تبیان، دستیار زندگی

رمزگشایـی یـک نوزاد

چطور باید معنای گریه را فهمید و از آن رمزگشایی كرد؟ این راهنما به شما می‌گوید كه نوزادان برای چه گریه می‌كنند و گریه آنها چه انواعی دارد. نوزاد برای هر چیزی گریه می‌كند؛ برای گرسنگی، خستگی و خواب آلودگی، برای تعویض پوشك، دل‌درد و خلاصه هرچیزی كه بخواهد آن را به شما اعلام كند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 گریه زبان نوزاد برای برقراری ارتباط است و اگر معنا و مفهوم آن را نفهمید احتمالا در مراقبت از فرزندتان یا پاسخ‌دادن به نیازهای او دچار دردسر می‌شوید.
رمزگشایی یک نوزاد

اما چطور باید معنای گریه را فهمید و از آن رمزگشایی كرد؟ این راهنما به شما می‌گوید كه نوزادان برای چه گریه می‌كنند و گریه آنها چه انواعی دارد. نوزاد برای هر چیزی گریه می‌كند؛ برای گرسنگی، خستگی و خواب آلودگی، برای تعویض پوشك، دل‌درد و خلاصه هرچیزی كه بخواهد آن را به شما اعلام كند.

یك مؤسسه مطالعاتی در هلند كه روی سلامت نوزادان كار می‌كند، راهنمایی طراحی كرده كه به والدین می‌گوید هر نوع گریه نوزاد چه معنایی دارد و با شنیدن هر صدایی باید چه پاسخی بدهند. اگرچه هر نوزاد، فردی منحصر‌به‌فرد است و ممكن است گریه 2‌‌نوزاد با هم تفاوت‌هایی داشته باشد اما با كمی دقت در صدای گریه نوزاد می‌توانید پی به خواسته او ببرید.


من گرسنه‌ام


وقتی نوزاد در گریه خود صدایی شبیه به «نِه...» یا غرغركردن درمی‌آورد، یعنی گرسنه است و باید فورا به او شیر بدهید وگرنه این گریه بلندتر خواهد شد. نوزاد دوره‌هایی دارد كه به آن دوره رشد سریع گفته می‌شود. در این دوره‌ها سرعت رشد نوزاد زیاد است و نیاز او هم به غذا بیشتر می‌شود. این دوره‌ها در ۲، ۳ و ۶‌هفتگی اتفاق می‌افتند و پس از آن 2 نوبت دیگر، در ۳ و ۶‌ماهگی تكرار می‌شوند و برای چند روز ممكن است نوزاد شما نیاز بیشتری به غذا داشته باشد.

بنابراین اگر فكر می‌كنید فرزندتان تازه شیر خورده و باید به گریه گرسنگی او بی‌تفاوت باشید اشتباه می‌كنید. به او تا جایی كه اشتها دارد شیر بدهید تا روند رشدش مختل نشود. نگران چاق‌شدن یا زیاده‌روی هم نباشید. مكانیسم سیری در كودكان به‌خوبی فعال است و به محض اینكه كه سیر شوند خودشان از شیر خوردن دست برمی‌دارند.


صدایی مخصوص خواب آلودگی


وقتی نوزاد دهانش را گرد می‌كند و صدایی شبیه به «اووَه» در گریه او می‌شنوید، یعنی خسته است و خوابش می‌آید. او را در كالسكه بگذارید و راه ببرید. به این ترتیب سریع ساكت می‌شود و به خواب می‌رود. یكی از اشتباهات والدین این است كه گاهی مخل خواب نوزاد می‌شوند و سعی می‌كنند با بیداركردن او و مشغول نگه‌داشتنش مدت هشیاری و بیداری نوزاد را افزایش دهند. اما نوزاد سالم، نوزادی است كه خوب و كافی بخوابد.

دوره‌های رشد جسمی و ذهنی نوزاد در خواب كامل می‌شود و ایجاد مانع برای خواب نوزاد، سلامت او را به خطر می‌اندازد. به‌طور متوسط نوزادان چیزی در حدود 16تا 18ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند. آنها در طول روز به حداقل 2بار خواب میان‌روزی نیاز دارند. پس از هفته ششم زندگی، میزان خواب نوزاد به 15تا 16ساعت كاهش می‌یابد و در 4ماهگی به 9تا 12ساعت می‌رسد. كودكان 6 ماهه به‌طور متوسط حدود 10تا 12ساعت می‌خوابند.


اشك‌هایی از روی درد


هر وقت صدای گریه نوزاد كشدار و تیز بود، یعنی دل‌درد دارد یا شكم نوزاد نفخ‌كرده. نفخ یا یبوست در نوزادان خیلی شایع است. نوزادانی كه شیرخشك مصرف می‌كنند، ممكن است نسبت به شیر حساسیت نشان دهند یا نوزادانی كه از شیر مادر تغذیه می‌كنند ممكن است به غذایی كه مادر خورده حساسیت نشان بدهند. در هر صورت، نوزاد با دل‌درد، دل‌پیچه و تغییر در شكل اجابت مزاج، اذیت می‌شود و این آزار را با صدای مخصوص خودش نشان می‌دهد.

در چنین مواقعی او را به روی شكم روی زمین یا بین پاهای خود قرار داده و پشتش را بمالید یا نوزاد را به پشت روی زمین خوابانده و شكمش را ماساژ دهید. اگر با این روش‌ها درد آرام نگرفت ممكن است مجبور شوید از داروهای ضدنفخ مخصوص نوزادان استفاده كنید یا او را نزد پزشك اطفال ببرید.


نق‌نق‌های ناراحتی


نق‌نق‌های نوزاد كه با صدای «هع... هع... هع» همراه است یعنی او راحت نیست و باید وضعیتش را تغییر دهید. ممكن است نیاز باشد وضعیت خوابیدن یا بغل‌كردنش را عوض كنید، پتو را از رویش كنار بزنید یا دكمه‌های لباسش را باز كنید. سر و صداهای داخل خانه، شلوغ‌كردن مهمان‌ها و دست‌به‌دست‌كردن نوزاد، زیادی تكان‌خوردن نوزاد و نور زیاد خانه یا فروشگاه‌ها نیز باعث آزار و بی‌تابی نوزاد می‌شود. در این موقعیت‌ها اگر چنین صدای گریه‌ای از فرزندتان شنیدید، او را از محیط دور كرده یا به فضای آرام‌تری ببرید. اگر هیچ كدام از اینها نیست و نوزاد باز بی‌قراری می‌كند، لباس او را درآورید و بدنش را به‌خوبی وارسی كنید.

شاید چیزی او را می‌گزد یا نخی به تنش پیچیده كه آزارش می‌دهد. نوزاد احساس ناراحتی از سرما و گرما را هم با همین صدا نشان می‌دهد. نباید به نوزاد خیلی زیاد لباس بپوشانید. در واقع نوزادان هم همانقدری كه شما نیاز به پوشش گرم دارید، به لباس نیاز دارند.


گریه‌ای برای آروغ‌زدن


وقتی نوزاد «اِه اِه» یا «اِهن اِهن» می‌كند یعنی باید آروغ بزند. دلیل این نوع صدا انقباض ماهیچه‌های سینه است كه صدای او را منقطع می‌كند. بلافاصله بعد از شیر‌خوردن، نوزاد را برای آروغ‌زدن آماده كنید. ماساژ‌دادن شكم نوزاد، حركت‌دادن دوچرخه‌ای پا‌های او به آرامی و روش سنتی خواباندن نوزاد روی شانه، به آروغ‌زدن و كم‌كردن گاز معده او كمك می‌كند. برای اجتناب از بلعیدن هوا توسط نوزاد سعی كنید وقتی كه از شیر مادر تغذیه می‌كند، او را جا به جا نكنید و وضعیتش را تغییر ندهید. برای نوزادانی هم كه از شیشه شیر استفاده می‌كنند، از سرشیشه‌هایی استفاده كنید كه شیر كمتری از آنها بیرون می‌آید تا هوای كمتری وارد شكم نوزادتان شود؛ضمن آنكه مواظب باشید سرشیشه‌ از دهانش بیرون نیاید.

منبع: روزنامه همشهری