تبیان، دستیار زندگی
بنابراین هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر بررسی تاثیر قهوه و آب قند و بوی برگ بو بر تغییرات استرس بود...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اثر برگ بو، نسکافه و آب قند بر تغییرات استرس همستر

بنابراین هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر بررسی تاثیر قهوه و آب قند و بوی برگ بو بر تغییرات استرس بود.

بخش پروژه های دانش آموزی - مهدی رحمانی

اثر برگ بو، نسکافه و آب قند بر تغییرات استرس همستر

دوازدهمین دوره  از پروژه ‌های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال ‌های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ‌ها و ایده ‌های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ‌ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده ‌های جالب ، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده بروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح ‌های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: اثر برگ بو، نسکافه و آب قند بر تغییرات استرس همستر

نام ارائه دهنده/دهند گان: مائده موسویان، نیکا ارشادی فر و پرگل شهیدی

زمینه و نوع پروژه: زیست

درجه سختی: متوسط

نام مدرسه: متوسطه اول غیرانتفاعی صبا

مقدمه

فشار روانی، تـَنیدگی یا اِستـِرس در روان ‌شناسی به معنی فشار و نیرو است و هر محرکی که در انسان ایجاد تنش کند، استرس زا یا عامل تنیدگی نامیده می‌ شود. استرس یک فشار روانی و احساسی بیش از حد تحمل فرد است. در واقع استرس زمانی ایجاد می ‌شود که ما نتوانیم با فشارهای کوچک کنار بیاییم. استرس در افراد مختلف متفاوت است، ممکن است عاملی برای فردی ایجاد استرس کند ولی در فرد دیگر، به هیچ عنوان استرس ایجاد نکند. هر چیزی می ‌تواند جزو این فشار کوچک باشد مثلاً پول، کار، درس و ... .

استرس می ‌تواند روی رفتار شما تأثیر بگذارد یا روی عملکرد بدن شما حتی برخی می ‌گویند می ‌تواند روی اندام و زیبایی صورت شما تأثیر بگذارد. علائم استرس تفکر نگران کننده، شامل اضطراب، مشکلات خواب، عرق کردن، از بین رفتن اشتها و مشکل در تمرکز حافظه است.

تنش ایجاد شده در بدن و واکنش بدن را تنیدگی می‌ گوییم به عبارتی هر عاملی موجب تنش روح و جسم و از دست دادن تعادل فرد شود، تنیدگی ‌زا است. هنگام وارد شدن استرس بدن واکنش‌ هایی از خود نشان می‌ دهد تا تعادل از دست رفته را بازگرداند که این عمل استرس است. تنیدگی واکنشی است که در فرد در اثر حضور عامل دیگری به وجود می‌ آید و قوای فرد را برای رو به ‌رو شدن با آن بسیج می ‌کند و ارگانیزم (یا موجود زنده) حالت آماده باش پیدا می ‌کند.

تغییر شغل، نقل مکان به یک شهر جدید، ازدواج، مرگ نزدیکان، و وجود یک بیماری با اهمیت در خانواده از جمله عوامل بیرونی رهاسازی فشار عصبی هستند. جالب آن که حوادث شادی ‌آور نیز می‌ توانند به همان اندازه وقایع غم ‌بار برای انسان فشارزا باشند. از عوامل درونی می‌ توان به ناراحتی ‌های جسمانی و یا روانی اشاره کرد. برخی از ویژگی‌ های شخصیتی، مانند نیاز به‌ دست آوردن رضایت دیگران نیز می‌ توانند فشارزا باشند.

اثر برگ بو، نسکافه و آب قند بر تغییرات استرس همستر

هدف

بنابراین هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر بررسی تاثیر قهوه و آب قند و بوی برگ بو بر تغییرات استرس بود.

روش

دانش آموزان به جهت انجام آزمایشات بر اساس اصول اخلاقی انسانی از حیوان همستر برای انجام تست در تمام مراحل تحقیق استفاده کردند. با ساختن مازی که بر اصل سنجش استرس با مدلی مارپیچی و خاص طراحی شد به آموزش حیوان پرداخته شد و سپس به صورت تفکیکی به بررسی آب قند و قهوه و بوی برگ بو بر تغییرات استرس پرداخته شد. اساس سنجش زمان خروج حیوان از ماز بود. در پاپان نتایج در جدولی ثبت و نمودار آن رسم شد. بر طبق نتایج مشخص شد نسکافه بیشتر از مواد دیگر استرس را زیاد کرد چون زمان خروج همستر از ماز بسیار طولانی بود. و بعد از آن به ترتیب بوی برگ بو و آب قند در مراتب بعدی قرار داشتند.

مهارت های کسب شده

1. روش ایده یابی (بارش مغزی)

2. مهارت کار در آزمایشگاه (رعایت نکات ایمنی)

3.  آشنایی با مهارت کاربرد ابزار و وسایل مورد نیاز

4.  آشنایی با پروپوزال نویسی

5. آَشنایی با مقاله نویسی

6. آشنایی با تهیه پاورپوینت

7. آشنایی با نحوه جستجوی اطلاعات

8. آشنایی نحوه فیش برداری

9. مهارت ساخت پوستر علمی

10. مهارت انجام کارگروهی

تهیه کننده: محبوبه همت