تبیان، دستیار زندگی

سردار کارگر در نشست خبری:

۱۵۰۰ ویژه برنامه در هفته دفاع مقدس برگزار می شود

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس گفت: بیش از ۱۵۰۰ برنامه برای گرامی داشت هفته دفاع مقدس در سراسر کشور برگزار می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
سردار کارگر
به گزارش تبیان، سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و  رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد با گرامی داشت هفته دفاع مقدس به تشریح برنامه های این ستاد به مناسب این هفته پرداخت.
وی شعار انتخاب شده برای هفته دفاع مقدس امسال را «من انقلابیم» اعلام کرد و گفت: بیش از ۱۵۰۰ برنامه برای گرامی داشت این هفته در سراسر کشور برگزار می‌شود که آغاز آن همزمان با رژه نیروهای مسلح در روز ۳۱ شهریور سالروز آغاز جنگ تحمیلی است.
رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس ادامه داد: در روز جمعه ۳۱ شهریور رژه نیروهای مسلح که نمایشی از اقتدار ملت ایران است به طور ویژه در تهران و بندرعباس و در دیگر شهرهای کشور اجرا می‌شود. همچنین در این روز دسته‌های عزاداری از سوی نیروهای مسلح و مردم در نمازهای جمعه شرکت می‌کنند. در روز شنبه یکم مهر همزمان با بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز علمی، زنگ مقاومت در مدارس نواخته می‌شود. همچنین در این روز ضمن برگزاری آیین پاسداشت سربازان و گرامیداشت جوانان عرصه تولید و علم و فناوری، از جدیدترین دستاوردهای صنایع دفاعی و نظامی کشور رونمایی خواهد شد.

وی افزود: در روز یکشنبه دوم مهر، نقش ولایت و رهبری در حفظ کیان اسلامی در دوران دفاع مقدس تببین خواهد شد. همچنین طی مراسم‌هایی که در این روز برگزار می‌شود به اهمیت پدافند غیر عامل در مقابله با ترفندهای دشمن با توجه به وحدت، همدلی و همبستگی ملی و تشریح تاثیر حضور روحانیت در جبهه و همراهی با رزمندگان در خطوط مقدم پرداخته خواهد شد.

سردار کارگر در ادامه یکی از بارزترین جلوه‌های اقتصاد مقاومتی را اقتصاد در دفاع مقدس دانست و به تشریح برنامه‌های روز سوم مهر پرداخت و گفت: در روز دوشنبه با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی و پیگیری‌های دولت محترم، توجه به نقش اقتصاد مقاومتی و خودباوری در تولید با نگاه به مدیریت جهادی و انقلابی و بررسی تاثیر پشتیبانی مردمی و اصناف در کم‌اثر نمودن تحریم‌ها و تهدیدات دشمن در دوران دفاع مقدس در برنامه‌ها صورت خواهد گرفت.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس عنوان کرد: در روز سه‌شنبه ۴ مهر به تببین نقش وحدت ملی، ادیان و مذاهب، بصیرت، دشمن شناسی و استکبارستیزی خواهیم پرداخت؛ چرا که ما معتقدیم همه اقشار، اقوام، مذاهب و ادیان با سلایق مختلف در دفاع مقدس نقش داشتند و پیروز اصلی این نبرد مردم ایران بودند. همچنین در برنامه‌های این روز نگاهی به نهضت‌های مقاومت و پایداری و بیداری اسلامی در مقابله با نفوذ دشمن و مبارزه با استکبار خواهیم داشت که این نهضت‌ها الهام گرفته از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هستند.
سردار کارگر در خصوص برنامه‌های روز چهارشنبه ۵ مهر بیان داشت: تبیین عملیات ثامن الائمه و بزرگداشت شکست حصر آبادان، تجلیل از رزمندگان، جهادگران و پیشکسوتان دفاع مقدس، بررسی اهمیت نقش خانواده‌ها در حفظ ارزش‌های اسلامی، صیانت از آرمان‌های انقلاب و پیروزی رزمندگان دفاع مقدس و همچنین تکریم زنان اسوه صبر و مقاومت سرفصل‌های مهم برنامه‌های این روز هستند.
رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس گفت: در روز پنج‌شنبه ۶ مهر آیین غبارروبی، عطرافشانی و گلباران گلزارهای شهدا برگزار خواهد شد و از ایثارگران، جانبازان و آزادگان دوران دفاع مقدس و مدافع حرم طی مراسم‌هایی تجلیل خواهد شد. دیدار با خانواده‌های معظم شهدا نیز از دیگر برنامه‌های این روز است.
وی با بیان اینکه روز هفتم مهرماه به عنوان «روز بزرگداشت فرماندهان دفاع مقدس» در تقویم مشخص شده است، خاطرنشان کرد: در آخرین روز از هفته دفاع مقدس یاد و خاطره شهیدان فلاحی، فکوری، نامجو، کلاهدوز و جهان‌آرا و دیگر فرماندهان شهید گرامی داشته خواهد شد. همچنین در این روز به مانند هفته گذشته، دسته‌های سینه‌زنی نیروهای مسلح در نمازهای جمعه سراسر کشور حضور پیدا می‌کنند.  
سردار کارگر خاطرنشان کرد: برنامه‌هایی که در تهران برگزار می‌شود با مسئولیت ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس به ریاست، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است و در استان‌ها نیز مسئولیت بر عهده استانداران است. همچنین وزرا در این رابطه ماموریت یافته‌اند که همکاری‌های لازم جهت هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن مراسم‌ها داشته باشند.
رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس در بخش دیگری از این سخنان خود با تاکید بر لزوم بیان خاطرات و حماسه‌های دفاع مقدس برای جوانان، گفت: برای حضور پیشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع مقدس در نمازهای جمعه، مدارس و دانشگاه‌ها و برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی هماهنگی‌های لازم انجام شده است.
وی افزود: ترویج فرهنگ دفاع مقدس باید از دبستان و حتی پیش دبستانی آغاز شود؛ چرا که آموزه‌های والای دفاع مقدس قابلیت انتقال به کودکان و نوجوانان را دارد و آنان نیز در این سن این مفاهیم ارزشی را به خوبی می‌آموزند.
سردار کارگر با اشاره به اینکه هفته دفاع مقدس با دهه اول محرم تقارن پیدا کرده است، گفت: فضاسازی محیطی شهرها به گونه‌ای خواهد بود که حال و هوای دفاع مقدسی و عاشورایی داشته باشد. همچنین در برنامه‌های این هفته به دنبال ترویج سبک زندگی شهدا در جامعه هستیم و شهید حججی که نمونه بارز یک زندگی اسلامی و ایرانی است، پاسخی به صحبت‌های برخی‌هاست که می‌گویند سبک زندگی شهدا مربوط به نسل گذشته است.
سردار کارگر با بیان اینکه برخی از برنامه‌های هفته دفاع مقدس مربوط به تجلیل از سربازان است، اضافه کرد: سربازان نقش موثری در دفاع مقدس داشتند و از این قشر نیروهای مسلح در دفاع مقدس و تا به امروز جمع بسیاری به شهادت رسیده‌اند. سربازان سرمایه‌های اصلی نظام اسلامی هستند که باید از آنان تجلیل و قدردانی شود البته به همت ستاد کل نیروهای مسلح، قرارگاهی با عنوان «مهارت آموزی سربازان» تشکیل شده که در افزایش کارآیی و اشتغال آنان در آینده موثر خواهد بود.