تبیان، دستیار زندگی

راه های رفع بوی بد دهان

از آنجایی که راه ارتباطی انسانها با یکدیگر از طریق دهان می باشد، بوی بد دهان مانع از ارتباط مناسب با دیگران میشود. علت بوی بد دهان عوامل درونی و بیرونی هستند. عوامل درونی مربوط به خود حفره دهان بوده و عوامل بیرونی شامل بیماری های سیستم یکی چون دیابت، مشکلات گوارشی و... است که به طور غیرمستقیم باعث ایجاد بوی نامناسب درحفره دهان میشوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
بوی بد دهان، دهان، مشکلات گوارشی، خواب، مواد غذایی، پوسیدگی دندان، باکتری

-عوامل درونی یا دهانی :

 در این مورد اغلب باقیماندن مواد غذایی در دهان و تخمیر آن توسط باکتری ها باعث ایجاد بوی نامناسب میشود.

-مسواک زدن بعد از کشیدن نخ دندان، بخصوص قبل از خوابیدن و صبحها بعد از بیدارشدن از خواب، از ایجاد این بوی نامناسب جلوگیری میکند.

- خوردن موادغذایی بودار مانند پیاز، سیر، سبزیها یا محصولاتی از قبیل ترشی ها باعث بوی بد دهان میگردد.

- پوسیدگی های دندانی بخصوص پوسیدگی های بین دندانی که امکان تمیز کردن آنها با مسواک و نخ دندان نیست، باعث تجمع مواد حاصل از تخمیر باکتری ها شده و ایجاد بوی نامناسب میکنند.

- راه حل این مشکل، گرفتن رادیوگرافی های بایت وینگ برای بررسی پوسیدگی های بین دندانی و ترمیم آنها توسط دندانپزشک میباشد.

- استفاده از دستگاه های ارتودنسی در دهان افراد نیز منجر به گیر غذایی بیشتری شده که در این صورت نیز منجر به ایجاد بوی دهان میگردد. در این گونه افراد حتما باید علاوه بر نخ دندان و مسواک‌های مخصوص ارتودنسی، از دهانشویه ها هم استفاده شود تا چنانچه جایی توسط مسواک یا نخ دندان تمیز نشده است، شستشوی شیمیایی پیدا کند.

-در بزرگسالان که روکش دندانی دارند، عدم تمیز کردن زیر روکش توسط نخ دندانهای suprtfloss باعث تجمع وگیر غذایی زیر روکش منطقه بی دندانی و در نتیجه ایجاد بوی نامناسب میشود.

- درکسانی که دندان مصنوعی دارند، چنانچه دست دندان، شسته نشود باعث ماندن غذا در زیر آن و ایجاد بوی بد دهان میگردد.

 -در بیمارانی که جرم زیاد دارند، به علت اینکه جرم یک سطح چسبناک و خلل و فرج دار برای رشد و پرورش میکرو ارگانیسمها روی خود بوجود می آورند، تجمع باکتری های بیماری زا بیشتر شده و در نتیجه گاز و مواد حاصل از تخمیر این باکتریها، بوی بسیار نامناسبی تولید میکنند.

- آبسه های دندانی مزمن که علامت خاصی مثل درد و ناراحتی ندارند، با تخلیه مداوم چرک به داخل دهان باعث ایجاد بوی بد دهان میگردند. خشکی دهان چه به علت افزایش سن و چه به علت مصرف دارو باشد، باعث ایجاد بوی بددهان میگردد.

2-عوامل بیرونی یا سیستمیک

- عفونت سینوس و عفونت لوزه ها و گلودردها از عوامل مهم بوی بد دهان می باشند.

-دیابت یا قند خون که در نوع پیشرفته آن، دهان بوی استون میدهد.  

-آبسه های ریوی از طریق خارج شدن هوا از مخاط دهان یا بینی ایجاد بوی بد در دهان میکنند. –ناراحتی های گوارشی بخصوص ناراحتی های معده ای و روده ای از عوامل ایجاد بوی نامطبوع در دهان میگردند.

- برای برطرف کردن بوی بد دهان باعامل بیرونی باید بیماری سیستمیک مرتبط با آن برطرف گردد.
 

منبع : ماهنامه کودک
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.