تبیان، دستیار زندگی

کمبود کلسیم در بدن، حمله قلبی ناگهانی را افزایش می‌دهد

محققان دریافته‌اند افراد دارای میزان پایین کلسیم در خونشان، بیشتر در معرض حمله قلبی ناگهانی قرار دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بخش تغذیه و آشپزی تبیان
 
سکته قلبی

کلسیم یکی از مهم‌ترین بخش‌های رژیم غذایی ماست که اگر به شیوه متعادل مصرف نشود، می‌تواند عامل بروز بسیاری از کمبودها در بدن باشد.

به گفته محققان ۹۹ درصد کل کلسیم بدن در استخوان‌هاست و ۱ درصد باقیمانده در فضای برون سلولی قرار دارد. حمله قلبی ناگهانی در مورد بیش از ۹۰ درصد بیماران کُشنده است و بیش از نیمی از مردان و نزدیک به ۷۰ درصد زنانی که به این علت جانشان را از دست می‌دهند، هیچ سابقه بالینی بیماری قلبی در گذشته نداشته‌اند.

محققان دریافتند افراد دارای پایین‌ترین میزان کلسیم در خونشان در مقایسه با افراد دارای بالاترین میزان کلسیم، دو برابر بیشتر در معرض حمله قلبی ناگهانی هستند


سومیت چانگ، سرپرست تیم تحقیق از موسسه قلب سدارز سینای کالیفرنیا، در این باره می‌گوید: «مطالعه ما نشان می‌دهد میزان کلسیم خون در افرادی که دچار حمله قلبی ناگهانی شدند در مقایسه با گروه کنترل کمتر بود.»

محققان دریافتند افراد دارای پایین‌ترین میزان کلسیم در خونشان در مقایسه با افراد دارای بالاترین میزان کلسیم، دو برابر بیشتر در معرض حمله قلبی ناگهانی هستند.

این محققان داده‌های مربوط به ۲۶۷ مورد دچار شده به حمله قلبی ناگهانی و ۴۴۵ گروه کنترل را که میزان کلسیم خونشان در طول یک دوره درمانی منظم اندازه‌گیری شده بود بررسی کردند. تمامی نمونه‌های مبتلا به حمله قلبی ناگهانی، در ۹۰ روز قبل از دچار شدن به حمله قلبی، میزان کلسیم خونشان اندازه‌گیری شده بود.
 

منبع: مهر

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.