طبق روان‌شناسی رنگ‌ها هم برای خانم‌ها، مناسب‌تر است.

کودک چگونه مستقل می‌شود؟
اگر می‌خواهید کودک‌تان خیلی زودیاد بگیرد که خودش لباس‌هایش را بپوشد و در این زمینه به استقلال برسد باید به این نکات را به خاطر داشته باشید:
لباس‌هایی که برای کودکان زیر 4 سال تهیه می‌کنید، بهتر است دکمه، سگک یا زیپ خیلی ظریف نداشته باشند. چون انگشتان کودک هنوز توانایی انجام کارهای ظریف را ندارند و این موضوع باعث تاخیر در استقلال او در این زمینه می‌شود.
از 3 سالگی کودک شما باید این حق را داشته باشد که لباسی را که می‌خواهد بپوشد، خودش انتخاب کند. مثلا خودش تصمیم بگیرد که در مهدکودک چه بپوشد.
لباس‌های مربوط به هرمکان و موقعیتی را در کمد فرزندتان طبقه‌بندی کنید. مثلا لباس‌های مهمانی در یک کشو، لباس‌های خانه در یک کشو، لباس‌های بیرون رفتن در کشوی دیگر و... برای او تفاوت این طبقه‌بندی لباس‌ها را توضیح دهید تا راحت‌تر بفهمد که چرا نباید لباس مهمانی را برای مهدکودک انتخاب کند.
زمانی که قرار است فرزندتان لباس بپوشد، لباس‌های موردنیازش را برایش کنار بگذارید و آن‌ها را به همان ترتیبی که باید بپوشد، از راست به چپ بچینید.

از کجا لباس کودک بخرید؟
هیچ‌وقت فراموش نکنید که از فروشگاه‌های معتبر و مارک‌های خوشنام لباس کودک بخرید. مارک‌هایی مثل «مادرکر» بیشتر برای نوپایان و نوزادان مناسب است.
فراموش نکنید که بهتر است یک‌بار به فروشگاه‌ها سر بزنید تا دست‌تان بیاید که می‌خواهید چه لباسی تهیه کنید. چندنمونه را مدنظر بگیرید و یک روز دیگر کودک‌تان را همراه ببرید و همان چند نمونه را با او امتحان کنید. البته فراموش نکنید که موظفید ازکودک‌تان در مورد لباسش نظر بخواهید و درنهایت هم آنچه خودش بیشتر پسندیده، تهیه کنید، مگر این‌که انتخابش خیلی بی‌ربط باشد. مثلا یک پلیور یقه اسکی بافتنی را در چله تابستان پسندیده باشد.

روان‌شناسی لباس‌ فسقلی‌ها
موقع خرید و انتخاب لباس برای کودکان باید روان‌شناس خیلی خوبی باشید. هرکودکی بنا به سن، جنس و دایره دوستان همسن‌و سالش، نیازهایی دارد که باید به آن‌ها در انتخاب لباس دقت کند.
هیچ‌وقت (دقت کنید هیچ‌وقت) سعی نکنید لباس دخترانه را تن پسرتان کنید و برعکس. حتی اگر به لباسی (مثل یک تی‌شرت یا شلوارجین) از نظر جنسیت شک داشتید، لطفا از خیر آن بگذرید.
رنگ‌های دخترانه و پسرانه، تقریبا تفکیک شده هستند. اما این به آن معنا نیست که تخطی از آن‌ها کار خیلی بدی باشد. گاهی می‌طلبد که تن دخترتان لباس آبی کنید و تن پسرتان یک پیراهن مردانه فسقلی قرمز.
لباس‌هایی که برای کودک‌تان تهیه می‌کنید (به‌خصوص آن‌هایی که در مهدکودک یا مدرسه تن می‌کنند)، هم سطح لباس‌های دوستانش باشد. هیچ‌وقت کودک‌تان را با سرووضعی آشفته یا برعکس لباسی خیلی مجلل و گرانقیمت بین دوستانش نبرید. بگذارید او در کنار دوستانش از دنیای کودکی لذت ببرد.
کودک‌تان را با امر و نهی کردن بیش از حد، نسبت به لباسش حساس نکنید.

قانون‌هایی برای جنس لباس
فارغ از این‌که در چه فصلی هستید و می‌خواهید چه مدل لباسی را برای کودک‌تان انتخاب کنید، فراموش نکنید که مهم‌ترین اصل درباره لباس کودکان، جنس سالم ‌آن است. سالم بودن جنس پارچه لباس کودک،‌ به چند معناست؛ اول این‌که لباس کودکان باید حتما ضدحساسیت باشد. اصولا پارچه‌هایی که پلاستیک یا پلی‌استر دارند، کمی ایجاد حساسیت می‌کنند. همان‌طور که بافتنی‌های موهردار، ممکن است ایجاد حساسیت تنفسی کنند.
پس دردرجه اول باید بدانید که سالم بودن جنس لباس کودک از منظر ایجاد حساسیت‌های پوستی و تنفسی است. در درجه دوم باید بدانید که لباس سالم کودکانه، یعنی لباس خوش‌جنس و مرغوب. لباسی که دائم قرار باشد درز گرفته شود، تمیزکاری شود و... به هرحال لباس مناسبی برای کودک‌تان نیست زیرا در آن احساس راحتی نمی‌کند. درموقع انتخاب لباس کودک به جنس مرغوب پارچه آن دقت داشته باشید. اصولا اگر از نمایندگی‌های لباس بچه‌فروشی‌ها (چه ایرانی، چه خارجی) خرید کنید، بهتر است.

ریزه‌کاری‌های لباس کوچولوها
موقع انتخاب و خرید لباس برای کودک‌تان، لطفا عروسک‌بازی و ذوق کردن و جیغ کشیدن برای یک مدل خوشگل را کنار بگذارید! هیچ‌وقت فراموش نکنید که راحتی کودک‌تان در یک لباس 100برابر بیشتر از لذت بردن شما ارزش دارد. پس در مرحله اول موقع انتخاب لباس، حواس‌تان باشد که کودک‌تان کاملا در آن راحت باشد. ممکن است یک سرهمی جین کشی با سگک‌های چوبی بزرگ و سرتاپا دکمه در کنار، خیلی شیک به نظر برسد. اما قبول کنید که کودک‌تان در این لباس نمی‌تواند راحت بدود، بازی کند و خوشحال باشد. لباس کم‌دکمه را برای کودک‌تان انتخاب کنید. کفش‌های بدون بند و چسبی قطعا بیشتر مورد طبع فرزندتان است. تی‌شرت‌های چسبان کشی را تن او نکنید.
روی هم به دختربچه و پسربچه‌تان لباس نپوشانید. لباس‌های خیلی بزرگ‌تر و خیلی کوچک‌تر تنش نکنید. با سنجاق قفلی و سوزن،‌ سعی در بستن قسمتی از لباس کودک‌تان نکنید. ممکن است سنجاق باز شود و در پوست کودک فرو رود. مراقب باشید عطر یا اسپری‌های خوشبوکننده یا رایحه مواد شوینده روی لباس کودک نباشد چون ممکن است در او ایجاد ‌آلرژی کند. مراقب باشید لباس‌هایی که تکه‌دوزی دارند، از پشت کاملا تمیز شده باشند تا به تن کودک‌تان آسیبی نزنند.
منبع : نی نی بان
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.