تبیان، دستیار زندگی

در جلسه انتصاب شهرداران 6منطقه تهران:

نجفی اولویت های کاری اش در شهرداری را اعلام کرد

شهردار تهران با بیان اینکه هدف مشترك همه ما خدمت به مردم و حفاظت از نظام مقدس جمهوری اسلامی از طریق این خدمت است، گفت: اصل برای ما شهر و خدمت به شهروندان است و شهرداری فرع و ابزار محسوب می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شهرداری
محمد علی نجفی در جلسه انتصاب شهرداران مناطق ١٢، ٤، ١٣، ٩، ٢١ و ١٥ با بیان اینكه امیدوارم در این دوره از مدیریت شهری بتوانیم برادرانه با یكدیگر همكاری كنیم، اظهار كرد: هدف مشترك همه ما خدمت به مردم و و حفاظت از نظام مقدس جمهوری اسلامی از طریق این خدمت است.
وی با تاكید بر ضرورت دقت در انتخاب افراد شایسته و صاحب نظر در پست های مدیریتی از سوی مدیران شهرداری گفت: اصل برای ما شهر و خدمت به شهروندان است و شهرداری فرع و ابزار محسوب می شود. بنابراین همواره در تصمیم گیری ها و فعالیت ها باید به گونه ای عمل كنیم كه فرع جانشین اصل نشود.
شهردار تهران پایبندی به ضوابط و قوانین را از نكات مهم مورد توجه این دوره از مدیریت شهری معرفی و بیان كرد: در حال حاضر یكی از مشكلات اساسی شهرداری تهران فرار از قانون است. گاه اقداماتی صورت گرفته كه شاید ٨٠ درصد آن با نیت خیر بوده باشد اما در دراز مدت به ضرر شهرداری و كشور منجر می شود.
نجفی افزود: روال كار مدیریت حمایت از مدیران است، اما در صورت انجام هر گونه اقدام خلاف قانون شرعا و قانونا نمی توانم حمایت كنم و بر عمل خلاف صحه بگذارم.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رویكردهای جدید مدیریت شهری تصریح كرد: در حال حاضر همه ما مدیران شهری باید متناسب با رویكردها و جهت گیری هایی كه در قالب برنامه پیش از جلسه رای گیری به شورا ارائه دادم، حركت كنیم. برای آنكه بتوانیم به عنوان یك خانواده بزرگ عمل كنیم، باید بر اساس یك سری اصول، معیارها و ارزش ها قدم برداریم.

در مواردی دست شهرداران مناطق باز است تا طبق مصوبه شورا تخفیف دهند که در برخی از موارد این امر راهگشا بوده است.


شهردار تهران به برخی از مشكلات فعلی شهر پرداخت و گفت: آنچه در یك ماه اخیر كم و بیش مشهود بوده و باید حل كنیم، مساله نظافت شهر است. در این خصوص من قبلا هم احساس می كردم كه وضعیت قابل قبول نیست و در حال حاضر هم افت كرده است که البته بخشی از این موضوع به دلیل بحث های مربوط به نقل و انتقالات طبیعی است.
نجفی سد معبر را از دیگر مشكلات شهر تهران دانست و گفت: در شرایط فعلی این مشکل بسیار از هم گسیخته است. به طوری که باب شده تمام سوپرمارکتی ها و میوه فروشی ها پیاده روی جلوی مغازه خود را به تصرف درمی آورند که باید به آنها فرصت دهیم تا وسایل خود را از پیاده رو جمع کنند و با این موضوع برخورد کنیم. البته من می دانم که برخی در شهرداری از این افراد پول می گیرند . مشکل دیگر مربوط به ساخت و سازهایی است که در کنار خیابان انجام می شود. مدت ها افراد پیاده روی جلوی ساختمان در حال ساخت را با حصاری می پوشانند و مانع تردد شهروندان می شوند.
وی ادامه داد: البته گاهی این موضوع اجبار است که در این خصوص باید قاعده آن تعریف شود و در موارد غیر، مالک باید علی الحساب هزینه ای را پرداخت کند تا به دلیل پرداخت هزینه کار به درازا نکشد.
نجفی با اشاره به مساله عوارض ساخت و ساز در شهر تهران گفت: در مواردی دست شهرداران مناطق باز است تا طبق مصوبه شورا تخفیف دهند که در برخی از موارد این امر راهگشا بوده است. در هر صورت باید صددرصد محاسبه عوارض را روی سیستم مکانیزه بیاوریم تا هر شهروندی که زمینی را بسازد از طریق وب تمام محاسبات برای او تعیین شود و مساله پشت باجه که در شهرداری تهران معروف است به این شکل حل و فصل شود.
شهردار تهران تکریم ارباب رجوع را یکی از مهمترین برنامه های شهرداری تهران معرفی و بیان کرد: در مدتی که اینجا هستم گزارش های زیادی از بداخلاقی شهرداری نسبت به مردم شنیده ام. مواردی است که خلاف قاعده کار کسی را راه می اندازیم که حتما در آن فساد وجود دارد. در نقطه مقابل، در مواردی بر خلاف ضابطه کار کسی را راه نمی اندازیم که در آن هم فساد وجود دارد که باید با هردو این موارد مقابله شود.
وی در پایان با یادآوری ضرورت رسیدگی به مناطق جنوبی و فقیرنشین پایتخت عنوان کرد: ما براساس شاخص های مختلف مناطق را ارزیابی می کنیم و در مناطقی که زیر شاخص های تعریف شده هستند باید سرمایه گذاری بیشتری صورت بگیرد تا فاصله ها از بین برود.
منبع :شهرنوشت