تبیان، دستیار زندگی

تـــرس از دســتشـــویی!

بسیاری از کودکانی که تازه توالت رفتن را یاد گرفته اند فقط در استفاده از توالت منزل خودشان یا دیگر توالتهای آشنا راحت هستند. به تدریج آن ها دامنه توالت های مورد استفاده شان را گسترش می دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دستشویی، توالت، آلودگی، کنجکاوی

 بعضی کودکان سه یا چهار ساله حتی درباره توالت های ناآشنا کنجکاوی می کنند و میخواهند بدانند توالت خانه های دیگر کجاست و چه شکلی دارد .این توجه حاصل علاقه مندی کودکان به عملکرد بدن و نیاز به اطمینان و امنیت در مورد توانایی جدید توالت رفتنشان است. آن ها می خواهند اطمینان یابند که در صورت لزوم می‌توانند به توالت بروند. گاهی کودک به علت کنجکاوی به توالت می رود تا آنجا را ببیند و مطمئن شود در دسترس است. البته این مساله برای پدر ومادری که مدتها در یک فروشگاه بزرگ به دنبال محل توالت گشته اند و دست آخر فهمیده اند به توالت رفتن نیازی نداشته ممکن است کودک اصلا زیاد خوشایند نباشد، ولی آنها باید بدانند که این شکل بسیار قابل قبول تر از وقتی است که کودک از هیچ توالتی بجز توالتً خودش و احتمالا پدر بزرگ و مادربزرگش استفاده نمی کند. در حدود چهارسالگی، بسیاری از کودکان احساس نیاز شدیدی به خصوصی ماندن مسایل شان دارند. این مساله کاملا طبیعی است و اگر به عنوان نشانه ایجاد حیا و عفت تلقی شود در منزل مشکلی ایجاد نخواهد کرد. حجب و حیا همراه با ترس از جدایی از پدر و مادر و یا ترس از میکروب ها ممکن است مشکل خودداری از رفتن به توالت های نا آشنا را چند برابر کند، نتیجه آن است که کودک خودش را خیس یا کثیف می کند و یا از بیرون رفتن از خانه برای مدت طولانی سرباز می زند. این گونه موارد در واقع به مشکلاتی که کودک به عنوان بچه خجالتی یا ترسو دارد می افزاید.

شناسایی کنید

 با کودک‌تان صحبت کنید و دریابید که او از چه چیزی می ترسد. از تمام مهارت های برقراری ارتباط خود استفاده کنید. با او به داخل یک توالت نا آشنا بروید و از او بپرسید چه چیزی او را ناراحت می کند. آیا مشکل دور ماندن از شماست؟

 شروع با توالت ساده

 وقتی مشکل را شناسایی کردید با انتخاب ساده ترین توالت به حل و رفع آن بپردازید. فهرستی از تمام توالت هایی که کودک از آنها می ترسد تهیه کنید و بگذارید کودک انتخاب کند که از کدام توالت شروع خواهد کرد.

اگر کودک دلیل ترس خود را ورود ناگهانی افراد غریبه ذکر کرد برای کمک به او تا وقتی که بر ترس خود غلبه کند پشت درهای توالت به عنوان نگهبان بایستید و به کودک تان این اطمینان را بدهید که مراقب او هستید.

آلودگی ها

بسیاری از کودکان به این دلیل از توالت های ناآشنا استفاده نمی کنند که به طور افراطی از میکروب‌ها و آلودگی ها می ترسند. اگر کودک نگران مسایل بهداشتی است به او یاد بدهید چگونه توالت را تمیز کند. به مسوولان مدارس بگویید که سرویس های آنجا را تمیز کنند تا کودک از این نظر مشکلی نداشته باشد.

ترس‌ها را برطرف کنید

 اگر کودک شما بیش از حد به منظره و بوی توالت های عمومی ای که کاملا پذیرفته شده اند حساسیت دارد باید به او روش های غلبه بر این مشکل و از میان بردن ترس را بیاموزید. با او به توالت بروید تا دریابید چه چیزی او را آزار می دهد. به او نشان دهید اگر مدتی صبر کند به بوی بد عادت خواهد کرد و آن را نخواهد فهمید. به یاد داشته باشید که کودک تان را برای یادگیری بیشتر و از بین بردن ترس از توالت های دیگر تحسین کنید و به او پاداش بدهید. بدین ترتیب بزودی کودک می آموزد که به تنهایی و هر زمان که نیاز دارد از همه توالتها استفاده کند.
منبع : ماهنامه کودک 
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.