تبیان، دستیار زندگی

«شیخ جکسون» به رقابت اسکار آمد

سینمای مصر و همچنین کلمبیا نمایندگان خود را برای حضور در شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز سینمایی اسکار شناختند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شیخ جکسون

در ادامه روند معرفی فیلم‌های منتخب کشورها برای حضور در جوایز سینمایی اسکار، سینمای مصر فیلم «شیخ جکسون» به کارگردانی «امر سلاما» را به عنوان نماینده خود در نودمین دوره جوایز سینمایی اسکار برگزید.

این فیلم که چندی پیش اولین نمایش جهانی خود را در جشنواره فیلم تورنتو تجربه کرد، درباره یک روحانی است که به شکل و شمایل «مایکل جکسون» خواننده غربی لباس می‌پوشد.

اما سینمای کلمبیا نیز با فیلم «مرد گناهکار» اولین ساخته بلند سینمایی «ایوان دی.گائونا» به رقابت اسکار 2018 می‌آید.

این درام هیجانی که اولین نمایش جهانی خود را در بخش "روزهای ونیز" هفتادوچهارمین جشنواره فیلم ونیز تجربه کرد، روایتگر داستان دو مرد است که هر دو به یک زن علاقه‌مند هستند. حوادث این فیلم زمانی روی می‌دهد که گروه‌های شبه نظامی در کلمبیا پس از دهه‌ها درگیری قرار است خلع سلاح شوند.

سینمای کلمبیا تاکنون مموفق به کسب جایزه اسکار نشده است اما در سال 2016 با فیلم «آغوش مار» به کارگردانی «کایرو گوئرا» به جمع پنج نامزد نهایی شاخه بهترین فیلم خارجی اسکار پیش رفت.

پیش از این، کشورهای اسپانیا، ایرلند، یونان، مجارستان و اتریش، جمهوری آذربایجان، بلژیک، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، جمهوری دومنیکن، استونی، فنلاند، گرجستان، آلمان، یونان، مجارستان، عراق، ایرلند، ژاپن، لتونی، لبنان، لیتوانی، لوکزامبورگ، نپال، هلند، نروژ، فلسطین، رومانی، صربستان، کره جنوبی، سوئد، سوئیس، تایلند، ترکیه، اوکراین و ونزوئلا نمایندگان خود را به آکادمی اسکار معرفی کرده‌اند.

سال گذشته، در مجموع ۸۵ کشور در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی جوایز سینمایی اسکار رقابت کردند که در نهایت فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی از ایران برنده اسکار خارجی شد.

آخرین مهلت معرفی فیلم از سوی کشورها برای حضور در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی دوم اکتبر (۱۰ مهرماه) است و آکادمی اسکار پس از بررسی، فیلم‌های واجد شرایط برای رقابت در این شاخه را معرفی می‌کند.

ابتدا ۹ فیلم به فهرست بلند راه خواهند یافت و در پایان پنج فیلم به‌عنوان نامزدهای نهایی بهترین فیلم خارجی سال انتخاب می‌شوند.

مراسم نودمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز چهارم مارس (۱۳ اسفند) برگزار خواهد شد.

منبع: ایسنا به نقل از هالیوودریپورتر