تبیان، دستیار زندگی
فت مرحوم آیت الله حاج شیخ علی دوانی، استاد تاریخ اسلام، شب گذشته به دلیل عفونت داخلی، در منزل خود درگذشت، در حالی که بیش از هشتاد سال از عمر وی سپری شده بود. در این حال استاد رسول جعفریان، پژوهشگر برجسته تاریخ اسلام، ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیت الله آقای حاج شیخ علی دوانی ، تاریخ نگار و محقق برجسته کشورمان به دیار باقی شتافت

مرحوم آیت الله حاج شیخ علی دوانی، استاد تاریخ اسلام، شب گذشته به دلیل عفونت داخلی، در منزل خود درگذشت، در حالی که بیش از هشتاد سال از عمر وی سپری شده بود.

در این حال استاد رسول جعفریان، پژوهشگر برجسته تاریخ اسلام، با ابراز تأسف از فقدان استاد دوانی گفت: ایشان از چهره‌های شاخص حوزه علمیه قم در دهه 30 و 40 بود و بعد از آمدن به تهران هم در عرصه‌های مختلف فرهنگی، به ویژه تحقیقات تاریخی خدمات ارزشمندی انجام داد.

به گزارش بازتاب وی افزود: یكی از بهترین و قدیمی‌ترین كارهای ایشان شرح حال آیت‌الله وحید بهبهانی بود كه مورد تقدیر فراوان آیت‌الله بروجردی قرار گرفت. وی از بنیانگذاران مجله «مكتب اسلام» بود و حتی پیش از آن در مجله «حكمت» كه در دهه 20 در قم منتشر می‌شد، مقالاتی می‌نوشت. وی از نسل نواندیش و نونویس حوزه علمیه قم بود و در آن مقطع در كنار دوستان خود، تحولی را در سبك نوشته‌های دینی ایجاد كردند.

جعفریان توضیح داد: مهم‌ترین زمینه‌های كاری ایشان، تألیف و ترجمه در زمینه تاریخ بود و می‌توان گفت، تاریخ و شرح حال نگاری حوزه تخصصی ایشان بود. از بهترین آثار ایشان، شرح حال آیت‌الله العظمی بروجردی است كه به نوعی تاریخ حوزه علمیه قم نیز به شمار می‌رود. همچنین مجموعه اسناد «نهضت روحانیون ایران» كه در 10 مجلد منتشر شد، از كارهای ماندگار ایشان بود كه در كنار مجموعه دوازده جلدی «مفاخر اسلام» كه شرح حال علمای اسلام است، از شاهكارهای ایشان به شمار می‌رود.

وی گفت: ایشان آثار زیادی را تصحیح و منتشر كرده، از جمله كتاب «مرآت‌الاحوال» جهان‌نما و كارهای سودمندی نیز در زمینه سیره نبوی داشته، البته آخرین كار وی خاطراتش بود كه با عنوان «نقد عمر» چاپ شد. ایشان از دوستان نزدیك شهید مطهری بود و خاطرات خود با ایشان را به صورت مستقل چاپ كرده است. همچنین روابط نزدیكی با فداییان اسلام و شخص شهید نواب صفوی داشته كه خاطرات آن را هم منتشر كرده است.

جعفریان در پایان گفت: در مجموع می‌توان گفت استاد دوانی گام مهمی را در تاریخ‌نگاری چه در تاریخ اسلام و چه تاریخ معاصر برداشته است و به اعتقاد من، از چهره‌های ماندگار تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود.

گفتنی است، بیشتر فرزندان استاد دوانی نیز از چهره‌های علمی و فرهنگی هستند كه دكتر محمد رجبی در زمینه فلسفه و تاریخ تمدن، دكتر محمدحسن رجبی و محمدحسین رجبی در زمینه تاریخ معاصر و محمدعلی رجبی از استادان هنر نگارگری به شمار می‌روند.

خانم فاطمه رجبی نیز ستون‌نویس برخی نشریات در زمینه مسائل زنان است كه از چندی پیش به انتقادات شدید از برخی چهره‌های روحانی روی آورد و با واكنش منفی پدرش استاد دوانی هم روبه‌رو شد.

لازم به ذکر است، مراسم تشییع پیکر استاد دوانی، فردا ساعت 9 صبح از مقابل مسجد دانشگاه تهران انجام می شود.