• تعداد بازديد :
  • جمعه 1396/07/14
  • تاريخ :

آغاز سرزمین مادری از امشب

بالاخره بعد از گذشت چهار سال از توقف پخش«سرزمین کهن»، طلسم پخش این سریال شکست و قرار است از امشب (جمعه 14 مهر) با اسم جدید «سرزمین مادری» به شکل هفتگی از شبکه سه پخش شود.

 
سرزمین کهن
با وجود اینکه گفته می شود کمال تبریزی، تمام تلاش‌اش را برای رفع سوء تفاهم‌ها انجام داده باز هم معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار سریال باشد. در این گزارش حواشی اصلی «سرزمین مادری» از زمان توقیف تا حالا را مرور می کنیم.

اعتراض‌ها


سوم بهمن 1392 بود که اولین قسمت از فاز اول سریال سرزمین کهن روی آنتن رفت. هنوز چهار قسمت بیشتر از پخش آن نگذشته بود که با اعتراض شدید بختیاری‌ها روبه‌رو شد. معترضان معتقد بودند که کمال تبریزی واقعیت تاریخی بختیاری‌ها را وارونه جلوه داده و آنها را بی‌اصل و نسب معرفی کرده. علت اصلی این اعتراض، دیالوگی بود که امیر آقایی خطاب به خانواده بختیاری می‌گوید. در مدت زمان کوتاهی، اعتراض ها در فضای مجازی گسترده شد و نهایتا ماجرا به مجلس شورای اسلامی رسید. فعالان اینترنتی برای 60 نماینده مجلس نامه نوشتند و تاکید کردند که سرزمین کهن، چهره علی‌قلی‌خان سردار اسعد بختیاری و پسرش جعفر قلی‌خان که در صف مقدم مبارزه با استبداد قاجار و پهلوی بوده‌اند را خدشه دار کرده است.

درخواست معترضان در نامه‌ای که به نمایندگان مجلس نوشته بودند این بود که عزت‌الله ضرغامی، جلوی پخش این سریال را بگیرد. همان زمان بود که محمودرضا تخشید، مدیر گروه فیلم و سریال وقت شبکه سه، محمد مسعود، تهیه کننده سریال و کمال تبریزی، متنی برای عذرخواهی به معاونت سیما ارسال کردند و نوشتند که «دست‌اندرکاران این سریال به هیچ‌وجه حتی در تصورات ذهنی خویش قصد کوچک‌ترین بی‌احترامی به ساحت مردم شریف و پرافتخار بختیاری را نداشته‌اند.» این عذرخواهی به جایی نرسید و ضرغامی صراحتا اعلام کرد که «به هیچ وجه راضی نمی‌شویم تا یک مجموعه‌ تلویزیونی فاخر و انقلابی موجب نارضایتی بخشی از مردم به ویژه مردم انقلابی و شهیدپرور بختیاری شود. لذا تا زمان حل کامل اختلاف نظرها و رسیدن به یک نتیجه مورد توافق صبر خواهیم کرد.» این بود که سریال روز پنجشنبه اول اسفند، دیگر روی آنتن نرفت. روز سوم اسفند، ضرغامی به مسجد سلیمان رفت و از بختیاری‌ها دلجویی کرد.

واکنش تبریزی به ضرغامی


کمال تبریزی بعد از ماجرای توقف پخش «سرزمین کهن» به یکی از مخالفان سرسخت ضرغامی تبدیل شد. او تصمیم گرفت از تلویزیون برود و برای شبکه نمایش خانگی سریال «ابله» را بسازد. همان زمان در مصاحبه‌ای صراحتا اعلام کرد تا زمانی که ضرغامی، رئیس صداوسیماست حاضر نیست در این رسانه کاری انجام دهد. او گفته بود:«برخورد ضرغامی در مواجهه با مسائلی که برای سرزمین کهن به وجود آمد اصلا مناسب نبود. در حال حاضر و بعد از آن اتفاق‌ها بارها شده که از تلویزیون تماس گرفته‌اند تا در برنامه‌ها شرکت کنم، اما بارها گفته‌ام تا آقای ضرغامی هست نمی‌آیم.» تبریزی ابراز امیدواری کرده بود که با تغییر رئیس صداوسیما، وضعیت تلویزیون تغییر کند و کارگردان‌هایی که از این رسانه فراری شده‌اند بار دیگر به این عرصه باز گردند. او بعد از شکست پروژه، ابله در شبکه نمایش خانگی، در دوره ریاست محمد سرافراز ساخت سریال مجددا از سر گرفته شد. 

تغییر بازیگران اصلی


از آنجایی که در تولید فاز سوم سرزمین کهن وقفه افتاد، کمال تبریزی ترجیح داد بازیگران اصلی سریالش را تغییر دهد. شهاب حسینی درگیر بازی در سریال شهرزاد بود، نمی‌توانست به تیم سرزمین کهن ملحق شود و برای همین آرش مجیدی جایگزین او شد. بعد از تغییر این بازیگر، تصمیم گرفتند سایر بازیگران را هم در فاز سوم عوض کنند. تبریزی گفته بود:« ما بیشتر بازیگران را تغییر دادیم تا بتوانیم به موقعیت دقیق تری برسیم و شکل و شمایل افرادی که به فاز سوم می آیند با گذر زمان برای مردم طبیعی باشد.» برای همین هم پریوش نظریه به جای هنگامه قاضیانی در فاز سوم حضور پیدا کرد و سعید راد هم به جای فرهاد قائمیان قرار گرفت. تنها بازیگر باقی مانده از فاز اول، نیکی کریمی است.

قهر تبریزی به خاطر فراستی


کمال تبریزی درحال تکمیل پروژه سرزمین کهن بود که اظهارنظر مسعود فراستی درباره فیلم «دونده زمین»، همه چیز را بهم ریخت. فراستی در برنامه هفت، صراحتا گفت که «دونده زمین»، مصداق بی غیرتی و دیاثت فرهنگی است و این مسئله، با واکنش جدی تبریزی روبه‌رو شد. او به نشانه قهر ساخت سریال را رها کرد و تا از او دلجویی نشد به سر کار بازنگشت.

چه سرنوشتی در انتظار «سرزمین مادری» است؟
منابع: هفتت صبح/ تبیان/مهر
UserName
x