تبیان، دستیار زندگی

عصاره سلامتی چرب!

روغن‌هایی كه در بازار وجود دارند بسیار متنوع هستند اما برخی از این روغن‌ها، به سلامتی شما آسیب می‌رسانند، به همین دلیل برای خرید، باید روغن‌هایی را انتخاب كنید كه نه‌تنها ضرری برای سلامتی‌تان ندارند بلكه تا حدود زیادی برایتان مفید هم هستند. از آنجا كه چنین روغن‌هایی قیمت‌های نسبتا بالایی دارند، باید در خریدشان دقت كافی داشته باشید تا بتوانید نوع مرغوب این روغن‌ها را تهیه كنید. با دانستن برخی نكات، می‌توان یك روغن گیاهی خوب برای استفاده مناسب تهیه كرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 همیشه جایی برای خود در سبد خرید باز می‌کند، چون امکان ندارد در هیچ آشپزخانه‌ای وجود نداشته باشد به‌ویژه زمانی که قرار است غذایی ایرانی طبخ شود.
عصاره سلامتی


 روغن‌هایی كه در بازار وجود دارند بسیار متنوع هستند اما برخی از این روغن‌ها، به سلامتی شما آسیب می‌رسانند، به همین دلیل برای خرید، باید روغن‌هایی را انتخاب كنید كه نه‌تنها ضرری برای سلامتی‌تان ندارند بلكه تا حدود زیادی برایتان مفید هم هستند. از آنجا كه چنین روغن‌هایی قیمت‌های نسبتا بالایی دارند، باید در خریدشان دقت كافی داشته باشید تا بتوانید نوع مرغوب این روغن‌ها را تهیه كنید. با دانستن برخی نكات، می‌توان یك روغن گیاهی خوب برای استفاده مناسب تهیه كرد.

روغن زیتون تصفیه نشده را انتخاب كنیداگر قصد خرید روغن زیتون را دارید، سراغ نوع «فرابكر» آن بروید كه كیفیت بالایی دارد. روغن زیتون فرابكر كه به آن فوق بكر نیز می‌گویند، در واقع روغن زیتون تصفیه نشده است. این نوع روغن زیتون به شیوه‌ای استخراج می‌شود كه طعم واقعی زیتون در آن باقی می‌ماند، ضمن اینكه ویتامین‌ها و مواد معدنی روغن زیتون فرابكر از سایر انواع روغن زیتون بالاتر است. این نوع روغن زیتون، اسید اولئیك ( نوعی اسید چرب) كمتری به نسبت سایر روغن‌های زیتون دارد كه همین مسئله، آن را تبدیل به یك روغن زیتون باكیفیت می‌كند.

برای تشخیص این نوع روغن زیتون، پیش از هر چیز باید به رنگ آن توجه كرد. روغن زیتون فرابكر، معمولا رنگ سبز مایل به طلایی دارد. البته توجه به رنگ، برای تشخیص فرابكربودن روغن كافی نیست و طعم نیز مسئله مهمی به‌حساب می‌آید. روغن زیتون فرابكر به‌طور كلی طعمی تند و تلخ دارد كه با وجود این ویژگی، طعم آن ناخوشایند نیست. روغن زیتون خوب از هر نوعی كه باشد نباید در دهان حالت ماسیدگی ایجاد كند، علاوه بر این، روی بسته‌بندی روغن، فرابكر بودن آن قید شده است.

یكی دیگر از روغن‌هایی كه در بازار به وفور وجود دارد، روغن‌های زیتون تصفیه شده است كه برای تهیه این نوع از روغن‌ها، از مواد شیمیایی و فرآیند‌های حرارتی كمك گرفته شده است. این دسته از روغن‌ها به‌دلیل تغییراتی كه روی آنها انجام می‌دهند، به نسبت روغن‌های فرابكر و بكر، كیفیت خوبی ندارند چون در آنها اسید اولئیك بیشتری وجود دارد. این دسته از روغن‌های زیتون، بیشتر برای پخت‌وپز به‌كار می‌روند و به‌طور كلی رنگ روشن‌تری دارند.

اگر از بو و طعم زیتون خوشتان می‌آید، سراغ این دسته از روغن‌های زیتون نروید چون معمولا طعم و بوی زیتون را ندارند. روغن زیتون تصفیه‌شده فاقد طعم تلخ است. این نوع روغن زیتون، خواص آنتی‌اكسیدانی كمتری دارد و اگر با هدف سلامتی و درمانی قصد دارید از روغن زیتون استفاده كنید، بهتر است نوع فرابكر را بخرید.ایران یكی از تولید‌كننده‌های زیتون به شمار می‌آید و برای خرید روغن زیتون، بهتر است سراغ روغن زیتون‌های ایرانی بروید.

روغن كنجد سوغات اردكان و یزدیكی از روغن‌‌هایی كه در سال‌های اخیر، مورد توجه قرار گرفته، روغن دانه كنجد است. خرید روغن كنجد اصل، چندان كار راحتی نیست چون راه‌های زیادی برای تقلب در تولید این نوع روغن‌ها وجود دارد. برخی از افراد تصور می‌كنند كه روغن كنجد اصل را می‌توان از رنگ آن تشخیص داد، درحالی‌كه با روش‌های خاص، می‌توان رنگ این نوع روغن را تیره یا روشن‌تر كرد، پس چندان روی رنگ روغن حساب باز نكنید. اگر گذرتان به یزد و اردكان افتاد، حتما روغن كنجد بخرید چون این شهرها تولیدكنندگان اصلی روغن كنجد به‌حساب می‌آیند و رقابت زیادی بین تولیدكنندگان كنجد در این شهرها وجود دارد،

در نتیجه، تقلب كمتر است و احتمال اینكه بتوانید یك روغن كنجد با كیفیت و اصل بخرید، زیاد است. توجه داشته باشید كه گران بودن روغن كنجد، الزاما دلیل بر خوب بودن آن نیست و برخی از افراد سودجو، روغن كنجد نامرغوب را با قیمت بالا می‌فروشند تا شما تصور كنید كه به‌دلیل گران‌بودن، حتما از كیفیت بالایی برخوردار است. روغن كنجد بهتر است به‌صورت كارخانه‌ای خریداری شود و ترجیحا چنین روغنی را از یك برند نام‌آشنا بخرید.

روغن بسته‌بندی شده و به‌صورت كارخانه‌ای، بهداشتی است و شما با دیدن پروانه بهداشت، استاندارد و نشان سازمان غذا و دارو، نگرانی‌ چندانی از بابت بهداشتی بودن روغن نخواهید داشت. روغن‌های بسته‌بندی شده، معمولا ماندگاری بیشتری به نسبت روغن‌هایی كه به‌صورت سنتی تولید می‌شوند، دارند. اگر می‌خواهید روغن كنجدی بخرید كه به‌صورت سنتی تهیه می‌شود، حتما آن را از جایی تهیه كنید كه بهداشت را به خوبی رعایت می‌كنند. معمولا برخی از مغازه‌ها، گرفتن روغن را در حضور خودتان انجام می‌دهند كه چنین مغازه‌هایی می‌توانند گزینه خوبی به‌حساب بیایند. چنانچه روغن كنجد، طعمی تیز و زننده داشته باشد، دلیل بر كهنه بودن آن است و نباید چنین روغنی را مصرف كرد.

روغن هسته انگور گران اما پرخاصیت


یكی از روغن‌هایی كه بسیار مورد توجه قرار گرفته، روغن هسته انگور است. این روغن از نظر بسیاری از كارشناسان تغذیه، خواص بسیار زیادی دارد و یك روغن مفید برای سلامتی بدن محسوب می‌شود. اگر قصد خرید روغن هسته انگور را دارید، باید بدانید كه این روغن، چندان ارزان قیمت نیست. دلیل گران بودن روغن هسته انگور، به تولید آن برمی‌گردد چون برای تهیه و تولید روغن هسته انگور، باید از مقدار زیادی انگور استفاده كرد و به همین دلیل این نوع روغن، به نسبت سایر روغن‌های موجود در بازار، گران‌تر است. تشخیص اصل بودن روغن هسته انگور كار چندان راحتی نیست.

روغن هسته انگور، زرد مایل به سبز است و طعم مطبوعی دارد ولی تا زمانی كه در روغن را باز نكنید، به این ویژگی‌ها پی نخواهید برد چون بسیاری از تولیدكنندگان، این روغن‌ها را در ظروفی می‌ریزند كه معمولا تیره رنگ هستند. روغن هسته انگور باید مانند سایر روغن‌ها در جایی قرار بگیرد كه نور چندانی به آن نمی‌تابد، پس اگر به فروشگاهی رفتید كه روغن‌های هسته انگور در معرض تابش نور آفتاب بودند یا احساس كردید محل نگهداری روغن‌ها گرم است، از خرید چنین روغن‌هایی اجتناب كنید. روغن‌ هسته انگور، در داخل كشور نیز تولید می‌شود و نوع وارداتی آن هم در بازار موجود است.

شاید تصور كنید كه نوع وارداتی، كیفیت بیشتری دارد، درحالی‌كه خارجی بودن این نوع از روغن‌ها، دلیل بر مرغوب بودن آنها نیست. اگر حتما اصرار دارید كه روغن هسته انگور خارجی بخرید، برچسب اصالت كالا و نشان سازمان غذا و دارو، حتما روی بسته‌بندی وجود داشته باشد.

برای خرید روغن هسته انگور تولید داخل، نگرانی چندانی وجود ندارد و داشتن پروانه بهداشت، نشان سازمان غذا و دارو و... روی بسته‌بندی، نشان‌دهنده سلامت و بهداشت روغن هسته انگور است. تا جایی كه می‌توانید از خرید چندبطری‌روغن هسته انگور و نگهداری آن در خانه بپرهیزید چون درصورت عدم‌نگهداری درست، كیفیت این نوع روغن‌ها تاحدودی كاهش پیدا می‌كند. بهتر است به اندازه نیازتان از این نوع روغن‌ها خریداری كنید.

 
منبع: روزنامه همشهری