تبیان، دستیار زندگی

پیش‌بینی آیت‌الله خامنه‌ای درباره بی‌نتیجه بودن مذاکره با آمریکا

خوان کول، استاد دانشگاه واشنگتن، در یادداشتی درباره برجام، بر بیانات رهبر انقلاب درباره غیرقابل اعتماد بودن آمریکا صحه گذاشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تاریخدان
به گزارش تبیان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،«خوان کول» تاریخدان معروف آمریکایی و استاد تاریخ خاورمیانه و جنوب آسیا در دانشگاه واشنگتن در یادداشتی درباره برجام بر بیانات رهبر انقلاب در سال 2014 درباره بی‌نتیجه بودن مذاکره با آمریکا صحه گذاشت.
وی در این یادداشت با اشاره به بیانات رهبر انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آستانه مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به نظر قصد ندارد برخلاف نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای سومین بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای (برجام) را تایید کند.
در ادامه این یادداشت آمده است: ترامپ، برنامه موشکی ایران و حمایت ادعایی آن از تروریسم که هیچکدام از آنها ارتباطی به برجام ندارند را بهانه‌ای برای تایید نکردن پایبندی ایران به این توافق قرار داده است.
خوان کول در ادامه یادداشت خود آورده است: ترامپ مرتبا ایران را به خاطر حمایت از حزب‌الله لبنان به حمایت از تروریسم متهم می‌کند اما هرگز چنین اتهامی را به خاطر اشغال غیرقانونی اراضی فلسطین و بیرون راندن اجباری خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان متوجه اسرائیل نمی‌کند؛ در صورتیکه اگر تهدید و ارعاب اسرائیل و تهاجم آن به لبنان نبود، حزب‌اللهی هم وجود نداشت.
این مورخ آمریکایی در بخش دیگری از یادداشت خود می‌گوید: هرچند ایران از ابتدا به موجب فتوای رهبر خود آیت‌الله خامنه‌ای دنبال ساخت بمب اتم نبود، اما برجام تمام مسیرهای احتمالی را به سمت ساخت سلاح هسته‌ای بست. در واقع، آمریکا در برجام به همه چیز دست یافت و برنامه هسته‌ای ایران را تا حد امکان محدود کرد. اما ترامپ و بازهای کنگره به دنبال نابودی این توافق هستند تا نشان دهند آنچه که رهبر ایران درباره نتیجه مذاکرات پیش‌بینی کرد، درست بود.
وی در ادامه نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای در سال 2014 همزمان با آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 گفت درباره مذاکره با آمریکا خوش‌بین نیست اما مخالفتی هم با آن ندارد اما در عین حال با بیان اینکه ایران هرگز عهد خود را نخواهد شکست، تصرح کرد این مذاکرات نتیجه و سرانجامی نخواهد داشت. اگر اکنون یکبار دیگر به این اظهارات که در شهر تبریز بیان شد، نگاه کنید، مانند "پیش‌گویی‌های پیامبرانه" به نظر می‌رسد.
به گفته این تاریخدان آمریکایی، در آن زمان برخی مانند موسسه بروکینگز، این اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای را به "بدبینی به مذاکرات" تعبیر کردند اما رهبر ایران برای این به اصطلاح "بدبینی" خود، دلایل کافی داشت. آمریکا در همه جای جهان به خاطر منافع نخبگان سیاسی و اقتصادی خود به دنبال جنگ و فقر است. آمریکا دلیل فقر و آوارگی 4 میلیون فلسطینی و بی‌ثباتی در عراق به شمار می‌رود و اکنون با تلاش برای برهم زدن برجام به دنبال تقابل با ایران است.
خوان کول در پایان یادداشت خود آورده است: ایران به امید رفع تحریم‌های هسته‌ای وارد مذاکرات شد اما همانطورکه آیت‌الله خامنه‌ای پیش‌بینی کرده بود کنگره تحریم‌های خود علیه این کشور را افزایش داد. در حال حاضر، بسیاری از کشورها و شرکت‌های اروپایی از بیم تحریم‌های آمریکا مایل به سرمایه‌گذاری در ایران نیستند. ایران برنامه هسته‌ای خود را محدود کرد اما چیزی در ازای آن عاید این کشور نشد تا به گفته آیت‌الله خامنه‌ای، عدم پابندی آمریکا به تعهداتش و بی‌نتیجه بودن مذاکره با این کشور بار دیگر به اثبات برسد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان