تبیان، دستیار زندگی

انتقاد نماینده ایران در آژانس از رویکرد آمریکا در تضعیف متن برجام

نماینده دائم ایران در آژانس گفت: دولت آمریکا برخلاف روح و متن برجام، رویکردی غیرسازنده در جهت تضعیف اجرای موفقیت‌آمیز این توافق در پیش گرفته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
رضا نجفی
به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، در جریان نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از روز دوشنبه 20 شهریورماه در وین آغاز شده است موضوع اجرای برجام نیز مورد بررسی قرار گرفت.

رضا نجفی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس صبح روز چهارشنبه به وقت محلی در سخنرانی خود در این نشست با اشاره به برجام به عنوان توافقی تاریخی که به بحرانی غیرضروری پایان داده و تاکید شورای امنیت بر ایجاد تغییری بنیادین در رهیافت شورا و ایجاد روابطی نو با ایران، خاطرنشان کرد: متاسفانه تحرکات اخیر دولت آمریکا در تضاد با این توافق قرار دارد.

نماینده کشورمان تاکید کرد: برجام مثل سایر توافقات متکی به آن است که همه طرف‌ها بر اساس عمل متقابل و به طور کامل با حسن نیت و در فضای سازنده و با احترام متقابل اقدام کنند.

وی اضافه کرد که پس از گذشت بیش از 20 ماه، اجرای برجام توسط طرف‌های دیگر به خصوص آمریکا هنوز قابل قبول نیست و دولت آمریکا برخلاف روح و متن این توافق رویکردی غیرسازنده در جهت تضعیف اجرای موفقیت‌آمیز برجام در پیش گرفته است.

نماینده دائم کشورمان گفت: دیدار اخیر یکی از مقامات آمریکایی از وین با هدف تضعیف اعتبار آژانس نمونه دیگری از سوء نیت و رفتار غیرصادقانه آمریکا است.

وی همچنین افزود: اعمال فشار به آژانس به هر وسیله‌ای تاثیر منفی بر ماهیت حرفه‌ای و بی‌طرفانه کار آژانس در اجرای وظایف محوله از سوی قطعنامه 2231 شورای امنیت و قطعنامه‌های شورای حکام بر جای می‌گذارد و بدین وسیله استقلال و اعتبار فعالیت آژانس را تضعیف می‌کند.

نجفی در سخنرانی خود ضمن اشاره به قطعنامه 2231 شورای امنیت و نقش اساسی و مستقل آژانس اظهار کرد که اقدامات آژانس باید از خدشه‌دار شدن توسعه اقتصادی و فنی ایران اجتناب کرده و در حفاظت از اسرار تجاری، فنی و صنعتی و سایر اطلاعات محرمانه‌ای که به آژانس ارائه می‌شود، از هیچ اقدامی فروگذار نکند. وی در مورد اجرای پروتکل الحاقی تاکید کرد که آژانس بر اجرای پروتکل الحاقی در ایران مثل تمام کشورهای عضو اقدام می‌کند.

نماینده کشورمان همچنین در پایان سخنان خود به مواضع نامربوط نماینده رژیم صهیونیستی پاسخ داد و برنامه هسته‌ای نظامی و خارج از پادمان این رژیم را بزرگ‌ترین تهدید علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دانست که مستلزم توجه و رسیدگی جدی و بدون تاخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.  
منبع: ایسنا