تبیان، دستیار زندگی

سردار مومنی: پیشگیری از جرایم سایبری به عنوان راهبرد جدی دنبال شود

جانشین فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه پیشگیری از جرایم سایبری باید به عنوان یک راهبرد جدی دنبال شود، گفت: مبارزه جدی‌، پایدار و مستمر با مواد مخدر مستلزم هزینه کردهای مادی و معنوی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سردار مومنی
به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، سردار اسکندر مومنی در ملاقات با وابستگان نظامی و افسران رابط انتظامی کشورهای خارجی مستقر در جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با ایجاد و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز انتظامی در قالب تشکیل پلیس‌های تخصصی از جمله مرزبانی، پلیس مبارزه با مواد مخدر، پلیس امنیت عمومی، پلیس راهنمایی و رانندگی‌، پلیس سایبری (فتا) و ... اقدامات کنترلی و مراقبتی خود را در حوزه‌های مختلف انتظامی و امنیتی انجام داده که این اقدامات منجر به موفقیت‌های بی‌شماری شده است.

وی افزود: به عنوان یکی از موفقیت‌های پلیس ایران می‌توان به اقدامات موثر در مبارزه همه‌جانبه با معضل قاچاق و ترانزیت مواد مخدر به خصوص از مرزهای شرقی کشور اشاره کرد.جانشین فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: قاچاق مواد مخدر امروزه به عنوان یک معضل جهانی مطرح است و بلایای ناشی از توزیع و استعمال آن باعث نگرانی بسیاری از کشورها شده است.

این مقام ارشد انتظامی خاطر نشان کرد: بدیهی است که اقدامات یک جانبه جمهوری اسلامی ایران در مقابله با این پدیده شوم به تنهایی نمی‌تواند راهگشا باشد و نیازمند تعامل بین‌المللی است.

سردار مومنی تأکید کرد: همکاری‌های بین‌المللی و فرامرزی در عرصه مبارزه با مواد مخدر می‌تواند علاوه بر ایجاد ناامنی برای قاچاقچیان‌، باعث ایجاد یک وحدت رویه بین‌المللی برای مقابله با سودجویان و قاچاقچیان باشد.وی تأکید کرد: مبارزه جدی‌، پایدار و مستمر با مواد مخدر در ابعاد سخت و نرم‌افزاری در حوزه بین‌الملل مستلزم هزینه کردهای هنگفت مادی و معنوی است.


این مقام عالی انتظامی خاطر نشان کرد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با تحمل ظلم‌های ناشی از تحریم‌، هیچ‌گاه دست از این مسئولیت انسانی یعنی مبارزه با مواد مخدر بر نداشته و توانسته در این عرصه به نتایج و توفیقات قابل توجهی دست یابد که نتایج اقدامات ایران شامل حال همه جهان از جمله تحمیل‌کنندگان تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است.
سردار مومنی اضافه کرد: در این راستا، کنترل مبادی مرزی‌، به کارگیری ابزارهای کنترلی و تجهیزات پیشرفته در مرزهای کشور به ویژه مرزهای شرقی گوشه‌ای از اقدامات پلیس ایران است.جانشین فرمانده ناجا تأکید کرد: از ابتدای امسال تاکنون بیش از 350 تن انواع مواد مخدر در کشور کشف و 58 نفر از قاچاقچیان و اشرار مسلح مجروح و به هلاکت رسیدند.این مقام عالی انتظامی خاطرنشان کرد: اما مسئله دیگر ؛ موضوع حفاظت از حریم سایبری و مقابله با جرایم این حوزه است.

وی یاد آور شد: پلیس جمهوری اسلامی ایران براساس اهمیت موضوع در ساختار خود در راستای تأمین امنیت در فضای مجازی اقدام به تأسیس و عملیاتی کردن پلیس سایبری کرده، به طوری که طی سال‌های اخیر فعالیت این پلیس دستاوردهای مطلوبی داشته است.

وی تأکید کرد: پلیس ایران در راستای ارتقای احساس امنیت برای کاربران فضای مجازی اقدامات شایسته‌ای انجام داده و این رویکرد یعنی ارتقای امنیت در فضای سایبری باید رویکرد پلیس همه کشورها باشد.وی تأکید کرد: پلیس سایبری جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با همه پلیس‌های سایبری در واکنش سریع به جرایم سایبری و مقابله با آسیب‌های این حوزه همکاری و تعامل کند.

سردار مومنی ادامه داد: با توجه به اینکه پیشگیری از جرایم سایبری یک راهبرد مطلوب است‌، پلیس ایران می‌تواند در این راستا تجربیات خود را به سایر کشورها انتقال دهد و از تجربیات سایر کشورها نیز بهره‌مند شود.

وی اضافه کرد: توسعه سامانه هوشمند اثر انگشت و تقویت تیم‌های پلیسی‌، ایجاد بانک اطلاعاتی‌، حفاظت از اماکن دیپلماتیک، حفاظت از مرزها و گسترش تعاملات با کشورهای دیگر، حفظ نظم و کنترل جاده‌ای و ... از دیگر اقدامات پلیس ایران است.

سردار مومنی در پایان خطاب به وابستگان نظامی و افسران حاضر در نشست عنوان کرد: پلیس جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه همکاری پلیسی با پلیس سایر کشورها به خصوص مهمانان شرکت کننده در این مراسم است.

وی گفت: برگزاری چنین نشست هایی در مسیر تقویت تعامل و همکاری با سایر کشورها بسیار مثمر ثمر است.بر اساس گزارش پایگاه خبری پلیس، گفتنی است، بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های یگان ویژه بخشی از برنامه‌های این نشست بود.
منبع: ایسنا