تبیان، دستیار زندگی

معاون رییس قوه قضاییه در نشست وایپو:

استقرار دفاتر خارجی وایپو باید بر اساس تقسیم عادلانه باشد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پنجاه و هفتمین نشست عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی در ژنو، مواضع جمهوری اسلامی ایران را در خصوص دستور کار این مجمع بیان کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دکتر تویسرکانی
به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، دکتر تویسرکانی که در رأس هیاتی متشکل از معاونین وزرای دادگستری و فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست شرکت کرده، در سخنان خود با اشاره به اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه و ارتقای حقوق مالکیت معنوی در تمامی حوزه ها و عزم راسخ جهت تداوم این فعالیت ها، گفت: جمهوری اسلامی ایران قویاً اعتقاد دارد فعالیت های هنجارساز در چارچوب کمیته های ذیربط وایپو باید با در نظر داشتن منافع همه دولت های عضو انجام پذیرد.

تویسرکانی افزود: استقرار دفاتر خارجی سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) باید بر اساس تقسیم عادلانه و جغرافیایی این دفاتر با رعایت اصل شفافیت و در انطباق کامل با اصول راهنما اتخاذ شود و هر تصمیمی در این رابطه باید بر اساس اجماع و بدون ایجاد سلسله مراتب میان کشورهای متقاضی و یا مناطق مربوطه باشد.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ایجاد دفتر خارجی وایپو در تهران را پیشنهاد کرده که کشورهای عضو باید به این پیشنهاد توجه کافی داشته باشند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به دستور کار کمیته تخصصی IGC گفت: درک مشترکی بین دولت های عضو در خصوص اهمیت ایجاد یک مبنای حقوقی برای حفاظت از منابع ژنتیک، دانش سنتی و فولکلور وجود دارد و نشست های کمیته مربوط را در دو سال گذشته ارج می نهیم.

معاون قوه قضائیه در بیانیه قرائت شده به تلاش های صورت گرفته توسط دول عضو در خصوص معاهده طرح های صنعتی اشاره و اعلام کرد: این تلاش ها باید تبدیل به یک سند حقوقی شود.

نشست مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) با حضور نمایندگان دولت های عضو، سازمان های بین المللی و مردم نهاد در ژنو سوئیس مقر دائمی این سازمان برگزار و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال در این مجمع حضور دارد.
منبع: ایسنا