تبیان، دستیار زندگی

موج بازداشت گسترده روحانیون و روشنفکران در عربستان

تعداد روحانیون و روشنفکران و نویسندگان بازداشت‎شده در حالی این روزها افزایش می‎یابد که فعالان شبکه‎های اجتماعی آن را موجی از حمله خاندان حاکمه آل‎سعود علیه معارضان سیاسی می‏دانند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
موج بازداشت گسترده روحانیون در عربستان
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری فارس، فعالان شبکه‎های اجتماعی اعلام کردند که عربستان اخیرا موجی از بازداشت رجال دینی و روشنفکران و نویسندگان را آغاز کرده و سریال بازداشت‎ها پس از کنار زدن محمد بن نایف از ولی‌عهدی و جایگزینی فرزند شاه سعودی ادامه پیدا کرده و حالا که همه جا صحبت از اتفاق قریب‎الوقوع شاه شدن محمد بن سلمان به جای پدر است، این سرکوبگری‌ها تشدید شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع سعودی گزارش داد که «سلمان العوده»، «عوض القرنی» و «علی العمری» از جمله روحانیون و روشنفکرانی هستند که اوایل هفته جاری به دستور مقامات ارشد عربستان دستگیر شدند. «یحیی العسیر» رئیس سازمان حقوقی عربستان که مقر آن در لندن است، در این باره گفت: العوده، القرنی، فرحان الملکی و مصطفی حسن از جمله کسانی که هستند در بازداشت آنها شکی نیست و هنوز اطلاعاتی درباره بقیه بازداشت شدگان در دست نیست.

 این در شرایطی است که همزمان اختلافات بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس بویژه بین دو کشور عربستان و قطر افزایش پیدا کرد.فعالان می گویند که العوده پس از آنکه در صفحه توئیتر خود گزارشی را در مورد این اختلافات منتشر و در آن به احتمال حل و فصل اختلافات بین قطر و دیگر کشورهای عربی اشاره کرد، بازداشت شد. شاعر زیاد بن نحیت نیز پس از انتشار ویدئویی که در آن روزنامه‎نگاران را به دلیل سوء استفاده از اختلافات با قطر نکوهش و توهین کرده بود، دستگیر شد.

دولت عربستان روز سه‎شنبه هفته جاری اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور طرح تروریستی داعش را که سعی در هدف قرار دادن دو مقر وزارت دفاع این کشور در ریاض داشتند، خنثی کردند. منابع سعودی تاکید کردند که تحقیقات اولیه نشان می دهد دو نفر از بازداشت‌شدگان هویت یمنی و دو نفر دیگر تبعه سعودی داشتند. یک منبع سعودی که نخواست نامش فاش شود، در این خصوص به رویترز گفته که افراد بازداشت شده به فعالیت جاسوسی برای طرف خارجی از جمله اخوان المسلمین که عربستان آن را گروه تروریستی می داند، متهم هستند.

فعالان عربستانی تاکید کردند که دست کم هشت نفر از شخصیت‎های بارز دیگر اعم از روحانیون و اساتید و خبرنگاران و شاعر طی هفته جاری بازداشت شدند. برخی فعالان اسامی بقیه شخصیت‎های بازداشت شده از جمله «محمد الهبدان، غرم البیشی، شیخ عبدالمحسن الاحمد، محمد عبدالعزیز الخضیری، ابراهیم الحارثی، حسن ابراهیم المالکی، خبرنگار (فهد السنیدی) و زیاد بن نحبت(شاعر)» و همچنین یک فرد دیگری که متهم به ارتباط داشتن با جنبش انصارالله یمن است، منتشر کردند.
منبع: خبرگزاری فارس