تبیان، دستیار زندگی
ند مبلغان دینی باید با توجه به شرایط تبلیغی خود اعم از زمان، مكان و نوع مخاطب، مباحث سخنرانی‌ها را اولویت بندی كنند و هنر خود را در تطبیق جریانات و آموزه‌های عاشورا با مسایل روز بكار بگیرند. به گزارش مركز خبر حوزه، حجت‌...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حجت‌الاسلام جواد محدثی: مبلغان در سخنرانی‌های خود شرایط مخاطب را در نظر بگیرند

مبلغان دینی باید با توجه به شرایط تبلیغی خود اعم از زمان، مكان و نوع مخاطب، مباحث سخنرانی‌ها را اولویت بندی كنند و هنر خود را در تطبیق جریانات و آموزه‌های عاشورا با مسایل روز بكار بگیرند.

به گزارش مركز خبر حوزه، حجت‌الاسلام و المسلمین جواد محدثی، با بیان این مطلب در جمع گروهی از مبلغان دینی گفت: به قیام عاشورا با رویكردهای متفاوتی می‌توان نگریست كه لازمه طرح مباحث دارای اولویت و نتیجه‌گیری مناسب از بحث، تسلط مبلغ بر منابع تاریخی و تحلیلی این واقعه است.

وی با اشاره به نیازمندی جامعه به الزامات اخلاقی، طرح آموزه‌های اخلاقی عاشورا همچون صبر، توكل، وفاداری، اطمینان به خدا و نماز را از سوی مبلغان ضروری دانست و افزود: بعد از واقعه عاشورا بسیاری از جنبش‌ها و انقلاب‌ها با الهام از قیام امام حسین(ع) صورت گرفت و روحانیون می‌توانند با توجه به تقارن ماه محرم با دهه فجر به ریشه داشتن انقلاب اسلامی در واقعه عاشورا و نیز الگوگیری حزب‌الله لبنان از حركت امام حسین(ع) اشاره كنند.

این محقق و پژوهشگر حوزوی با بیان این كه علاوه بر چگونگی واقعه عاشورا به چرایی آن هم باید به خوبی پرداخت گفت: مبلغان می‌توانند سوژه‌هایی چون ریشه‌ها و عبرت‌های عاشورا، معرفی قهرمانان كربلا، ریزش‌ها و رویش‌ها، قیام امام حسین(ع) مفاسد و جرایم بنی‌امیه، پیامدهای واقعه عاشورا و سخنرانی‌های اباعبدالله الحسین(ع) را محور كار تبلیغی خود قرار دهند و از برگزاری جلسات پرسش و پاسخ به ویژه با حضور جوانان و نوجوانان غفلت نورزند.

حجت‌الاسلام و المسلمین جواد محدثی، اشاره به مباحث تربیتی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در خلال سخنرانی به تناسب بحث را مورد تأكید قرار داد و اظهار داشت: مفاهیم و موضوعاتی چون اهداف نهضت، تاكتیك‌های نظامی و تبلیغی، فرهنگ عاشورا، ماهیت قیام عاشورا، جهاد، امر به معروف و نهی از منكر، اوصاف سیدالشهداء(ع) و عاشورا از دیدگاه دیگران، می‌تواند در مباحث تبلیغی روحانیون قرار بگیرد.

وی با تأكید بر برقراری ارتباط چهره به چهره با مردم و رابطه دوستانه با آنها گفت: برای معرفی كتاب به جوانان و نوجوانان می‌توان از آثاری چون آنجا كه حق پیروز است، مرثیه‌ای كه ناسروده ماند، آلبوم عاشورا، دانستنیهای عاشورا برای جوانان، خون خدا و الفبای فكری امام حسین(ع) نام برد.