تبیان، دستیار زندگی

نتانیاهو در تحریک پوتین برای حمله به ایران شکست خورد

یک روزنامه عربی فرامنطقه‌ای در تحلیلی نوشت که نتانیاهو در تحریک پوتین برای حمله به ایران شکست خورد، باید دید در تحریک ترامپ موفق علیه ایران موفق خواهد شد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
نتانیاهو در تحریک پوتین شکست خورد
به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، روزنامه رای الیوم چاپ لندن در تحلیلی به قلم عبدالباری عطوان نوشت: پس از شکست محاصره دیرالزور دولت اشغالگر اسرائیل در حالت ترس و وحشت قرار گرفت و این ترس اسرائیلی به خاطر چهار دلیل اصلی است: اول، شکست محاصره دیرالزور و اخراج نیروهای داعش از بیش‌تر شهرها و مناطق به معنای بازگشایی جاده استراتژیک ایران ـ حزب‌الله از طریق سوریه و عراق است؛ جاده‌ای که در طول سه سال گذشته بسته شده بود.

دوم، نزدیکی پایان جنگ سوریه به معنای بازگشت نیروهای حزب‌الله که اطلاعات جنگی و میدانی زیادی کسب کردند، به جنوب لبنان و تمرکز دوباره بر دشمن استراتژیک یا همان اسرائیل. سوم، تاثیر شش سال جنگ بر ارتش سوریه که با وجود این‌که جنگ سختی را می‌گذراند همچنان قوی ماند و همه کسانی که خواهان نابودی آن بودند، شکست خوردند و این ارتش به یک قدرت نظامی منطقه‌ای تبدیل شد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. چهارم، حضور سیاسی و نظامی ایران در سوریه و منطقه که این حضور و همچنین حضور روس‌ها در بقا و تثبیت نظام بشار اسد نقش زیادی داشت.

علاوه بر این سخنان اخیر ایلیت شاکید، وزیر دادگستری اسرائیل در کنفرانس بین‌المللی مبارزه با تروریسم ترس و نگرانی اسرائیل را نشان می‌دهد، زیرا این وزیر اسرائیلی گفت: اگر اسد می‌خواهد در قدرت باقی بماند باید ایران را در خارج از مرزهای خود نگه دارد و اسرائیل فشارهای زیادی بر کشورهای بزرگ می‌آورد تا مانع ایجاد زیرساخت‌های نظامی برای تولید موشک ایران در سوریه و لبنان شوند و اگر این کار را نکند اسرائیل می‌داند که باید چکار کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با ترس و وحشتش به مسکو پرواز کرد و از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خواست تا به حضور ایران در سوریه پایان دهد و آماده شده است تا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در مورد این ترس گفت‌وگو کند.

پوتین به اظهارات نتانیاهو گوش داد اما در جواب گفت که روسیه در راستای منافع کشور خودش عمل می‌کند نه در راستای منافع اسرائیل و ایران هم‌پیمانی قدرتمند برای روسیه است. نتانیاهو از مسکو بازگشت و به منظور تحریک روسیه و رئیس‌جمهور آن به نیروی هوایی چراغ سبر نشان داد تا یک کارگاه تحقیقاتی سوری در نزدیکی حمص را بمباران کنند.

سرمای روسیه در واکنش به این تحریکات سردتر از سرمای سیبری بود زیرا نمی‌خواهند که روسیه، ایران و سوریه وارد جنگ دیگری شوند. ما نمی‌دانیم که نتانیاهو در گفت‌وگو با ترامپ، رئیس‌جمهور ابرقدرت دیگر خوش شانس‌تر خواهد بود یا خیر. اسرائیل در تمام جنگ‌های منطقه شکست خورده است و از جنگ اکتبر 1973 تا به امروز نه در لبنان و نه در نوار غزه هیچ پیروزی نداشته است و اگر بخواهد هرگونه جنگ جدیدی علیه سوریه، ایران یا حزب‌الله شروع کند با شکست‌های سنگین‌تری مواجه خواهد شد.
منبع: ایسنا