تبیان، دستیار زندگی

گسترش آزمون‌ های کنکور در مدارس کسالت‌ آور است

وزیرآموزش و پرورش گفت: تمام تلاش خود را برای تحقق سند تحول به کار خواهم بست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
وزیرآموزش و پرورش گفت: تمام تلاش خود را برای تحقق سند تحول به کار خواهم بست.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، سید محمد بطحایی، رای قاطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی به خود را رای به کل جامعه فرهنگیان دانست و افزود: امیدوارم بتوانم این مسئولیت سنگین و خطیر را به خوبی انجام دهم.
وی افزود: تمام تلاش خود را برای اجرایی کردن سند تحول و هم چنین ارتقای سطح معیشت فرهنگیان به کارخواهم بست.
بطحایی از تلاش در راستای تربیت نسلی انقلابی، متدین و فرهیخته در آموزش و پرورش خبرداد وتصریح کرد: سند تحول یکی اسناد محکم و بی نقص بالادستی است که برنامه های اینجانب براساس آن تهیه و تنظیم شده است و امیدوارم بتوانیم اهداف سند را محقق سازیم.
وی ادامه داد: بخش اول برنامه های من ناظر بر تحول برنامه های درسی است و بحث مهارت آموزی، توجه به خلاقیت و نوآوری دانش آموزان، ایجاد فضای با نشاط و سر زندگی در مدرسه و انطباق بیش از پیش محتواهای آموزشی با نیاز جامعه از جمله این برنامه هاست.
وزیر آموزش و پرورش مقدورات و مقتضیات را یکی از عوامل صرف نظر کردن از برخی استاندارد سازی ها مطرح کردو افزود: منابع محدود باعث می شود تا دربرخی جاها نتوان براساس استاندارد، مدارس را دایر نمود یا تراکم مورد نظر را رعایت کرد ، بنابراین باید توقعات را درآن جا کاهش داد.
وی کمبود نیروی انسانی را ازجمله محدویت ها در بحث تراکم دانش آموزی بر شمرد و اظهارکرد: در برنامه های اینجانب، آرامش در برنامه های درسی یک اصل است، زیرا اولیای دانش آموزان نباید نگران تغییرات در ساعات درسی، ساختار و یا کتاب های درسی باشند، چراکه کم و زیاد شدن یک محتوای درسی ممکن است آرامشی که لازمه تعلیم و تربیت است را از بین ببرد.
بطحایی با اشاره به سنگینی کیف دانش آموزان که برخی اوقات موجب عارضه های جسمی در کودکان می شود، گفت: به آموزگاران توصیه می کنم برنامه های درسی به گونه ای باشد که دانش آموزان کمترین کتاب و دفتر را با خود حمل کنند زیرا حمل کیف های سنگین عوارضی مانندمشکلات قامتی در کودکان ایجاد می کند.
وی ادامه داد: تلاش خواهیم کرد محتوای برنامه درسی طوری تنظیم شود که نیازهای دانش آموزان در بیرون از مدرسه را مرتفع سازد و دانش آموزان مهارت هایی را درمدرسه فراگیرند که نسل امروز جامعه به آن نیاز دارند.
عضوکابینه تدبیر وامید اظهارکرد: با توجه به تاکیدات رئیس جمهور مبنی بر آموزش مهارت ها و توجه به جنبه های مختلف اقتصادی در زندگی ، پیش بینی هایی برای اجرای فوق برنامه درکنار درس اصلی صورت گرفته است.
وی که در رادیو گفتگو سخن می‌ گفت، بر ضرورت کاهش نقش کنکور در برنامه های درسی تاکیدو عنوان کرد: امروزه شاهد گسترش آزمون های کنکوری و تست زنی در دوره ابتدایی هستیم که این امر باعث کسالت آور شدن محیط مدرسه و از بین رفتن شادابی کودکان خواهد شد.


منبع: همشهری آنلاین