تبیان، دستیار زندگی

مروری بر کارنامه عملیاتی شهید حاج حسین همدانی

سردار سرتیپ شهید «حاج حسین همدانی» این افتخار را دارد که دو «نشان فتح» از دست مقام معظم رهبری که فرماندهی کل قوا را بر عهده دارند به خاطر هدایت و فرماندهی موفق لشکرهای تحت امرش در دوران دفاع مقدس کسب کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شهید همدانی

  با پایان یافتن دوران هشت سال دفاع مقدس سردار همدانی در بخش‌های مختلفی مانند فرماندهی لشکر ۳۲ انصارالحسین استان همدان،فرماندهی لشکر ۱۶ قدس استان گیلان،فرمانده قرارگاه نجف اشرف و فرمانده لشکر ۴ بعثت، رئیس ستاد نیروی زمینی سپاه پاسداران، جانشینی فرمانده نیروی مقاومت بسیج سپاه،مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جانشین سازمان بسیج مستضعفان ایفای مسئولیت کرد.

سردار حسین همدانی در جوانی با تفکرات حضرت امام (ره) آشنا شد و از محضر درس مکارم اخلاق و احکام شهید محراب آیت‌الله مدنی که در همدان تبعید بودند، بهره‌ برد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی با پایه‌گذاری و تأسیس سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی استان همدان،خود نیز به عنوان یکی از ارکان اصلی شورای عالی فرماندهی سپاه استان همدان، فعالیتش را آغاز کرد و با کمک همرزمان و پاسداران آن خطه،به پاکسازی عناصر طاغوت و عوامل فساد و نفاق پرداخت و از آنجا که چندین بار به دست ساواک دستگیر شد و مورد تعقیب بود، عوامل طاغوت را به خوبی می‌شناخت.

با آغاز جنگ تحمیلی، لحظه‌ای درنگ نکرد و راه کردستان را در پیش گرفت و از آنجا که پیش از جنگ نیز به کمک مردم محروم کردستان شتافت و با دیگر دوستان و همرزمان در آنجا نیز گروهک‌های ضدانقلاب را می‌شناخت،دیری نپایید که به صف دشمن‌ستیزان پیوست و فرماندهی عملیات‌های «مطلع‌الفجر» را با پیروزی کامل بر عهده گرفت.

فرماندهی جبهه میانی سرپل‌ذهاب هم از دیگر گام‌هایی بود که در راستای مبارزه با دشمن بعثی برداشت و پس از مدتی کوتاه به همراه جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان، شهید محمدابراهیم همت و شهید محمود شهبازی در تشکیل و سازماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) نقش بسزایی داشت.مسئولیت عملیات «فتح‌المبین»، نقش‌آفرینی در تشکیل یگان‌های رزم سپاه و نخستین فرماندهی لشکر ۳۲ انصارالحسین (ع) استان همدان، از دیگر خدمات این سردار سپاه اسلام به شمار می‌رود.

هدایت و فرماندهی لشکر ۱۶ قدس گیلان و نقش آفرینی در عملیات‌های مهم و حیاتی همچون کربلای ۴ و کربلای ۵ و معاونت اطلاعات و عملیات قرارگاه عملیاتی قدس که چندین لشکر و تیپ مستقل را تحت امر داشت،از وی فرماندهی زبده همچون دیگر فرماندهان سپاه اسلام ساخت که تا آخرین عملیات موفق سپاه اسلام با منافقان کوردل که با نام «مرصاد» به نتیجه رساند،لحظه‌ای آرام نگرفت و پس از دفاع مقدس به دانشگاه فرماندهی و ستاد رفت و تحصیل نظری و دانشگاهی هدایت یگان‌ها را هم به تجربیات ارزنده‌اش افزود و با انتصاب به عنوان فرمانده قرارگاه نجف اشرف و لشکر ۴ بعثت در غرب کشور، کارنامه‌ای موفق از خود بر جای گذاشت.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی و جانشینی نیروی مقاومت بسیج در دو دوره و فرماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله و به همراه آن، جانشینی قرارگاه ثارالله، از دیگر مسئولیت‌های وی بود و معاونت مرکز راهبردی سپاه و مشاور عالی فرمانده کل سپاه و جانشینی سازمان بسیج مستضعفان از او فرماندهی کهنه‌کار با کوله‌باری از تجربه و شناخت ساخت که سبب شد مسئولیت حساس‌ترین و مهم‌ترین سپاه کشور که دارای ویژگی‌های خاص است،بر عهده او گذاشته شود.

سردار سرتیپ همدانی، مفتخر به دریافت دو نشان فتح از دست مقام معظم به خاطر هدایت و فرماندهی موفق لشکرهای تحت امر در دوران دفاع مقدس بوده است.

این سردار رشید اسلام روز پنجشنبه ۱۶ مهرماه سال ۱۳۹۴ طی عملیات مستشاری در کشور سوریه به شهادت رسید.
منبع: ایسنا