تبیان، دستیار زندگی
کتاب «شنگال» نوشته کیو مکلیر با ترجمه زهره پریرخ از سوی انتشارات فاطمی منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پریرخ «شنگال» را برای کودکان ترجمه کرد

کتاب «شنگال» نوشته کیو مکلیر با ترجمه زهره پریرخ از سوی انتشارات فاطمی منتشر شد.

بخش کتاب و کتاب خوانی تبیان
شنگال

کتاب «شنگال» نوشته کیو مکلیر با تصویرگری ایزابل آرسنالت با ترجمه زهره پریرخ از سوی انتشارات فاطمی برای کودکان گروه سنی «ب و ج» منتشر شده است.

کتاب «شنگال» ماجرای کودکی به نام «شنگال» را بیان می‌کند که نه یک قاشق است و نه یک چنگال و کمی از هر دو است واین مساله او را آزار می‌دهد و احساس می‌کند هیچ کاربردی سر میز غذا ندارد. اما پدر و مادر او که یک قاشق و یک چنگال بودند فکر می‌کردند که او همین‌جوری هم، معرکه است. اما شنگال توی آشپزخانه و سر میزغذاخوری تنک‌وتنها بود. او برای پذیرفته شدن در بین قاشق‌ها و چنگال‌ها سعی می‌کند خود را شکل آن‌ها در آید. اما تلاش‌هایش برای تغییر دادن خود بی‌فایده است تا اینکه بالاخره اتفاقی میافتد که شنگال می‌تواند جایگاهش را پیدا کند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «توی آشپزخانه آن‌ها، چنگال‌ها، چنگال بودند و قاشق‌ها، قاشق. آداب و رسوم خانوادگی قاشق‌ها و چنگال‌ها سفت و سخت رعایت می‌شد. رسم نبود چیزی هم این باشد و هم آن؛ البته معلوم است که قانون‌شکن‌هایی هم بودند، مثل چاقوهایی که عاشق چوب‌های غذاخوری می‌شدند و انبرک‌هایی که با چنگال‌ها ازدواج می‌کردند؛ اما این‌جور خانواده‌ها غیرعادی به حساب می‌آمدند. یک روز بعد از اینکه شنگال هزار بار از خودش پرسید: «آخه تو کی هستی؟» و وقت چیدن سفره، بارها و بارها دست به دست شد و هی دست به سرش کردند.»

این داستان در سایت آموزش فلسفه به کودکان به عنوان یکی از داستان‌های مناسب برای نشست‌های فلسفه برای کودکان معرفی شده است.

کیو مکلیر در سال 1970 میلادی، در لندن به دنیا آمده است. او پدری انگلیسی و مادری ژاپنی دارد و خود «شنگالی» به تمام معناست. کیو در رشته هنرهای زیبا و مطالعات فرهنگی تحصیل کرده و تاکنون چندین رمان نوشته است. «شنگال» نخستین اثر او برای کودکان است. کیو این داستان را برای گرامیداشت زادروز اولین فرزندشان خلق کرده است.

زهره پریرخ، نویسنده و تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان، متولد 1338 مشهد و فارغ‌التحصیل رشته مدیریت است. وی تا به‌حال آثار زیادی برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده است. از جمله این آثار می‌توان به «دستمال خال‌خالى»، مجموعه «آى قصه‌ قصه قصه»، «راز»، « پیامبر و خروسى كه دلتنگ بود»، «پیراهن بی بی نازنین»، مجموعه «بازی با آوا، بازی با الفبا؟»، « لولو پشمالو و کرم کوچولو»، «پیامبر و خروسى كه دلتنگ بود»، «میراث فرهنگى ایرانیان» و «نمى‌خواهم بزرگ شوم» اشاره کرد. آثار پریرخ جوایزی مانند جایزه‌‌‌ پروین اعتصامی، جایزه‌ كتاب رشد، برگزیده‌ كتاب فصل و ... را برای وی به ارمغان آورده‌اند.‌

انتشارات فاطمی، کتاب «شنگال» را در قالب 36 صفحه مصور رنگی با شمارگان دوهزار نسخه و قیمت 90 هزار ریال منتشر کرده است.


منبع: ایبنا