تبیان، دستیار زندگی

رفتارشناسی نوکیسه‌ها کتاب شد

کتاب «تازه به دوران‌رسیده‌ها» با عنوان فرعی رفتارشناسی نوکیسه‌ها نوشته علی شمیسا منتشر شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کتاب تازه به دوران‌رسیده‌ها
 کتاب «تازه به دوران‌رسیده‌ها» با عنوان فرعی رفتارشناسی نوکیسه‌ها نوشته علی شمیسا از سوی انتشارات نسل نواندیش منتشر شده است.

مخاطبان در کتاب حاضر در شش فصل با عناوینی چون تازه به دوران رسیده و نوکیسه کیست؟، ویژگی‌های روان‌شناختی تازه به دوران رسیده‌ها، ماهیت شناختی ـ رفتاری تازه به دوران رسیده‌ها، انواع تازه به دوران رسیده‌ها، تازه به دوران رسیده‌ها و جریان سیاسی روز (پوپولیسم، لمپنیسم و آنارشیسم) و درمان فرهنگی (فردی و گروهی) آشنا می‌شوند.

در پشت جلد کتاب می‌خوانیم: «من یک تازه به دوران رسیده نوکیسه هستم، که گاه در شعر شاعران مداح می‌خروشم و گاه در سخنرانی‌های منفعل، که بی‌دردی گسترش می‌دهند. من درست مانند یک ساعتی، صبح به صبح در نگاه و کلام افراد بی‌ریشه منفجر می‌شوم و ده‌ها تن از آدمیان را به ستایش ترس وا می‌دارم. قسمت زیادی از جهان و جامعه امروز بر خیالات مرده من پایه‌گذاری شده است. خانه‌ای دارم خیالی، که بر مرتفع‌ترین قله‌های ذهن آدم‌نماهای جاه‌طلب فخرفروش بنا شده است. من نه قید دارم نه فعل مثبت و به هیچ اضافه‌ای تشبیه نمی‌شوم. من یک کودک خودخواه و شناور در ذهن هر فرد نوکیسه و تازه به دوران رسیده این جامعه هستم.

گاه مقدس‌‌مآبی هستم که به ریاضت می‌نشینم تا رهگذری را به تله بیندازم و موهوماتم را به جای فکر به او بقبولانم و قفل و زنجیر برایش بسازم، گاه مرا در آثار کلامی و نوشتاری می‌بینید و گاه در چشمانی خمار؛ گاهی در لب‌های کشیده شده و گاهی در خیالات بیمارگونه یک سیاستمدار. من یک تازه به دوران رسیده آنارشیست، نوکیسه و لمپن مدرن هستم که در درون تو زندگی می‌کنم و تو هرگز با من روی آرامش نخواهی دید.»

به گفته مولف در مقدمه کتاب، جامعه و افراد تازه‌به دوران رسیده امروز قانون خود را دارند که از دایره ذهنیت من و تو مراقبت می‌کند. تازه‌به دوران رسیده‌ها، افراد گردن‌کلفتی در پشت واژه‌های خود دارند که آن‌ها را در تظاهرات واژه‌ها و کلمات و شعارها پشتیبانی می‌کنند، افرادی که آن‌ها را در ماشین تایپ می‌کنند و در قالب شو و نصیحت و شعار و روزنامه و فیلم می‌فروشند.

چقدر کسی به کسی نیست؛ متوجه هستی چه می‌گویم؟ ادبیات شهر ما در توهم مدح نوکیسه‌هاست؛ عرفای تازه به دوران رسیده در ریاضت چشم و نگاه، روان‌شناسان ذوق زده ما در محاسبه هوشبهر جوانان در خیال موفقیت‌های خیالی، جاه‌طلبان در خیال و رؤیای رسیدن به قدرت، کلاهبرداران نوکیسه در توهم رسیدن به ثروت و من در انتظار شکار واژه‌ای تازه‌به‌دوران رسیده و نوکیسه‌ها سرگردان و بانوی ما در التهاب فیس و افاده تن و جسم خود وامانده است و هنرمندان بی‌درد ما در حال کاشت لوبیای سحر‌آمیز در هنر خویش‌اند و شعرا در حال تحسین واژه‌های بی‌استعداد هم‌‌اند و تازه‌به دوران رسیده‌ها، در حال اختلال در وجدان انسان‌های جامعه و شهروند منفعل ما هم در خواب غفلت است.

تازه‌به دوران رسیده‌ها، امروز از تراکم ثروت‌ بادآورده و بی‌حد و حساب نفت و گاز در دل هم لولیده‌اند و سخنی با هم نمی‌گویند، اما هراز چندگاهی کلاه هم را برای ابراز ارادت از سر هم برمی‌دارند. قلب‌های مصنوعی و چشم‌های شیشه‌ای، چه انسان‌های منظمی؛ امروز جامعه بر مدار خیالات و آرزوهای نوکیسه‌ها و تازه‌به‌دوران رسیده‌ها می‌چرخد و این حرف‌های من مشتی از خروار جامعه اکنون ماست و فعلا کاری هم از دست هیچ سازمانی و مللی برنمی‌آید.

کتاب «تازه به دوران‌رسیده‌ها» با عنوان فرعی رفتارشناسی نوکیسه‌ها نوشته علی شمیسا با شمارگان دو هزار نسخه در 416 صفحه به بهای 35900 تومان توسط انتشارات نسل نواندیش در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. 

منبع: ایبنا