تبیان، دستیار زندگی

آیت الله العظمی مکارم در جمع مداحان:

اخلاق، احکام و عقاید اسلامی را در هیئت ها ترویج کنید

حضرت آیت الله مکارم شیرازی شامگاه دوشنبه در جمع هیئت های مذهبی و قشر بسیج مداحان استان قم اظهارداشتند: هیئت های مذهبی شامل سه بخش خطیب، مداح و گردانندگان می باشد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اخلاق، احکام و عقاید اسلامی را در هیئت ها ترویج کنید
حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: آنچه امروز جامعه به ویژه نسل جوان نیازمند آن است اخلاق، احکام و عقاید اسلامی می باشد که باید در هیئت های مذهبی و تکایا مورد توجه قرار بگیرد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی شامگاه دوشنبه در جمع هیئت های مذهبی و قشر بسیج مداحان استان قم اظهارداشتند: هیئت های مذهبی شامل سه بخش خطیب، مداح و گردانندگان می باشد که هر کدام تکمیل کننده دیگری بوده تا مراسمات عزاداری وجشن های مناسبتی به خوبی برگزار شود.
معظم له افزودند: آنچه امروز باید توسط این سه رکن هیئت های مذهبی مورد توجه و عنایت ویژه قرار بگیرد جذب حداکثری جوانان به تشکیلات مرتبط با امام حسین علیه الاسلام است.
ایشان ادامه دادند: برای جذب جوانان باید از هر ابزار و با بهترین لحن ها استفاده کرد، چرا که اگر نتوانیم در مراسم امام حسین (ع) جذب کنید دیگری آنان را جذب می کند.
این مرجع تقلید در ادامه با بیان حدیثی از امام صادق(ع) گفتند: حضرت می فرمایند «رَحِمَ اللّهُ عَبْدا اَحْیا أمْرَنا» و بدون تردید خطبا و مداحان مصداق این حدیث حضرت می باشند، چرا که احیا کننده امر (ولایت ) ائمه اطهارعلیهاالسلام هستند.
حضرت آیت الله مکارم با اشاره به وظایف هیئت های مذهبی افزودند: زنده نگه داشتن امر ولایت ائمه معصومین (ع) با هر وسیله، هر بضاعت و امکاناتی، تربیت افراد، چرا که نباید نسبت به ترویج مسائل تربیت دینی در محافل و مجالس غفلت کرد، اینکه خطبا و مداحان در بیانات، اشعار خود به مسائل اخلاق اسلامی، احکام اسلامی و عقاید اسلامی توجه و تاکید داشته باشند آثار و برکات ارزشمندی خواهد داشت.
معظم له ادامه دادند: امروز نیز همانند گذشته تردیدی در نقش اثر بخش هیئت های مذهبی در خصوص مسائل اجتماعی، سیاسی در جامعه نداریم، چرا که همان کاری که هئیت های در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایفا کردند امروز در پشتیبانی از نظام، انقلاب و حفظ خون شهدا تجلی پیدا کرده است.
استاد حوزه علمیه قم در ادامه با بیان اینکه مداح نیاز به آموزش دارد، تصریح کردند: چطور آموزش صوت دارید، باید آموزش محتوا و بیان هم داشته باشید، مداح و خطیبی که به صورت خودرو رشد پیدا کنند تاثیر چندانی بر جای نخواهند گذاشت.
این مرجع تقلید ادامه دادند: بهره گیری از تجربه پیشکسوتان، برپایی جلسات منظم و برنامه ریزی شده، آموزش مسائل مرتبط با احکام اسلامی، تربیت دینی، اعتقادات و منابع مورد نیاز یک مداح خوب مسائلی است که باید از سوی هئیت های مذهبی و دست اندرکاران این عرصه مورد توجه جدی قرار بگیرد.
ایشان با بیان اینکه خطیب و مداح نباید مستمع را خسته کنند، تاکید کردند: باید مراقب باشید که در مداحی ها و سخنرانی ها علاوه براینکه مخاطب شناس خوبی باشید باید زمان شناس و مجلس را طولانی نکنید.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به فتوای خود در خصوص مستقر کردن بلندگو در بیرون از مساجد و تکایا بیان داشتند: من بارها گفته ام و این فتوا را مجدد می گویم باز کردن صدای بلندگو از مساجد فقط در زمان پخش اذان جایز است و برای سایر مراسمات دینی چه عزاداری ها و چه جشن ها باید در خود مسجد پخش شود البته چند روز عاشورا و تاسوعا حسابش جدا است و لذا نباید تولید دردسر برای مردم کرد.
این مرجع تقلید اظهارداشتند: پرهیز از سخنرانی ها و مداحی های تکراری، عدم غلوّ و تعبیراتی که موجب وهن معصومین و مجالس منصوب به ایشان می شود از جمله مسائلی است که باید هئیت های مذهبی نسبت به آن حساسیت جدی داشته باشند.
معظم له گفتند: عدم استفاده از آهنگ ها و ریتم های موهن که موجب وهن مجالس می شود، خوش قولی خطبا و مداحان، عدم اولویت مسائل مالی و اینکه مردم سخن و مطالب کسی را می پذیرند که خود عامل به عمل باشد نه اینکه سخن را فقط برای مردم بگوید، این مواردی است که باید مد نظر عوامل هیئت های مذهبی قرار بگیرد.
منبع: خبرگزاری رسمی حوزه