تبیان، دستیار زندگی

تهدید ترکیه به تحریم اقلیم کردستان عراق

نخست وزیر ترکیه به مسعود بارزانی هشدار داد در صورت برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق، ترکیه احتمال دارد تحریم‌هایی علیه دولت منطقه‌ای کردستان اعمال کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بنعالی ییلدیریم
به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در آنکارا در جمع خبرنگاران اعلام کرد: تنها چند روز تا برگزاری رفراندوم باقی مانده است. من می‌خواهم بار دیگر دوستانه از مسعود بارزانی بخواهم که این اشتباه را تا زمانی که زمان لازم است، درست کند.

وی ادامه داد: دولت ترکیه تصمیم دولت منطقه‌ای کردستان عراق را یک اشتباه بسیار بزرگ اعلام کرد. او افزود: ما نمی‌خواهیم تحریم‌هایی اعمال کنیم اما اگر به نقطه‌ای برسیم که چنین اتفاقاتی رخ دهد ما نیز اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

نخست وزیر ترکیه جزئیاتی درباره اینکه چه تحریم‌هایی ممکن است اعمال شود، اعلام نکرد. همچنین مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به احتمال ورود سازمان ملل برای این حل مساله گفت: ترکیه خواهان لغو رفراندوم استقلال است نه به تعویق انداختن آن‌.

چاووش‌اوغلو ادامه داد: این رفراندوم باید لغو شود. این اظهارات پس از این بیان شد که بارزانی، رهبر اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که آنها می‌توانند در صورت ارائه تضمین‌های لازم از سوی قدرت‌های جهان رفراندوم را به تعویق بیندازد.

چاووش‌اوغلو با بیان اینکه برگزاری رفراندوم استقلال ناقض قانون اساسی عراق است، گفت: ما علیه برگزاری رفراندوم هستیم و هرگز نمی‌گذاریم که مذاکراتی برای به تعویق انداختن این رفراندوم به سال آینده برگزار شود. همچنین چاووش‌اوغلو با ارشاد صالحی، رهبر جبهه ترکمان‌های عراق دیدار و گفت‌وگو کرد و درباره رفراندوم با وی تبادل نظر کرد.
منبع: ایسنا