تبیان، دستیار زندگی

7عضو بدن که با کمبود خواب به شدت تهدید می شوند

کمبود خواب به خصوص به طور مداوم عوارض خطرناکی برای سلامتی بدن به همراه خواهد داشت ، عوارضی که هر فرد را می تواند نگران و از انجام فعالیت های روزمره ناتوان سازد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کمبود خواب، تهدید 7 عضو بدن، سلامتی، استرس، ضعف عضلات

 7نشانه کمبود خواب در بدن شما

کمبود خواب امروزه به یک معضل تبدیل شده است و به عنوان نگرانی مهم سلامتی شناخته شده است. کمبود خواب علل بسیاری دارد عللی چون استرس زیاد روزمره زندگی،نگرانی در کسب و کار و غیره میتواند منجر به بی خوابی شوند به عبارت دیگر به دلیل مشکلات روزمره و دغدغه هایی که داریم،مجبور به خواب و تفریح کمتری هستیم.

دکتر مایکل برس(Dr. Michael Breus)طی مطالعه اش گفت خواب باید به اندازه کافی باشد و این را میتوان به عنوان حقیقت یا یک مشکل بزرگ یاد کرد.

عوارض جدی کمبود خواب

خواب کمتر از اندازه کافی میتواند منجر به:


- ایجاد مسایل منفی در جسم و روح

-بهره وری و کیفیت کار پایین

-جانتان را به خطر می اندازد برای مثال حین رانندگی از هوشیاری کمتری برخوردار خواهید بود.

در این مقاله ما قصد داریم تا 7 نشانه کمبود خواب و طریق حل آنها را به شما معرفی کنیم و درباره اینکه چگونه کمبود خواب بر مغز، سیستم ایمنی بدن، هورمون ها، قلب، عضلات، بینایی و حتی اشتها تأثیر می گذارد را بررسی خواهیم کرد برای اطلاع بیشتر مطالب زیر را بخوانید.

تاثیرات منفی کمبود خواب در سلامت اعضای مهم بدن

1-مغز:

مغز ما برای عمل بهتر و بیشتر وابسته به استراحت زیادی می باشد.کمبود خواب می تواند منجر به عصبانیت حاد، ضعف مدیریت استرس،ضعف تمرکز،ضعف حافظه و سخت شدن تصمیم گیری هایتان شوند.

2-سیستم ایمنی بدن:

اصلی ترین قسمت بدن ما سیستم های ایمنی بدن می باشند که خواب کمتر از 6 ساعت که حداقل خواب مورد نیاز بدن می باشد، باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن ما میشود.

3-هورمون ها:

کمبود خواب میتواند باعث عدم عملکرد صحیح برخی غدد شود.برای مثال برخی غدد که هورمون هایی مانند متابولیسم،تولید مثل و غیره را تحت تاثیر خود قرار میدهد.

4-قلب:

کمبود خواب در سیستم قلب ما تاثیر می گذارد و فشار خون را تحت تاثیر خود قرار می دهد.تحت نوسانات فشار خون ، مغز ما خون و اکسیژن کافی را دریافت نمیکند که باعث بروز برخی مسایل میشود.

5-عضلات:

ضعف عضلات یکی از بارزترین عوامل کمبود خواب می باشد . بنابراین واکنش های کم و ضعف عضلات بدن میتواند باعث بی خوابیشود.

6-بینایی:

به غیر از مغز،چشم های ما بیشتر تحت تاثیر بی خوابی واقع می شوند.و علاوه براین طاهر چشم ما میتواند کمبود خواب را نشان دهد.

7-اشتها:

کمبود خواب می تواند وابسته خورد و خوراک ما باشد.برخی هستند که خیلی کم احساس گشنگی میکنند و برخی دیگر خیلی زیاد غذا میخورند.جمعیتی هستند که غذاهایی حاوی قند و نوشیدنی های کافئین دار استفاده میکنند که متاسفانه این غذاها در ابتدا تاثیر دارند ولی رفته رفته تاثیرخود را ازدست میدهند.
منبع: نمناک 
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.