تبیان، دستیار زندگی

استفاده از نوره و حکم ماندن سفیدی و لیزی آن بر بدن برای وضو و غسل

استفاده از نوره و حکم ماندن سفیدی و لیزی آن بر بدن برای وضو و غسل
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
  استفاده از نوره و حکم ماندن سفیدی و لیزی آن بر بدن برای وضو و غسل
با توجه به روایت امام رضا(علیه السلام) که فرمودند کل بدن را نوره بزنید؛ لذا وقتی نوره استفاده میکنیم و بعد اونهارو با آب خوب میشوییم اما باز یک حالت سُری و لیزی روی دستمان هست آیا این مانع غسل است ؟ و یا بعد از آنکه کامل شُستیم و غسل کردیم خارجِ حمام که بدن خشک میشود در شیار های پوست و یا روی پوست سفیدی هایی از نوره دیده میشود که چون داخل حمام بدن مرطوب بوده نمایان نمیشده تا برطرف کنیم آیا در این حد نوره مانع است ؟ آیا با وجود آنها غسل مان درست است؟ ناگفته نماند که هرچه روی پوست را هم محکم میکشیم تا اثرات نوره برود امام باز ازبین نمی رود مگر به مرور زمان لذا اگر مانع باشد همان لحظه نمیشود وضو گرفت چه باید کرد؟
نام مرجع تقلید:

آیت الله سیستانی

اگر بعد از گچ كاری، استعمال نوره و مانند آن چیز سفیدی كه جلوگیری از رسیدن آب به پوست نمی نماید بر دست بماند وضو و غسل اشكال ندارد ولی اگر یقین دارد یا شك كند كه با بودن آنها آب به بدن می رسد یا نه، باید آنها را برطرف كند.

لازم به ذکر است که هر جرمی (مثل رنگ حنا) مانع غسل و وضو نمیباشد و مجرد عدم برطرف شدن، باعث بطلان غسل و وضو نیست، بلکه جرمهای مخصوص که مانع رسیدن آب به بشره و سطح پوست باشد، باعث بطلان غسل و وضوء است.

شایان ذکر است؛ لیزی های مختصری که بعد از استعمال نوره یا استفاده از کرم های متعارف بر روی پوست باقی است، چنانچه جلوگیری از رسیدن آب به پوست نمی نماید اشكال ندارد. [1]

[1] توضیح المسائل جامع، ج1، ص 117، م 325  –   استفتائات آیت الله سیستانی، ویژه نمایندگان، دفتر قم، ص 74
منبع:
سایت سراج

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.