تبیان، دستیار زندگی

مواد غذایی مفید برای کاهش عوارض دوران یائسگی

وقتی یائسگی به سراغتان می‌آید، فقط و فقط به دنبال یک راه فرار از حالات ناراحت کننده‌ای هستید که وقت و بی‌وقت به سراغتان می‌آید. شاید بتوانید با رعایت نکات تغذیه‌ای و غذاهایی مناسب، عوارض یائسگی را کاهش دهید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

سالاد

عوارض یائسگی و علائم آن را با آنچه مصرف می‌کنید می‌توانید کاهش دهید. به بیان دیگر این امر سبب می‌شود تفاوت واقعی حالاتتان را حس کرده و عوارض یائسگی‌تان را مدیریت کنید.

فیتواستروژن‌ها مواد مغذی گیاهی هستند که آثار استروژن را در بدن کاهش داده و در سال‌های اول یائسگی مفید هستند. لازم است حتماً این ترکیبات باارزش گیاهی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. شما می‌توانید این مواد مغذی را در غذاهای گیاهی از قبیل کتان، سویا، محصولات سویا تخمیر شده (مانند تاماری) و همچنین در لوبیا و عدس و کلم، پیدا کنید. بدن این ترکیبات گیاهی را با کمک باکتری‌های خوب روده به ترکیباتی استروژنی تبدیل می‌کند که در حفظ سلامت روده هم مؤثر هستند.
در واقع سویا به عنوان یک منبع فیتو استروژن شناخته شده زیرا تخمیر آن باعث تجزیه ترکیبات طبیعی سویا شده و این امر سبب می‌شود که بدن برای دسترسی به مواد معدنی سویا راحت‌تر عمل کند.

بعد از یائسگی ریسک بیماری‌های قلبی افزایش می‌یابد، سعی کنید مواد غذایی مفید در کاهش عوارض یائسگی را دو تا چهار بار در هفته مصرف کرده، آن‌ها را بخارپز کرده و در فر بدون روغن بپزید.

طرز تهیه سالاد خوشمزه برای کاهش عوارض یائسگی


طرز تهیه سالاد

عدس
سرشار از آهن و مولیبدنیوم، همچنین دارای ویتامین‌های ب، که به تنظیم سیستم عصبی و مدیریت میزان هورمون بدن کمک می‌کند.

هویج
منبع خوبی از کاروتنوئیدها که از آسیب اکسیداتیوهای مرتبط با افزایش سن جلوگیری می‌کند.

شاهی
سرشار از ویتامین K و کلسیم، هر دو از عوامل اصلی سالم و قوی نگه داشتن استخوان‌ها است.

گل کلم
سرشار از ترکیب دی ایندولیل متان که کمک به سم زدایی می‌کند و به ویژه برای مدیریت میزان استروژن مفید و کاهش عوارض یائسگی است.

کرفس
سرشار از ترکیبات کومارین که به کاهش فشارخون، حفظ تعادل آب بدن و کاهش خطر لخته شدن خون کمک می‌کند.

فیتواستروژن‌ها مواد مغذی گیاهی هستند که آثار استروژن را در بدن کاهش داده و در سال‌های اول یائسگی مفید هستند. لازم است حتماً این ترکیبات باارزش گیاهی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. شما می‌توانید این مواد مغذی را در غذاهای گیاهی از قبیل کتان، سویا، محصولات سویا تخمیر شده (مانند تاماری) و همچنین در لوبیا و عدس و کلم، پیدا کنید


پیازچه و سیر
هر دو دارای گوگرد هستند که به مدیریت میزان استروژن و نیز سم زدایی کبد کمک می‌کنند.

گوجه‌فرنگی‌ها
سرشار از کاروتنوئیدها و پتاسیم که برای اعصاب و سلامت قلب مفید است.

تخم‌مرغ
از معدود غذاهایی که سرشار از ویتامین د است که به حفظ سلامت استخوان کمک می‌کند. برای بهینه‌سازی از مزایای تغذیه، تخم‌مرغ را آب پز کنید.

روغن کلزا
سرشار از امگا ۳ و پایدار در دمای بالا. این روغن برای قلب مفید است.

سس تاماری
فراورده‌های تخمیر شده‌ی سویا، مانند تاماری شامل یک نوع کربوهیدرات هستند که به عنوان سوخت برای باکتری‌های مفید روده عمل می‌کنند.منبع: نبض ما
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.