تبیان، دستیار زندگی

آغاز آموزش مهارت به دبیرستانی‌ها

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به افزایش اختیارات تصمیم‌گیری مدارس، گفت: آموزش پودمان‌های مهارت به دبیرستانی‌ها آغاز می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بطحایی
به گزارش تبیان به نقل از تسنیم، سیدمحمد بطحایی در آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه شهید رجایی، اظهار داشت: مدارس ما به مجری دستورات بالادستی تبدیل شده‌اند و اولین سیاست ما در آموزش و پرورش دولت دوازدهم تبدیل مدرسه به کانون اصلی توانایی و تصمیم‌گیری در حوزه‌های تعلیم و تربیت است.

وی افزود: سند تحول بنیادین مسیر حرکت ما را روشن کرده است و دیگر نیاز به طراحی و برنامه‌ریزی نداریم و مسیر تحول در قالب 6 زیرنظام در سند تعیین شده است و این سند یکی از اسناد بالادستی است که راهکارهای عملیاتی را ارائه کرده است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: سه برنامه در حوزه مدارس داریم که نخستین برنامه ارتقای شایستگی و مهارت معلمان است و در سال جاری با روش‌های اثربخش شایستگی مدیران مدارس را افزایش می‌دهیم.

بطحایی افزود: امروز در تمام سطوح مدیریت و برنامه‌ریزی شاهد نقص در خلاقیت برای کشف روش‌های جدید است و آموختیم از مسیر گذشته برای رفع موانع استفاده کنیم. باید راه‌های جدید را برای عبور از موانع طراحی کنیم و مدیر مدرسه باید این رویکرد را تمرین کند و مهارت لازم را برای به کارگیری روش‌های جدید بداند.


وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سیاست تفویض اختیار به مدارس، گفت: مدرسه باید اختیار تصمیم‌گیری داشته باشد. نظام کنترل کیفیت مدارس طراحی می‌شود تا هر مدرسه به صورت کیفی ارزیابی و رتبه‌بندی شود تا بدانیم مدرسه رو به پیشرفت است یا رو به عقب؟
وی خاطرنشان کرد: در دوره آموزش عمومی یعنی قبل از فارغ التحصیلی از مدارس باید مهارت‌هایی را در دانش‌آموزان تقویت کنیم که یکی از آنها مهارت زندگی است. شاید دانش‌آموز در دروس شاگرد ممتازی باشد اما مقدماتی‌ترین مهارت مورد نیاز برای زندگی فردی و اجتماعی را نمی‌داند و نمی‌تواند ارتباط موثری را در جامعه با سایر افراد برقرار کند.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: مهارت‌های پایه که با هدف تقویت کارفرینی است باید در مدارس پیگیری شود و بحث‌هایی را با وزارت کار و سازمان فنی و حرفه ای داشتیم تا برای دانش آموزان دوره متوسطه پودمان هایی ساده  در حدود 10 تا 12 ساعت برای آموزش مهارت ارائه کنیم و به صورت آزمایشی در مدارسی که امکانات لازم را دارند اجرا خواهد شد.

بطحایی تصریح کرد: سومین موضوعی که در توسعه مهارت‌ها دنبال می‌کنیم مهارت‌های منجر به اشتغال است در اواخر دهه 70 هنرستان‌های همجوار به شدت توسعه یافت یعنی آموزش مهارت در کنار کارخانه‌ها شکل گرفت اما به دلایل مختلف از این طرح فاصله گرفتیم و هم اکنون هنرستان‌های همجوار وجود ندارند, این حلقه مفقوده را باید به آموزش‌های مهارتی بازگرداند.
منبع: تسنیم