تبیان، دستیار زندگی

جهاددانشگاهی در فعالیت‌های خود موفق بوده است

یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: جهاد دانشگاهی در این مدت توانسته در اکثریت حوزه‌های فعالیت خود، موفق باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
محمدحسین فرهنگی
به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، محمدحسین فرهنگی در هفتاد و نهمین گردهمایی معاونان فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور با اشاره به برخی از مهم ترین ویژگی های یک مدیر کارآمد و توانمند در نظام اسلامی از دیدگاه بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی گفت: نظریه پردازی، بسیجی گری و توانایی رفع مشکلات در جامعه از مهم‌ترین ویژگی‌های مدیران این چنینی است.

وی در ادامه با تبیین انواع مدیریت اشخاص در جمهوری اسلامی ایران گفت: برخی مدیران، مدیران مجری هستند و علی رغم عدم توانایی نظریه پردازی و طراحی، می توانند طرح و کار مورد نظر را در نهایت دقت انجام دهند.

فرهنگی همچنین با بیان اینکه امام خمینی(ره) هر سه ویژگی یک مدیر کارآمد و توانمند را داشتند، گفت: به عنوان مثال، توان بسیجی گری حضرت امام خمینی(ره) زبانزد عام و خاص بود، بطوریکه ایشان می توانستند با یک کلام خود، میلیون ها انسان را بسیج کرده و بعد از انقلاب اسلامی، تئوری ولایت فقیه را به صورت عملی در نظام اسلامی پیاده سازی کنند.

این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، ایجاد برخی نهادها در کنار نهادهای رسمی کشور با هدف اعتلای فرهنگ انقلابی و اسلامی را یکی دیگر از ابتکارات امام خمینی(ره) دانست و تصریح کرد: به عنوان مثال، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار ارتش قهرمان و جهاد دانشگاهی در کنار نظام آموزش عالی و ... ایجاد شد تا سمت و سوی فرهنگی با محوریت اسلام و انقلاب در کشور افزایش یابد چرا که در آن برهه زمانی، نظام آموزشی کشور بر خلاف اقتضائات و اصول اسلامی پیش می رفت.

فرهنگی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی توانسته در حوزه های مختلف، رسالت اصلی خود را به درستی انجام دهد عنوان کرد: جهاد دانشگاهی، مولود مبارک انقلاب اسلامی است و باید در حوزه های مختلف و بخصوص حوزه فرهنگی، نقشی فراتر از نقش فعلی را ایفا کرده و در حوزه نظام آموزش عالی، موثرتر عمل کند.

وی عنوان کرد: نظام آموزش عالی کشور، نیازمند شیوه های جدید و تفکرات انقلابی است که با تحقق این موضوع می توان افق های جدیدی را در این حوزه ترسیم کرد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جهاد دانشگاهی کشور درخواست کرد که این سازمان در برخی پروژه های موثرتر، ورود کرده و نتایج آن را به اطلاع مقامات و مسئولان ارشد نظام از رهبرمعظم انقلاب گرفته تا سران سه قوه برساند.

فرهنگی، تبریز ۲۰۱۸ را فرصتی تاریخی و بی نظیر برای توسعه و شکوفایی همه جانبه استان دانست و افزود: سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی با هماهنگی دستگاه های مسئول، نورپردازی ویژه خانه های تاریخی، ساختمان های مرتفع دستگاه‌های دولتی و همچنین غیر دولتی را آغاز کند و چهره زیباتری از تبریز عزیز را برای گردشگران کشورهای دیگر به نمایش بگذارد. انتظار دارم برای نورپردازی کوه عون بن علی نیز در روزهای اخیر، اقدام شود.

فرهنگی همچنین گفت: اگر جهاد دانشگاهی در این زمینه موفق باشد استان های دیگر نیز می توانند فعالیت های مشابهی را آغاز کنند. نماینده تبریز در مجلس با اشاره به یکی از جلسات مجمع نمایندگان استان با هیات دولت اظهار داشت: بر اساس مصوبه این جلسه، دستگاه های ملی می توانند ۱۰ درصد از اعتبارات متمرکز خود را به تبریز ۲۰۱۸ اختصاص دهند و امیدواریم این موضوع در آینده نزدیک عملیاتی شود.

فرهنگی همچنین از برگزاری چندین برنامه ملی و بین المللی ورزشی از سوی وزارت ورزش و جوانان و همچنین سلسله همایش های تخصصی توریسم درمانی توسط دانشگاه علوم پزشکی همزمان با رویداد فرهنگی- تاریخی تبریز ۲۰۱۸ خبر داد.
منبع: ایسنا